POLAGRA 2007 - NOWOŚCI PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 12.12.2007

Fotogaleria

     Na targach Polagra-Tech 2007 Alfa Laval reprezentowana była na dwóch odrębnych stoiskach, tradycyjnie już w pawilonie maszyn dla przemysłu spożywczego oraz po raz pierwszy niezależnym stoiskiem w pawilonie chłodnictwa. Spowodowane to jest wagą jaką firma przykłada do rozwoju działu chłodnictwa.
     Alfa Laval promowała cały asortyment swoich produktów, począwszy od lutowanych i kasetowych płytowych wymienników ciepła, przez skraplacze i parowniki płaszczowo-rurowe, skraplacze chłodzone powietrzem, a kończąc na chłodnicach powietrza i cieczy.
     Dużym zainteresowaniem wśród gości cieszyły się chłodnice powietrza marki Helpman, które, podobnie jak inne produkty tej marki, od marca bieżącego roku zostały włączone w asortyment produktów Alfa Laval. Najwyższej jakości chłodnice i skraplacze są wykorzystywane do chłodzenia, zamrażania i klimatyzacji w przemyśle: mięsnym, rybnym i owocowo-warzywnym, ale również są efektywnym rozwiązaniem dla firm organizujących aukcje kwiatowe czy

posiadające dojrzewalnie bananów. I tak na przykład: dla tego ostatniego zastosowania, Alfa Laval oferuje chłodnicę Helpman HRC, która posiada zarówno sekwencje chłodzenia jak i ogrzewania, z możliwością doboru do konkretnej wielkości pomieszczenia. Natomiast chłodnica Helpman ZT jest dostosowana do szokowego zamrażania takich wrażliwych produktów jak ryby czy mięso i mogą być wykorzystywane na różnych etapach procesu przetwórczego.
     Szczególną uwagą zwiedzających cieszyła się nowa seria przemysłowych amoniakalnych chodnic powietrza AIRMAX II, teraz obejmująca również chłodnice z wentylatorami o średnicy 800 mm.

     Firma Area Traders przyciągała uwagę klientów schładzaczami przemysłowymi i klimatyzacyjnymi o budowie modułowej umożliwiającej dwukrotne zwiększenie wydajności. W wersji wykorzystującej wodę jako medium chłodzące, urządzenie to może pracować w otoczeniu o temperaturze od +2 do +35oC, a ekstremalnie i przez niedługi okres nawet do +38oC. W wersji z glikolem, zakres temperatur,w których schładzacze te mogą bezproblemowo pracować

jest jeszcze szerszy: od -15 do +35oC (a ekstremalnie i przez niedługi okres również do +38oC).
     Area Traders proponowała również uniwersalne rozwiązanie służące uzyskaniu o 100% wyższej wydajności, poprzez dołączenie drugiego modułu i połączenie w jedną całość. Technologia ta zapewnia kompaktowe rozwiązanie konstrukcyjne i łatwość w użytkowaniu (plug&play). Opracowane rozwiązania gwarantują pełną kontrolę parametrów pracy (manometr, wyświetlacz sterownik) bez ściągania obudowy.

     Avicold promował m.in. sterownik dla chłodnictwa umieszczony w skrzynce elektrycznej firmy Eliwell-EWRC 500 ColdFace. Urządzenie zasilane jest napięciem 230V i pozwala na bezpośrednie sterowanie odbiornikami jednofazowymi. Posiada 5 konfigurowalnych przekaźników, brzęczyk, zegar czasu rzeczywistego, dwa wyświetlacze, przyciski pozwalające na dostęp do podstawowych funkcji, rejestrację alarmów HACCP i możliwość podłączenia do systemów Televis/Modbus.

     Boryszew S.A. ze swojej obszernej oferty produktowej na targach prezentował płyny do instalacji chłodniczych, klimatyzacyjnych, tryskaczowych, solarnych i grzewczych ERGOLID.
     W chwili obecnej oferowane są dwa rodzaje płynów: ERGOLID A na bazie glikolu etylenowego, oraz ERGOLID EKO propylenowego. Oba produkowane typy roztworów Ergolidu, oferowane są w różnych stężeniach glikolu, które odpowiadają temperaturom zamarzania -15°C, -20°C, -25°C oraz -35°C. Produkty posiadają dokumenty dopuszczające do stosowania w budownictwie czyli Aprobatę Techniczną oraz Atest Państwowego Zakładu Higieny.

