Czy system „inteligentnego budynku”musi być bardzo kosztowny? |
Data dodania: 26.12.2012 | ||||
JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL Artykuł zawiera przegląd popularnych i mniej znanych standardów wykorzystywanych do realizacji systemów „inteligentnych budynków, domów i mieszkań”. Popatrzmy na standaryzację okiem inwestora oraz wykonawcy. Odkryjmy fakty, które nie są powszechnie znane. Stosowanie rozwiązań standardowych daje z reguły wiele korzyści. Wykorzystanie poszczególnych standardów pozwala na poszerzenie możliwości systemu, a bardzo często na obniżenie kosztu instalacji. Przypatrzmy się kilku standardom, które są związane z wykonywaniem „inteligentnych instalacji”.
Standardy bardziej lub mniej znane Protokół KNX (dawniej nazywany EIB), propagowany przez organizację KONNEX, jest obecnie najszerzej wspieranym standardem automatyki małych i średnich budynków. Obejmuje cztery media transmisyjne: magistralę opartą na skrętce miedzianej, magistralę opartą na sieci zasilającej, magistralę opartą o protokół IP oraz fale radiowe. Powstało wiele norm europejskich i międzynarodowych, które opisują standard KNX (zobacz też: Normy i standard KNX w ramce). Nic więc dziwnego, że urządzenia do systemów KNX produkuje ponad sto fi rm z całego świata. Wszystkie moduły są kontrolowane pod kątem kompatybilności ze standardem, co daje rzadko spotykane możliwości współpracy urządzeń produkowanych przez różne fi rmy. Elementy widoczne dla użytkownika charakteryzują się różnorodnym wzornictwem, które może zaspokoić gusta nawet najbardziej wymagających klientów. Dzięki temu, że na rynku jest już ponad stu producentów, należy rozprawić się z mitem, że system KNX musi być kosztowny. Nie musi być, ponieważ dostępne są obecnie urządzenia produkowane w krajach, których gospodarka jest zbliżona do naszej, co powoduje, że ceny urządzeń są dla nas łatwiej akceptowalne. Ale oczywiście każdy system „domu inteligentnego” będzie inwestycyjnie droższy od rozwiązań nie wyposażonych w „inteligencję”. Trzeba sobie również zdawać sprawę, że dobrze zaprojektowany i sprawnie działający system takiego budynku, domu czy mieszkania wpływa na zmniejszenie zużycia energii, której koszty stale rosną. Czyli zainwestowanie w taki system przyczynia się do realnego obniżenia kosztów eksploatacji, co w rezultacie powoduje po pewnym czasie zwrot nakładów poniesionych na inwestycję. (…)
EnOcean (…) 1-wire (…) RS485, RS232 RS485 to znany od wielu lat standard komunikacji, używany w automatyce przemysłowej, systemach alarmowych i kontroli dostępu, określony przez Electronics Industry Association jako EIA-485. Bardzo stabilna komunikacja na odległość nawet powyżej 1 km (do 1200 m), przy prędkościach transmisji do 100 Kbit/s. Na magistrali można zainstalować do 32 niezależnie adresowanych urządzeń. Nadaje się więc wszędzie tam, gdzie jest potrzebna pewność transmisji przy niezbyt dużej ilości transmitowanych danych. W systemach automatyki budynkowej nadaje się do komunikacji ze stacjami pogodowymi np. fi rmy ELSNER ELEKTRONIK (stacje pogodowe z interfejsem RS485 należą do najtańszych na rynku) oraz (po prostym przekonwertowaniu z symetrycznego RS485 na powszechnie znany niesymetryczny RS232) do sterowania większością bardziej wyrafi nowanych urządzeń audio-video (AV) takich jak amplitunery wielokanałowe, odtwarzacze, telewizory czy projektory. Interfejs RS232 można wykorzystać również do integracji pomiędzy systemem automatyki „inteligentnego domu” a systemem zabezpieczeń. Stosowanie w systemach „inteligentnego budynku” transmisji RS485 i RS232 (RS od angielskiego Recommended Standard) wymaga nieco wyższych kompetencji od osoby programującej system (np. znajomości odpowiednich komend sterujących urządzeniami AV różnych producentów). Interfejsy RS485 i RS232 znajdują się m.in. w ofercie fi rm LOXONE i WAGO. Rys. 4. Bezprzewodowy system EnOcean do sterowania klimatyzacją i „inteligentnym domem” KNX, oparty o interfejsy firmy INTESIS 0-10 V (…) DALI (…) DMX512 (…) Wykorzystanie różnych standardów do obniżenia kosztów „inteligentnych instalacji” (…) |
POLECAMY WYDANIA SPECJALNE
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2024
-
Pompy ciepła 2023-2024
-
Pompy ciepła 2021-2022
-
Pompy ciepła 2022-2023
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023
-
Pompy ciepła 2020-2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020
-
Pompy ciepła 2019-2020