Nowatorskie, energooszczędne chłodnice powietrza GEA Küba
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
Data dodania: 04.12.2012
Spis treści
Nowatorskie, energooszczędne chłodnice powietrza GEA Küba
Page 2
Wszystkie strony

Produkcja i stosowanie nowoczesnych, energooszczędnych rozwiązań technicznych to już nie tylko moda, ale i obowiązek. Zwłaszcza obecnie, gdy energia elektryczna jest droga, umożliwiają one obniżenie kosztów stałych w naszych domach i firmach.

 

51


Najnowsze chłodnice powietrza SP i SG dla ciśnieniowych układów chłodniczych zaprezentowane na wystawie CHILLVENTA 2012 w Norymberdze wejdą do sprzedaży już w pierwszym i drugim kwartale 2013 roku. Priorytetem przy projektowaniu tych chłodnic była europejska dyrektywa dotycząca wyrobów wykorzystujących energię: Energy – Related Products Directive oraz szeroko rozumiana oszczędność energii. Właściwe zaprojektowanie chłodnic wymaga rozwiązania kilku problemów:

  • właściwego rozdziału czynnika chłodniczego,
  • sposobu rozprowadzenia powietrza w pomieszczeniu,
  • właściwie zaprojektowanego układu bloku lamel,
  • sposobu odtajania chłodnicy.

Sposób rozwiązania tych kwestii ma ogromny wpływ na właściwą pracę urządzenia, zwłaszcza że są one ze sobą ściśle powiązane. Dlatego GEA Küba kładzie ogromny nacisk na każde z wymienionych zagadnień. I to właśnie jest charakterystyczne dla produktów GEA Küba. Praca konstruktorów firmy, zarówno dawniej, jak i obecnie, ukierunkowana jest na:

  • wysoką wydajność chłodniczą urządzeń – przez uzyskanie optymalnego współczynnika K, czyli ciągłe ulepszanie konstrukcji lamel i kształtu rur bloku wymiennika ciepła,
  • niskie zużycie energii – związane z niskim spadkiem ciśnienia przy przepływie czynnika chłodniczego przez blok lamel,
  • niskie zużycie energii – związane z małymi oporami przepływu powietrza i zastosowaniem nowej generacji silników EC,
  • dłuższy czas pracy – ze względu na energooszczędny proces odtajania oraz krótki czas jego trwania,
  • stworzenie zwartej jednostki wysokiej wydajności – dzięki optymalizacji powierzchni wymiany bloku lamel i przepływu powietrza przez chłodnicę.

 

Już od 85 lat pozytywne opinie klientów przekonały firmę GEA Küba do tworzenia najbardziej nowatorskich i przydatnych rozwiązań. Legendarny „Küba 68” jest chłodnicą powietrza, na bazie której w 1968 r. zostały opracowane zasady obliczeń chłodnic i standardy ich badań. Istniejące europejskie normy EN328 i wytyczne EUROVENT zostały opracowane przy znacznym udziale inżynierów firmy. Zarówno w przeszłości, jak i obecnie pracownicy GEA Küba wyznaczają standardy jakości na całym świecie. Nowoczesne pod względem technicznym i energooszczędne rozwiązania konstrukcyjne zastosowane przez GEA Küba w chłodnictwie i klimatyzacji pozwalają uzyskać najlepsze wyniki w konkretnych zastosowaniach.


 

 

 

52a

Rys. 1. Układ rur w bloku lamel: a) równoległy, b) naprzemienny

 

 

System bloku lamel Küba HFE®

Najważniejszym elementem konstrukcyjnym chłodnicy jest wysoko efektywny system bloku wymiennika ciepła Küba HFE®, wykonany z materiału dobrze przewodzącego ciepło. Składa się on z lamel – specjalnie ukształtowanych płyt z wytłoczonymi otworami kołnierzowymi i połączonych w wężownicę wewnętrznie żebrowanych rur. Lamele osadzone na rurach wymiennika pełnią funkcję żebra usprawniając wymianę ciepła przez zwiększenie po-wierzchni zewnętrznej. Ich budowa i parametry techniczne, wraz z rozwojem metod obliczeniowych, są ciągle zmieniane. System Küba HFE® oferuje optymalne połączenie rur i lamel, maksymalny transfer ciepła przy minimalnym spadku ciśnienia, oraz maksymalną energooszczędność. Charakterystycznym elementem bloku lamel chłodnic typoszeregu SG GEA Küba jest równoległy układ rur, o najczęściej spotykanym rozmieszczeniu: o Ø15-50-50 (rys. 1a). W konstrukcji chłodnic SP przyjęto bardzo popularny układ naprzemienny (rys 1b). W chłodnicach SG dzięki takiej konstrukcji, w przypadku szronienia rur, mamy odpowiedni prześwit zapewniający właściwy przepływ powietrza niezbędny w komorach chłodniczych o dużej wilgotności powietrza i mroźniach. Dodatkowo, w nowych chłodnicach stosunek wysokości bloku lamel do grubości uległ zwiększeniu, a duża wolna przestrzeń między blokiem a wentylatorem zapewnia równomierny przepływ powietrza opływającego lamele.