     Wśród hitów technologicznych, Copeland prezentował m.in. EazyCool – zewnętrzne sieci agregatów skraplających dla zasilania sklepów i supermarketów, pozwalające na znaczne oszczędności w zużyciu energii elektrycznej. Z kolei Dual Scroll to najnowsza konstrukcja sprężarki spiralnej dużej

mocy dla schładzaczy cieczy do układów klimatyzacyjnych i chłodniczych. Prezentowano także najefektywniejsze rozwiązania najnowszych sprężarek spiralnych – Copeland Digital Scroll oraz Scroll EVI.
     Zgodnie z zapowiedziami, Danfoss także przygotował szereg premierowych pokazów. Wśród automatyki do chłodnictwa przemysłowego na szczególną uwagę zasługują Zawory Blokowe ICF - unikalne rozwiązanie, zastępujące jednym zblokowanym zaworem kilka standardowych elementów automatyki i armatury chłodniczej. W grupie rozwiązań elektronicznych ważnym wydarzeniem była premiera AK New Generation systemu sterowania będącego następcą ADAP-KOOL®, który wyznaczył standard sterowania i monitoringu instalacji chłodniczej.
     O ile dotychczas firma Danfoss przyzwyczaiła nas do prezentowania wielu nowych rozwiązań w automatyce chłodniczej, o tyle tegoroczne targi przyniosły najwięcej nowości w ofercie sprężarek hermetycznych i agregatów skraplających. Swe premiery miały nowe konstrukcje jednocylindrowych sprężarek tłokowych „GEEPTM”

o wydajności wypełniającej „lukę” pomiędzy czarnymi i niebieskimi kompresorami Danfoss. Zaprezentowano także sprężarki spiralne firmy Scroll Technologies, włączonej w ubiegłym roku do struktury Danfoss. Pod wspólną nazwą OPTYMATM pokazano najszerszy spośród dostępnych na rynku zakres agregatów skraplających opartych na sprężarkach hermetycznych. Zaprezentowano agregaty – począwszy od standardowych, aż do rozbudowanych jednostek bazujących na sprężarkach VTZ, których prędkość obrotowa regulowana jest przez przetwornicę częstotliwości, czy też serii OPTYMA PLUSTM – kompleksowo wyposażonych kompaktowych jednostek o wyjątkowo niskim poziomie hałasu.

 

 

 

     Grasso zaprezentowało co najmniej cztery nowinki, w tym najnowszą tłokową sprężarkę Grasso 5HP dla zastosowań w układach mrożenia kaskadowych z CO2. Dopuszczalne ciśnienie 52 bar pozwala stosować te sprężarki w instalacjach z odtajaniem gorącym gazem. Grasso 5HP to uzupełnienie w dolnym zakresie wydajności sprężarek śrubowych serii C dla dwutlenku węgla. Jak deklaruje firma – Grasso Sp. z o.o. jest pierwszym w Polsce wykonawcą przemysłowych instalacji zamrażania na CO2.
     Drugi produkt promowany przez Grasso to chłodnica powietrza GEA Goedhart dla tunelu zamrażania. Specjalnością firmy są indywidualnie projektowane chłodnice powietrza dla zastosowań przemysłowych i komercyjnych. Szeroka paleta wykonań bloku lamelowego i obudów chłodnic oraz specjalistyczne oprogramowanie doborowe czyni z Goedhart B.V. dostawcę najbardziej optymalnych i profesjonalnych rozwiązań. Zaprezentowano także chłodnicę powietrza GEA Küba z Nowej Linii Economy Line. Nowa seria chłodnic powstała z myślą o małych i dużych komorach

chłodniczych w obiektach handlowych i gastronomicznych. Nowa seria Economy Line wyróżnia się szerokim zakresem wydajności i łatwym montażem urządzeń. Uwagę użytkowników zwracała oszczędność miejsca, higieniczne wykonanie i możliwość łatwego mycia urządzeń.
     Na stoisku Grasso, „na żywo” produkowano lód łuskowy. To za sprawą wytwornicy lodu łuskowego Geneglace, o unikalnej konstrukcji ze stałym, pozbawionym dławicy bębnem. Geneglace może się pochwalić zarówno konstrukcją największej na rynku wytwornicy o wydajności 50 ton/dobę jak i urządzeń o wydajności 350 kg/dobę. Wytwornice te można spotkać w supermarketach, przetwórniach ryb i ubojniach, jak również w takich egzotycznych obiektach jak kryte stoki narciarskie.

