FCP 401 – moduł do sterowania wentylacją pożarową w ofercie D+H
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
Data dodania: 14.03.2013
Spis treści
FCP 401 – moduł do sterowania wentylacją pożarową w ofercie D+H
Page 2
Wszystkie strony

62a

Jednym z najważniejszych elementów zabezpieczeń przeciwpożarowych w budynkach jest zapewnienie obiegu powietrza o określonej intensywności. Odpowiednio opracowany oraz zarządzany system wentylacyjny służy więc nie tylko przewietrzaniu, lecz również – sukcesywnemu usuwaniu dymu, ciepła i toksycznych gazów z pomieszczeń czy też dróg ewakuacyjnych, co może być ogniwem decydującym w różnych scenariuszach pożarowych.

 

W budynkach, w których problematyczne jest zastosowanie systemów wentylacji działających na zasadach grawitacyjnych, stosuje się standardowo wentylację mechaniczną, której elementami podstawowymi są wentylatory napowietrzające bądź wyciągowe. Tego rodzaju rozwiązanie stosowane jest również od dawna w systemach wentylacji pożarowej, w dedykowanych oddymianiu układach mechanicznej wymiany powietrza. Nierozwiązanym do niedawna problemem był jednak sposób wpisania tak działającego układu w centralnie sterowane systemy kontroli rozprzestrzeniania się dymu i ciepła.

 

 

Moduł FCP 401

Metoda na tego rodzaju usprawnienie, pozwalające na kompatybilne działanie wszystkich układów kontroli rozprzestrzeniania się dymu i ciepła, znajduje się od 2013 roku w ofercie firmy D+H Polska. Jest nią innowacyjny na polskim rynku produkt z zakresu wentylacji – wchodzący w skład certyfikowanych centrali typu RZN moduł FCP 401. Moduł ten umożliwia sterowanie mechaniczną wentylacją pożarową, a także skorelowanie pracy wchodzących w jej skład wentylatorów z działaniem pożarowej wentylacji grawitacyjnej.

 

62b

62c

Przykładowe możliwe zastosowania modułów FCP 401 w połączeniu z centralą RZN:

  • pożarowa wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna (np. układ dwóch wentylatorów: nawiewny i wywiewny);
  • sterowanie wentylatorami wyciągowymi oraz równoczesne sterowanie układem napowietrzania grawitacyjnego;
  • ssterowanie wentylatorami nawiewnymi oraz równoczesne sterowanie układem oddymiania grawitacyjnego;
  • FCP 401 jako moduł zasilająco-sterujący wentylatory w systemach nadciśnieniowych w połączeniu z centralą RZN i klapą nadciśnieniową.

 


Moduł FCP 401 w połączeniu z centralą oddymiania RZN służy do zasilania i sterowania wentylatorami z równoczesną kontrolą ich stanu pracy. Działanie systemu odbywa się w sposób automatyczny – po rozpoznaniu zagrożenia (dymu) przez czujki pożarowe bądź przycisk pożarowy podłączona do nich centrala sterująca przekazuje sygnał do modułu, który uruchamia wentylatory. Rozwiązanie wyposażone zostało w liczne korzystne dla pracy systemu elementy – częściami modułu są np. zestaw zapewniający łagodny rozruch wentylatora, ochrona przed przeciążeniem czy zwarciem, a także kontrola parametrów zasilania. Cały system monitoruje centrala oddymiania typu RZN, która zarówno umożliwia przekazanie sygnału uszkodzenia lub uruchomienia do np. systemu sygnalizacji pożarowej, jak i odpowiada za podanie sygnałów sterujących do moduły FCP 401. Sygnały typu „uszkodzenie”, „uruchamianie” i „zasilanie” występują w postaci diod na panelu sygnalizacji pracy centrali, a odczytać je można również na przyciskach typu RT. Opisywany system z modułem FCP 401 cechuje także ważna zaleta, czyli oddzielenie od centrali RZN elementów układu wysokoprądowego (400V), których funkcję realizuje moduł. Urządzenia te są dostarczane w osobnych obudowach, dzięki czemu można swobodnie i bezproblemowo podłączać do nich różnego rodzaju wentylatory wykorzystywane w systemach wentylacji pożarowej.

 

Na miarę potrzeb

Dobór odpowiedniego systemu oddymiania uzależniony jest od wielu czynników, z których większość wpisana jest w specyfikę architektoniczną danego budynku. Każda inwestycja wymaga więc w tym zakresie indywidualnego podejścia, uwzględniającego wszystkie możliwości zapewnienia sprawnej wentylacji pożarowej – w systemie grawitacyjnym, mechanicznym bądź łączącym obie metody. Połączenie centrali RZN z modułem FCP daje możliwości, które w wielu sytuacjach rozwiązują problem organizacji systemów oddymiania. Niezależnie od nich parametry takiego układu muszą być jednak każdorazowo dobrane indywidualnie pod wymagania systemowe w danym obiekcie.

 

Kompleksowe systemy oddymiania

Firma D+H Polska posiada w swojej ofercie kompleksowe rozwiązania z zakresu systemów oddymiania, dostosowywane do indywidualnych wymagań poszczególnych budynków oraz uwzględniające różne scenariusze ochrony pożarowej. Usługa obejmuje zarówno przygotowanie projektu systemu wraz z techniczną specyfikacją jego elementów, jak również dostarczenie urządzeń, ich montaż i konfigurację, a także serwis i konserwację. Wykonywane instalacje zgodne są z wszelkimi obowiązującymi w Polsce normami prawnymi z zakresu ochrony przeciwpożarowej, a ich niezawodność stanowi wynik wieloletniego doświadczenia firmy, zdobytego na ponad 100 000 projektów.

 

 

 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.