Reklama
 
 
 
 
Branża chłodnicza na targach Anuga FoodTec Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 19.03.2018

 


Pani Prezes, na wstępie chciałbym się spytać jaki będzie temat przewodni tegorocznych targów w kontekście produkcji i przetwórstwa żywności?

 

Katharina C. Hamma: Rosnące potrzeby rozwijającego się świata sprawiają, że zapotrzebowanie na produkty spożywcze cały czas rośnie. Wyzwaniem staje się zagwarantowanie odpowiedniego poziomu zaspokojenia tych potrzeb, bez jednoczesnego zwiększenia zużycia zasobów.
Targi Anuga FoodTEC jest to wystawa dedykowana dla dostawców branży F&B, a więc pośrednio związana z uprawą żywności, ale przede wszystkim z jej przetwórstwem. Jednak w odniesieniu do prawidłowego obchodzenia się z zasobami naturalnymi można powiedzieć, że wydajność zasobów jest centralnym tematem Anuga FoodTec, którym zajmuje się branża i który będzie motywem przewodnim Anuga FoodTec. Głównym celem jest przede wszystkim zredukowanie zużycia wody i energii wzdłuż łańcucha produkcyjnego po dostarczeniu surowca do produkcji. Na wiodących międzynarodowych targach dla dostawców branży żywności i napojów prezentowane są odpowiednie rozwiązania i innowacje, skoncentrowane na wydajnym wykorzystaniu energii i wody oraz redukcji strat żywności na etapie produkcji.

 

20180313 AnugaFOODTEC wywiad

 

 

Jakie wyzwania stoją przed branżą w obszarze logistyki żywności?

 

KCH: Zasadniczo można powiedzieć, że jeszcze kilka lat temu łańcuch chłodniczy miał swoje odzwierciedlenie przede wszystkim na poziomie transportu, na przykład samochodami ciężarowymi. Niezbędne było duże zaufanie wobec odpowiedniej firmy transportowej, aby mieć gwarancję dotarcia produktu w nienaruszonym stanie. Obecnie technika również w tej dziedzinie poszła o krok naprzód. Chipy RFID zawierają szczegółowe informacje o produkcie, które można odczytać w dowolnym momencie w ramach łańcucha tworzenia wartości. Na przykład o przerwaniu łańcucha chłodniczego lub tymczasowym spadku lub przekroczeniu niezbędnej temperatury składowania dla odpowiednich produktów. Wszystko jest przejrzyste i możliwe do sprawdzenia w każdym punkcie. Dzięki temu, przykładowo, produkty, w przypadku których nie zachowano prawidłowego łańcucha chłodniczego, nie są przekazywane konsumentowi. Jeśli chipy są zintegrowane w opakowaniach, konsument może bezpośrednio stwierdzić, czy łańcuch chłodniczy był zachowany. Wyzwaniem jest z pewnością konsekwentny odczyt danych, a szansą – większe bezpieczeństwo produktów i jakość przy wydawaniu konsumentom.

 


Jaki udział ma branża chłodniczo-klimatyzacyjna w tegorocznych targach?

 

KCH: Na targach Anuga FoodTec zaprezentuje się 150 przedsiębiorstw z 22 krajów z samej tylko branży techniki chłodniczej i klimatyzacyjnej. Przy około 1700 wystawców na Anuga FoodTec technika chłodnicza i klimatyzacyjna nie jest wprawdzie największą ofertą, którą tradycyjnie jest segment Food Processing, ale liczba przedsiębiorstw z tego sektora stale rośnie. Ponieważ Anuga FoodTec to wiodące targi dostawców branży żywności i napojów, podczas których odwiedzający, zgodnie z motto targów „one for all – all in one”, mogą zobaczyć cały cykl produkcji – od pojedynczych rozwiązań do kompletnych koncepcji obejmujących wiele procesów i wszystkie stopnie produkcji – wystawcy są u nas we właściwym miejscu.

 


Jaką ofertę i trendy zaprezentują wystawcy z branży chłodniczo-klimatyzacyjnej?

 

KCH: Trendem jest z pewnością temat energii, ponieważ w branży techniki chłodniczej i klimatyzacji potrzebna jest duża ilość energii. Oszczędność 10 procent na kosztach energii bez wpływu na wydajność wiąże się z dużymi korzyściami pod względem ekonomicznym i prowadzi do świadomego obchodzenia się z zasobami.
Żeby jednak zwiększyć efektywność energetyczną rozwiązań potrzebne są nowe technologie, rozwiązania, a niekiedy również inne podejście do tematu, zmiana sposobu myślenia, podejścia do proponowanych koncepcji technologicznych. Wszystko powyższe, główne trendy będzie można zobaczyć właśnie podczas Anuga FoodTec od 20 do 23 marca w Kolonii.
W wyszukiwarce wystawców na stronie internetowej Anuga FoodTec (www.anugafoodtec.com) można znaleźć przedsiębiorstwa z branży techniki chłodniczej i klimatyzacyjnej.

 

 

Dziękuję za rozmowę i zapraszamy zatem na targi

 

KCH: Serdecznie zapraszam

 

 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.