     W bieżącym roku polski oddział Güntner AG & Co. KG), światowy lider w produkcji lamelowych wymienników ciepła, przedstawił m.in. najnowsze rozwiązania chłodnic przemysłowych typu GHN.2, AGHN.2, GGHN.2, będących

wynikiem konsekwentnego rozwoju firmy. Chłodnice znajdują zastosowanie w chłodnictwie komercyjnym i przemysłowym, w mroźniach i w magazynach wysokiego składowania. Ich niewątpliwe zalety to daleki zasięg wydmuchu dzięki opcji Streamer Güntner’a i antykondensacyjna konstrukcja tacy ociekowej. Znawcy tematu docenili skośną konstrukcję Güntner’a, zapewniającą swobodny spływ wody z odtajania i lepsze ukierunkowanie powietrza. Zastosowane technologie umożliwiają łatwy dostęp dla obsługi, dzięki uchylnym osłonom bocznym i uchylnym wentylatorom.

 

 

     Firma Iglotech – posiadająca w swej ofercie kompleksowy przekrój produktów z zakresu chłodnictwa, wentylacji oraz klimatyzacji – kolejny raz pojawiła się na poznańskich targach Polagra. W bieżącej edycji na dwukondygnacyjnym stoisku Iglotech zaprezentował bogatą ofertę ze szczególnym uwzględnieniem pionu AIR. W ramach grup produktowych z działu chłodnictwa przedstawiono popularne agregaty marki Refcold oraz chłodnice powietrza LU-VE i Fancold. Wśród produktów z wentylacji zwiedzający mieli możliwość zapoznania się z nowymi urządzeniami marek O.Erre, Casals, 2VV oraz systemem wentylacyjnym Lunos. Wyraźnie dużym zainteresowaniem cieszyła się również oferta klimatyzacji, a szczególnie klimatyzatory Fuji Electric.
     Wspólnie z firmą Iglotech prezentowała się również firma Refsystem. Na stoisku klienci mogli poznać proponowane przez firmę rozwiązania techniczne w zakresie realizacji projektów w dziedzinie chłodnictwa, klimatyzacji, wentylacji i instalacji sanitarnych.

     Spośród wspomnianych wcześniej urządzeń chłodniczych marki Refcold prezentowane były: agregaty RHCR37, chiller RCCMTZ50 oraz rozdzielnice zasilająco-sterujące RCCMTZ50.
     Każda prezentacja firmy na targach odzwierciedla jej aktualną politykę działania. Przekaz obu przedsiębiorstw Refsystem i Iglotech był na tyle skuteczny, iż stoisko okazało się jednym z najlepiej odzwierciedlających strategię marketingową i zostało uhonorowane przez Kapitułę Konkursu nagrodą Złoty Akant MTP, dodatkowo Prezes Zarządu Krajowego Forum Chłodnictwa wyróżnił stoisko za najciekawszą aranżację.

     Firma Klima-Therm przygotowała ofertę nowoczesnych, wysoko zaawansowanych technologicznie urządzeń w branży HVACR. Nowa propozycja stanowi rozszerzenie zakresu urządzeń chłodniczych dedykowanych dla gałęzi przemysłowej, w szczególności dla przemysłu spożywczego. Ta dynamicznie rozwijająca się branża stawia coraz wyższe wymagania w odniesieniu technologii produkcji i wychodząc naprzeciw jej oczekiwaniom Klima-Therm przedstawił obszerną gamę nowych rozwiązań, które potrafią spełnić oczekiwania użytkownika w zakresie ścisłej kontroli w szerokim zakresie niskich temperatur.
     Przykładem takiego urządzenia jest COLD PACK – wysoko zaawansowane rozwiązanie dla potrzeb chłodzenia. To wyjątkowe urządzenie chłodnicze dla chłodni, przechowalni mrożonek, czy tuneli zamrażalniczych produkcji ECF SA. Promując ten sprzęt, Klima-Therm podkreśla jego 8 cech: wszechstronność, niezawodność, solidność, bezpieczeństwo, oszczędność, prostą obsługę, jakość oraz spełnienie wymagań ekologicznych.

