Kurtyny Thermozone w aspekcie montażu i uruchomienia
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Data dodania: 03.12.2012
Spis treści
Kurtyny Thermozone w aspekcie montażu i uruchomienia
Page 2
Page 3
Wszystkie strony

We wszystkich obiektach użyteczności publicznej w różnym stopniu spotykamy się z problemem strat energii przez otwarte drzwi. Wielkość tej straty przekłada się na wymierny koszt energii jaką musimy zbilansować, aby zapewnić właściwy poziom komfortu.


08a

Kurtyny powietrzne to obecnie standardowe wyposażenie każdego obiektu niezależnie czy jest to mały sklep, apteka, czy duże centrum handlowe lub biurowiec. Zależność jest zawsze ta sama – im większa kubatura budynku, tym większe oczekiwa-nia od kurtyny a jednocześnie zwiększone podciśnienie wpływające bezpośrednio na jej skuteczność. Ale często spotykamy się z sytuacją, gdy wystarczy jedynie poprawić usytuowanie kur-tyny bądź właściwie dobrać długość, aby uzyskać pełny komfort w przejściu.

Właściwy montaż przy drzwiach Mówimy o sytuacji, gdy długość kurtyny jest zbyt krótka w stosunku do szerokości światła otworu lub gdy zasięg kur-tyny nie odpowiada jego wysokości. W pierwszym przypadku sprawa jest prosta – kurtyna musi być co najmniej tak długa jak szerokość światła otworu. Celowo podkreślamy to stwierdze-nie, gdyż często zdarza się że kurtyna jest krótsza – wtedy jej skuteczność spada o ponad 50%. Jest to jeden z najważniej-szych kryteriów doboru – w materiałach technicznych FRICO – podawany zawsze jako jedna z najważniejszych danych. Druga kwestia to wysokość montażu – dostosowana do określonego zasięgu kurtyny. Te dwa elementy najczęściej decydują w dużym stopniu o skuteczności urządzeń i zapewnieniu właściwego komfortu. Dodatkowym czynnikiem wspomagającym dzia-łanie kurtyny jest odpowiednio skonfi gurowana automatyka oraz rodzaj drzwi np. obrotowe – skutecznie ograniczające efekt podciśnienia. Dobrą ilustracją tego problemu są zdjęcia z kamery termowizyjnej pokazujące dwie sytuacje – kurtyny właściwie dobranej oraz przewymiarowanej, a także ze zbyt krótkim strumieniem powietrza (rys. 1, 2). W każdym z tych przypadków istotnym elementem jest geometria przepływu powietrza i kształt strugi. Chodzi o to by geometria przepływu została utrzymana na całej długości strumienia powietrza. Na rysunku 2 pokazano właściwy rozkład strumienia powietrza, a tym samym dzięki technologii Thermozone® zapewniono optymalny komfort w wejściu.

 

08bRys. 1-2. Dzięki zachowaniu odpowiedniego kształtu strugi, technologia Thermozone zapewnia skuteczną barierę powietrzną


 

09aa

Rys. 3-5. Różne wersje montażu i wykończenia – cel jest zawsze ten sam – zapewnienie komfortu w przejściu

Technologia Thermozone® to efekt ponad 30 letniej pracy inżynierów FRICO nad zapewnieniem optymalnej wydajności i skuteczności kurtyn powietrznych. Projektowanie kurtyn FRICO jest zoptymalizowane przez trzy elementy: geometrię przepływu powietrza, wydajność oraz poziomu hałasu. Stanowi to najlepszy punkt wyjścia dla przyszłego użytkownika do dobrania właściwego urządzenia. Dodatkowo w celu poprawienia skuteczności urządzeń, większość kurtyn FRICO wyposażona jest w regulowaną kratkę wylotową. Pozwala ona na ukierunkowanie powietrza z kurtyny pod maksymalnym kątem 15°. Tak samo istotnym elementem zapewniającym skuteczność kurtyny jest zachowanie optymalnej prędkości powietrza na poszczególnych odległościach od wylotu. Każda kurtyna FRICO posiada odrębną charakterystykę prędkości powietrza i jest ona zamieszczona w danych technicznych. Przyjmuje się, że minimalna prędkość przy podłodze zapewniająca komfort to ok. 3 m/s. Alternatywą dla montażu nad drzwiami jest montaż w układzie pionowym. Przy zachowaniu zasad opisanych powyżej zapewnia on maksymalny komfort dla przechodzących osób, utrzymując jednocześnie stałą prędkość powietrza na całej wysokości wejścia. Jeśli konstrukcja budynku na to pozwala doskonałą alternatywą dla tradycyjnego montażu jest umieszczenie kurtyny w stropie podwieszanym. Na przykładzie kurtyny FRICO AR 200 widać jak ukrycie kurtyny w stropie podwieszanym poprawia samą estetykę wejścia i dobrze komponuje widoczne elementy kurtyny z samym sufitem.

Kurtyny elektryczne i wodne – podłączenie, prawidłowa praca (…)


Najważniejsze wskazówki do doboru kurtyny to:

  • dobranie właściwego zasięgu do wysokości montażu,
  • pokrycie długością kurtyny całej szerokości światła otworu,
  • uwzględnienie czynników pogarszających wydajności: naporu wiatru, podciśnienia, uwzględnienie częstotliwości ruchu przez wejście,
  • montaż pionowy tam, gdzie jest to możliwe i dostosowanie długości kurtyny do wysokości światła otworu.

 

Ponadto należy pamiętać, że zrównoważony bilans wentylacyjny budynku to podstawa efektywnego działania kurtyn powietrznych.


 Sterowanie – źródło oszczędności(…)

Kurtyna – wszystko jedno jaka?(…)

Zalecenia serwisowe

Kurtyny powietrzne są urządzeniami stosunkowo prostymi konstrukcyjnie w porównaniu do innych jednostek wentylacyjnych czy też klimatyzacyjnych. Wymagają jednak stałej obsługi serwisowej. Chodzi tu zwłaszcza o przegląd i czyszczenie filtrów w kurtynach z wymiennikiem wodnym oraz sprawdzanie drożności kratek zasysających powietrze w samej kurtynie. Nie wymaga to specjalnych zabiegów, wystarczy wyczyścić odkurzaczem kratę wlotową powietrza. W przypadku kurtyn pracujących w systemie ciągłym, zabieg ten powinien być przeprowadzany co najmniej dwa razy do roku, w środowiskach o większym zanieczyszczeniu częściej. Często zdarza się, że dostęp powietrza do kurtyny jest utrudniony – zwykle poprzez zabudowę kratki zasysającej powietrze. W dokumentacji kurtyn Thermozone® zawsze znajdują się minimalne wymiary, jakie należy zachować, by zapewnić wystarczający przepływ powietrza.

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.