Chłodnictwo na POLAGRA-TECH 2007 PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 12.11.2007

     Zakończyła się pierwsza edycja Międzynarodowych Targów Technologii Spożywczych Polagra-Tech. W tym roku targi te objęły trzy salony: Salon Maszyn i Urządzeń dla Przemysłu Spożywczego, Salon Maszyn i Urządzeń dla Przemysłu Mięsnego oraz Salon Urządzeń Chłodniczych, Klimatyzacyjnych i Grzewczych. 

     Zainicjowana w tym roku nowa formuła targów dedykowanych technologiom spożywczym, zgodnie z którą cztery z pięciu salonów odbywają się w cyklu dwuletnim, stanowi odpowiedź na zapotrzebowanie rynku. Odpowiada też panującym na świecie trendom – m.in. pojawianiem się nowości sektora technologii spożywczych średnio co dwa lata.
    Zgodnie z przyjętymi zmianami tylko Salon Maszyn i Urządzeń dla Przemysłu Spożywczego odbywać się będzie co roku. W roku 2008 odbędą się jeszcze: Salon Maszyn i Urządzeń dla Przemysłu Spożywczego, Salon Przemysłu Piekarskiego i Cukierniczego oraz Salon Maszyn i Urządzeń dla Przemysłu Mleczarskiego. Do Salonów: Maszyn i Urządzeń dla Przemysłu Mięsnego oraz Urządzeń Chłodniczych, Klimatyzacyjnych i Grzewczych organizatorzy powrócą w roku 2009.  

 Garść statystyki
     W trakcie tegorocznej, premierowej edycji Międzynarodowych Targów Technologii Spożywczych PolagraTech swoją ofertę zaprezentowało ponad 500 wystawców z 19 krajów na ponad 11 tys. m2 powierzchni. Z ofertą tą przybyło się zapoznać 34 tysiące profesjonalnych zwiedzających, przedstawicieli handlu i przemysłu oraz uczniów szkół o profilu spożywczo-technicznym. W sumie Polagra-Tech, Polagra-Food i Pakfood – to oferta 1300 wystawców zaprezentowana na 35 tys. m2 powierzchni.
    Dwie trzecie powierzchni wystawienniczej Salonu Chłodnictwa, Klimatyzacji i Pomp Ciepła zajęły stoiska członków Krajowego Forum Chłodnictwa – współorganizatora imprezy. Ekspozycje branży chłodnictwa liczyły łącznie ok. 1 200 m2. Oferty prezentowało ponad 40 firm, w tym 18 członków Forum.

 Nagrody i wyróżnienia
    Trzeciego dnia targów nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu o Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich. Złote Medale – te niezwykle prestiżowe nagrody, znane i uznawane na całym świecie.
    Podczas uroczystej gali wręczone zostały medale Polagry-Tech 2007. W konkursie wyróżnione zostały produkty spośród eksponowanych na targach, które charakteryzują się wysoką jakością, nowoczesnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi i technologicznymi, walorami ergonomicznymi, ekologicznymi, estetycznymi i użytkowymi.
    Podczas tej samej uroczystości, kapituła konkursu o Złoty Akant MTP nagrodziła stoiska, które wyróżniały się walorami architektonicznymi i jednocześnie sprzyjały nawiązywaniu bezpośrednich kontaktów biznesowych. Nagrodzone ekspozycje uznano za najlepiej odzwierciedlające realizację strategii marketingowej firmy. Złotym Akantem uhonorowani zostali wystawcy, projektanci i wykonawcy stoisk.

 Spotkania branżowe – Salon Chłodnictwa
    Tegoroczne targowe ekspozycje zostały tradycyjnie dopełnione przez profesjonalnie przygotowany, bogaty program wydarzeń, na który złożyły się przede wszystkim spotkania branżowe.
    Jednym z nich było niewątpliwie III Forum Chłodnictwa. Członkowie forum przygotowali na tegoroczne targi nie tyko bardzo atrakcyjną, bogatą ofertę urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i grzewczych, ale także zorganizowali kącik porad i Kawiarenkę Forum Chłodnictwa.
    W ramach III Forum odbyła się dyskusja (seminarium) na temat wzorcowych zasad dostawy i montażu urządzeń chłodniczych oraz o perspektywach stosowania syntetycznych czynników chłodniczych w okresie najbliższych kilku lat, w świetle nowych ogólnoeuropejskich uwarunkowań legislacyjnych. Te ważne tematy wywołały niezwykle duże zainteresowanie, gdyż zgodnie z nowymi wymogami prawnymi, certyfikacja dotyczyć będzie nie tylko firm instalacyjno-monterskich z branży chłodnictwa i klimatyzacji, ale także finalnych użytkowników instalacji, którzy nie zlecą stałej opieki serwisowej zewnętrznym, wyspecjalizowanym podmiotom. Eksperci KFCh przedstawili najważniejsze konsekwencje wciąż tworzącej się legislacji dotyczącej syntetycznych czynników chłodniczych, zwracając szczególną uwagę na terminy wejścia w życie nowych wymogów
     Zaraz po seminarium odbył się bankiet członków i sympatyków Forum. Bankiet został oficjalnie, acz krótko, zainaugurowany przez Prezesa Międzynarodowych Targów Poznańskich Pana Przemysława Trawę oraz Prezesa Krajowego Forum Chłodnictwa Pana Wojciecha Żmigrodzkiego (zawodowo z Danfossa). Po słowie wstępnym ogłoszono wyniki konkursu na najciekawszą aranżację stoisk w Salonie Chłodnictwa i Klimatyzacji. Poziom pomysłowości i estetyki ekspozycji członków Forum był bardzo wysoki. Tegorocznym głównym laureatem konkursu został przedstawiciel Copelanda – firma Emerson Electric, uzyskując 28 punktów na 30 możliwych do otrzymania. Dwa drugie miejsca zajęły exequo Grasso i Iglotech (po 27 pkt.). Jury konkursowe musiało przyznać aż trzy trzecie nagrody, gdyż ekspozycje trzech firm oceniono na 27 pkt. Były to: Area Traders, Cooling Solutions oraz York – Johnson Controls.
     Dużym powodzeniem cieszyły się również prowadzone na ekspozycji Forum i Fundacji PROZON konsultacje w zakresie pozyskania środków unijnych oraz porady nt. wymiany czynnika R22 na ekologiczne zamienniki. A prawdziwą furorę robiły hostessy-demonstrantki PROZON-u, paradujące po wszystkich pawilonach Międzynarodowych Targów Poznańskich z tablicami zawierającymi hasła ekologiczne, wspierane przez nadawane przez radiową rozgłośnię targową apele o konieczności ochrony warstwy ozonowej. Tegoroczne hasła (m.in. „Freon musi odejść!”) miały związek ze świętowanym 16 września Międzynarodowym Dniem Ochrony Warstwy Ozonowej oraz z dwudziestą rocznicą podpisania Protokołu Montrealskiego w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową.