     Kolejna grupa produktowa, którą firma Klima-Therm skutecznie przyciągała uwagę klientów, to komory dojrzewalnicze do mięs i kiełbas. To specjalnie zaprojektowane urządzenia przeznaczone do użytku w procesach chłodzenia, dojrzewania i osuszania wyrobów mięsnych i wędliniarskich. One również wykonane są zgodnie ze wspomnianą regułą 8 zasad obowiązującą w zakładach ECF SA. Pracują w zakresie temperatur od 0oC do 35oC, mają wydajność 1 200 m3/h do 36 600 m3/h, przy mocy od 5 do 500 kW. Łatwo je rozbudować o dodatkowe elementy, a specjalny system sterowania SECMATIC zapewnia precyzyjną kontrolę parametrów powietrza ustalaną przez użytkownika.

 

     Mostostal Wrocław promował budowę lodowisk w oparciu o własne, sprawdzone rozwiązania technologiczne. Firma oferuje w tym zakresie kompleksowe usługi, od projektu, przez dobór i produkcję poszczególnych elementów składowych, montaż, aż po usługi serwisowe polegające na bieżącym utrzymaniu lodowisk w pełnej sprawności użytkowej. W ofercie Mostostalu Wrocław są zarówno lodowiska kryte, jak i demontowane. Te drugie cieszą się ostatnio nawet większym zainteresowaniem, szczególnie władz gminnych.

     Na targach Polagra-Tech po raz pierwszy wystawiała się firma PWPO-T PROMONT wspólnie z partnerem handlowym firmą Termster z Krakowa, prezentując produkty przeznaczone dla chłodnictwa. Prezentowany zakres produkcji obejmował lamelowe, miedziano aluminiowe, wymienniki ciepła. Zaprezentowane zostały również nowe urządzenia dla branży spożywczej opierające się o produkowane wymienniki. Wymagający rynek chłodniczy przyjął z dużym zainteresowaniem wentylatorowe

chłodnice powietrza w wykonaniu podstropowym i przyściennym. Dodatkowo można było obejrzeć wentylokonwektor oraz indukcyjną belkę chłodzącą do pomieszczeń biurowych. Cechą charakterystyczną belki jest taca ociekowa (nie spotykana w tego typu urządzeniach) pozwalająca na zastosowanie niskich parametrów glikolu.
     Firma Termster działa w branży chłodnictwa i klimatyzacji nieprzerwanie od 1989 r. O jej konkurencyjności stanowi kompletność oferowanych urządzeń klimatyzacyjnych i chłodniczych oraz wszelkich komponentów niezbędnych do generalnego wykonania praktycznie każdej instalacji. Atutem firmy jest również szerokie zaplecze projektowe.

     Według zapewnień producenta, klimatyzatory firmy LG są ponoć najlepiej sprzedającymi się urządzeniami chłodniczymi na świecie. Osiągnęły swoją jakość, dzięki ciągłym badaniom i nowoczesnej technologii, a ich produkcja odbywa się z poszanowaniem środowiska naturalnego. Klimatyzatory LG są wyposażone w plazmowy system oczyszczania powietrza Neo Plazma.

Ich dystrybutor – firma Systherm – zapewnia, że to produkty dobrej jakości w dobrej cenie. Są oszczędne w użytkowaniu, dają duże możliwości zastosowań oraz zapewniają pełen komfort – zarówno w zastosowaniach domowych/biurowych, jak i komercyjnych.
     Podczas III Forum Chłodnictwa na Polagra-Tech, Systherm przekonywał także do komór chłodniczych i mroźniczych Viessmann, zbudowanych z paneli, łączonych za pomocą zamków hakowych. Zapewniają one odpowiedni docisk, sztywność oraz dużą wytrzymałość całej konstrukcji. Komory są szczelne, dzięki czemu gwarantują niskie zużycie energii. Wykonane są z płyt poliuretanowych, mogą być malowane proszkowo, lakierowane bądź w wykonaniu nierdzewnym. Gama produktów Viessmann obejmuje komory w wymiarach standardowych i niestandardowych. Cechuje je łatwy montaż i demontaż, dają się rozbudować i mają estetyczny wygląd.
     Trzecia grupa urządzeń, które zaprezentował Systherm, to agregaty marki Poltherm, znajdujące zastosowanie w systemach klimatyzacji MDV. Systemy takie oparte są na centralnej jednostce zewnętrznej i od kilku do kilkunastu różnych jednostkach wewnętrznych. Rozdział czynnika regulują zawory elektroniczne. Istnieje możliwość łączenia jednostek zewnętrznych, w celu zwiększenia mocy instalacji oraz regulacji wydajności zastosowanych w agregatach sprężarek. Zastosowanie agregatów w praktyce pozwala na uzyskanie oszczędności w zużyciu energii.