 

Ze względu na mały spadek ciśnienia przepływającego przez blok powietrza, nie trzeba uzbrajać chłodnic w silniki dużej mocy, a efektywny czas pracy między kolejnymi cyklami odtajania, także jest zdecydowanie dłuższy – w ten sposób oszczędza się energię.

Bardzo ważnym elementem składowym bloku lamel jest dystrybutor czynnika chłodniczego, który zapewnia:

  • równomierny rozdział czynnika chłodniczego we wszystkich obiegach chłodnicy powietrza,
  • precyzyjną kontrolę przegrzania czynnika chłodniczego,
  • optymalną pracę chłodnicy w całym zakresie temperatur pracy
  • wolniejsze szronienie bloku lamel,
  • mniejszą utratę wilgoci w komorze,
  • stabilną pracę chłodnicy powietrza w pełnym cyklu jej eksploatacji.

 

52b

Rys. 2. Budowa dystrybutorów czynnika chłodniczego: a) typowy dystrybutor b) dystrybutorKüba-CAL®

 

52c

Rys. 3. Rozpływ strugi powietrza w chłodnicy SG commercial nowej generacji. Widocznyjest energooszczędny wentylator z silnikiem EC i nową kierownicą powietrza Küba.

 

 

Systemy dystrybucyjne czynnika GEA Küba-CAL®

Co przede wszystkim różni chłodnice GEA Küba od innych podobnych urządzeń na rynku? Na to pytanie każdy z branży chłodniczej odpowie – dystrybutor GEA Küba-CAL® (rys. 2b).

To wciąż nowatorskie urządzenie zapewnia niemieckiemu producentowi niekwestionowaną przewagę. Zatem zobaczmy, jak dystrybutor pracuje i jakie są jego zalety.

W dystrybutorze Küba-CAL® w pierwszym etapie ma miejsce rozdzielenie frakcji. Następnie, przez zespół odpowiednio do-branych i wykonanych otworów, ciecz i para są precyzyjnie dozowane do poszczególnych wtrysków. Podział otworów w po-szczególnych gałęziach na cieczowe i parowe, zróżnicowanie ich kształtu i wielkości, dokładność wykonania i ich usytuowanie są bardzo istotne dla działania całego dystrybutora.

Oczywiście Küba-CAL® jest opatentowany i nie można go na-być oddzielnie. Stanowi on integralną całość z chłodnicą i występuje w różnych rozmiarach oraz ilości (w zależności od wydajności i liczby wewnętrznych obiegów chłodnicy powietrza).Wentylatory z silnikami EC i kierownicami powietrza GEA Küba

Powietrze wychodzące z chłodnicy może w sprzyjających warunkach utworzyć warstwę, która „przykleja się” do sufitu, dociera do przeciwległej ściany komory i dopiero wracając opływa nasz towar chłodząc go. To zjawisko podklejania się strugi powietrza, nazwane efektem Coandy, wykorzystuje się do chłodzenia pro-duktu, który jest delikatny i wymaga równomiernej temperatury składowania. W tym celu GEA Küba wyposaża swoje chłodnice w wentylatory ze specjalnymi kierownicami powietrza. Szereg promieniowo rozłożonych otworów, przez które przepływa po-wietrze, zmienia jego burzliwy przepływ i wyrównuje go zgodnie z kierunkiem przepływu strumienia powietrza oraz zwiększa je-go zasięg. Aby ułatwić podklejanie się strugi, wentylatory zostały lekko pochylone w stronę płaszczyzny stropu. Nowe rozwiązanie konstrukcji kierownicy powietrza zmniejsza do minimum opory powietrza związane z prostowaniem się strumienia, cze-go następstwem jest dalsze zwiększenie zasięgu.(..)

 

Trójstopniowy proces czyszczenia wymienników w procesie produkcji i utrzymanie higieny chłodnic podczas eksploatacji i serwisu (..)

Systemy odtajania GEA Küba (..)


Podsumowanie

Wynikiem troski o klienta jest doskonały produkt dopasowany do współczesnych wymagań rynku. GEA Küba, inwestując przez wiele lat w nowe technologie i rozwiązania konstrukcyjne, skraca przestoje związane z procesem chłodzenia oraz obsługą techniczną urządzeń. Wpływa to wydatnie na energooszczędność chłodnic i powoduje duże oszczędności u klientów, minimalizując ich koszty stałe. Nowatorskim, energooszczędnym produktom GEA Küba zaufało wiele renomowanych firm chłodniczych, od wielu lat instalujących te urządzenia u swoich klientów. Wspólny rynkowy sukces instalatorów i odbiorców to także zwycięstwo energooszczędnych, nowatorskich rozwiązań technicznych GEA Küba. Generalnym dystrybutorem GEA Küba w Polsce jest firma Termo Schiessl Sp z o.o. .

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.