 

SEMINARIUM KFCh
    Pierwszy panel prowadził Grzegorz Michalski z Grasso, społecznie pełniący funkcję Wiceprezesa Zarządu KFCh. Pan Grzegorz przedstawił koncepcję standardowych „ogólnych warunków dostawy i montażu urządzeń chłodniczych” proponowanych przez Forum. Będą one regulować następujące zagadnienia: gwarancję i rękojmię, warunki płatności, obowiązki nabywcy, przekazanie dzieła, przejście ryzyk, kary i odpowiedzialność za szkody, prawa własności oraz rozstrzyganie sporów.
    Korzyści wynikające ze stworzenia takiego systemu są jednoznaczne. Przede wszystkim, przyjęcie profesjonalnie przygotowanych i powszechnie akceptowalnych warunków umów ograniczy ryzyko działalności gospodarczej i wzmocni pozycję małych firm wobec dużych, instytucjonalnych klientów końcowych. Jednak i oni skorzystają z przyjęcia proponowanego systemu, który powinien ułatwić im egzekwowanie świadczenia usług na najwyższym poziomie profesjonalizmu. Ogólne zasady mają promować i chronić interesy uczciwych przedsiębiorców. Pozwolą uniknąć częstych błędów w formułowaniu kontraktów i ograniczą zagrożenie wynikające z braku odpowiednich zabezpieczeń umownych. W rezultacie, ustanowione standardowe zasady przyczynią się do integracji całego sektora chłodnictwa i klimatyzacji, ku zadowoleniu klientów.
     Drugi panel dyskusyjny pt. „Syntetyczne czynniki chłodnicze w świetle nowych ogólnoeuropejskich uwarunkowań legislacyjnych” poprowadził Marek Wawryniuk z Termo-Schiessl, społecznie pełniący funkcję Przewodniczącego Sądu Dyscyplinarnego KFCh oraz Przewodniczącego Zespołu ds. Legislacji KFCh. Pan Marek przypomniał, że od kilkunastu miesięcy Krajowe Forum Chłodnictwa uczestniczy w tworzeniu nowych ogólnoeuropejskich rozwiązań prawnych w zakresie wykorzystania substancji z grupy HFC. To ekologiczne i docelowe zamienniki starych czynników chłodniczych, bezpieczne dla warstwy ozonowej. Ich emisja z nieszczelnych instalacji chłodniczych i klimatyzacyjnych może mieć jednak wpływ na nasilenie efektu cieplarnianego. Dlatego Unia Europejska narzuca wszystkim swym krajom członkowskim wprowadzenie przepisów prawnych, mających na celu maksymalne ograniczenie emisji tych substancji.
    Podczas tej części seminarium przedstawione zostały najważniejsze konsekwencje wciąż tworzącej się legislacji dotyczącej syntetycznych czynników chłodniczych. Pan Wawryniuk zwrócił szczególną uwagę na terminy wejścia w życie nowych wymogów oraz wspomniał o wynikających z tej nowej legislacji potencjalnych korzyściach dla uczciwych i rzetelnych firm branży chłodnictwa i klimatyzacji.
    Seminarium z pewnością było bardzo interesujące nie tylko dla firm instalacyjno-monterskich z naszej branży, ale także finalnych użytkowników instalacji chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła, co potwierdziła bardzo wysoka frekwencja.

Na podstawie: Materiałów prasowych MTP oraz KFCH
W kolejnym wydaniu: Nowości z POLAGRY 

wydanie 10/2007 

 

CZYTAJ CAŁOŚĆ, ZAMÓW PRENUMERATĘ:

TRADYCYJNĄ                         E-WYDANIE

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.