     Spółka Technoblock Polska jest wyłącznym przedstawicielem w naszym kraju włoskiej firmy Technoblock SpA, produkującej urządzenia typu monoblok, bi-blok, agregaty wielosprężarkowe i inne. W bieżącej edycji Polagry, firma zaprezentowała sprawdzone od wielu lat urządzenia chłodnicze i mroźnicze stosowane w małych komorach, jak i w dużych obiektach przemysłowych. Ponadto pokazano tegoroczne nowości firmy, np. nowe wersje bi-bloków oraz urządzenia z cichymi skraplaczami.

     Firma Testo oprócz wielu przyrządów pomiarowych przeznacoznych dla branży wentylacyjnoklimatzyacyjnej oraz grzewczej zaprezentowała elektroniczny analizator systemów chłodniczych Testo 556-2. Urządzenie umożliwia pełną diagnozę systemu chłodniczego, pomiar ciśnienia, opróżnianie, napełnianie instalacji. Urządzenie rozpoznaje 30 czynników chłodniczych.

     W zakresie procesu wymiany ciepła, polski oddział Thermowave GmbH prezentował skręcane wymienniki płytowe uszczelkowe i modułowo spawane, pracujące jako parowniki, skraplacze, schładzacze cieczy i gorących par, chłodnice oleju oraz ekonomizery.

 

 

 

 

 

 

      Urządzenia Chłodnicze i Gastronomiczne PAWEŁ KALETA od ponad 15 lat jest polskim dystrybutorem włoskiego producenta urządzeń do produkcji lodu SCOTSMAN. W ofercie firmy znajdują się wytwornice lodu granulatowego i łuskowego, przeznaczone do przetwórstwa mięsnego, rybnego i spożywczego, a także ekspozycji produktów świeżych. Asortyment urządzeń Scotsman obejmuje wytwornice lodu o wydajności od 70 kg do 23 ton na dobę. Ponadto firma podjęła współpracę z firmą Follett Ice, amerykańskim producentem zbiorników na lód oraz nowatorskich systemów przechowywania i transportowania lodu. Na targach Polagra-Tech 2007 firma przedstawiła po jednym urządzeniu z każdej ze wspomnianych grup produktowych.

     Firma York – Johnson Controls pochwaliła się nowatorskim rozwiązaniem konstrukcyjnym sprężarki chłodniczej ze zmienną prędkością obrotową SABCUBE. Charakteryzuje się ona zwartą budową – cały agregat umieszczony jest w dźwiękochłonnej obudowie o małych wymiarach. W obudowie znajduje się również przetwornik częstotliwości. Regulacja poprzez zmianę obrotów zapewnia utrzymanie wysokiego współczynnika wydajności chłodniczej przy częściowym obciążeniu i oszczędność energii nawet do 30%. Innym innowacyjnym rozwiązaniem w tym urządzeniu jest hybrydowy silnik elektryczny, którego wirnik jest osadzony na wale sprężarki, co pozwala wyeliminować sprzęgło i łożyska silnika.

Plany na przyszłość
     Tegoroczną edycję Forum Chłodnictwa na poznańskich targach PolagraTech uznano za sukces. Niemniej jednak, należy wspólnie zastanowić się nad jeszcze lepszym wypromowaniem tej imprezy, zarówno wśród potencjalnych wystawców, jak i wśród jeszcze większej grupy profesjonalnych zwiedzających. Wierzymy, że formuła międzynarodowych targów branżowych organizowanych w Polsce, połączona z ciekawymi seminariami i spotkaniem branżowym może wciąż być atrakcyjna i pożyteczna dla obu wspomnianych grup przedsiębiorstw.

Na podstawie:
Materiałów prasowych KFCH, materiałów firmowych 

wydanie 11/2007 

 

CZYTAJ CAŁOŚĆ, ZAMÓW PRENUMERATĘ:

TRADYCYJNĄ                         E-WYDANIE

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.