Reklama
 
 
 
 
Inteligentne chłodnictwo dużym wsparciem dla Żabka Polska PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 12.09.2022

Hasło przewodnie XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu brzmiało „Europa w obliczu nowych wyzwań”. Firma ES System K, jako partner technologiczny firmy Żabka, uczestniczyła w wydarzeniu, prezentując swoje najnowsze osiągnięcia w branży chłodniczej. Żabka – sieć zamierzająca od 2025 r. osiągnąć całkowitą neutralność klimatyczną – zaprezentowała także film, w którym Paweł Orleański, telewizyjny popularyzator wiedzy o technologii, przedstawił najnowsze, wysoko zaawansowane rozwiązania z zakresu chłodnictwa i inteligentnego zarządzania procesami w sklepie. Większość tych innowacji opracowała i dostarczyła firma ES SYSTEM K.

 

 

20220912 zabka 14


Osiągnięcie neutralności klimatycznej wymaga efektywnego wykorzystania dostępnych zasobów – m.in. energii elektrycznej. Na tym polu partnerem Żabki jest firma ES SYSTEM K, która nowo otwarty EKO Smart Sklep w Poznaniu wyposażyła w szafy chłodnicze i mroźnicze, zintegrowaną instalację wentylacyjną, klimatyzacyjną, grzewczą i rekuperacyjną do całego obiektu (wraz ze strefą magazynową), a także przyjazny system automatyki budynkowej służący optymalizacji zużycia prądu.

 

System Smart Shop Control. Energia pod pełną kontrolą

Środowiskiem pracy innowacyjnych urządzeń jest system Smart Shop Control. To zaawansowane rozwiązanie z segmentu Internet of Things (IoT) pozwala franczyzobiorcom w prosty sposób zarządzać pracą wszystkich urządzeń elektrycznych. Daje też wyjątkowe poczucie bezpieczeństwa. Dlaczego? – Dzięki Systemowi SSC o przyjaznym interfejsie dostępnym zarówno w wersji mobilnej, jak i webowej, pracownicy sklepu oraz serwisanci mogą zdalnie, o dowolnej porze monitorować i regulować parametry pracy urządzeń chłodniczych, oświetlenia i wszystkich innych sprzętów elektrycznych znajdujących się w sklepie – wyjaśnia Andrzej Konsor, Prezes Zarządu ES SYSTEM K SP. Z O.O. – Moduł ten ułatwia więc zapobieganie awariom oraz optymalizowanie pracy urządzeń w celu zredukowania zużycia energii – podkreśla.

 

20220912 zabka 1 

 

Smart Lighting i Hybrid System, czyli komfortowa atmosfera zakupów

Uzupełnieniem systemu Smart Shop Control w nowej poznańskiej Żabce EKO stał się moduł Smart Lighting, pozwalający na inteligentne sterowanie oświetleniem sklepu i wnętrza mebli chłodniczych. I jedno, i drugie dostosowuje do warunków otoczenia oraz do liczby klientów. Efektem są doskonale komfortowe warunki robienia zakupów przy niższym zużyciu energii.

 

20220912 zabka 4

 

Idealne warunki oświetlenia to jednak jeszcze nie wszystko. Do tej pory, aby zapanować w sklepie nad pożądaną temperaturą, świeżością powietrza i odpowiednimi warunkami pracy – potrzebnych było kilka urządzeń. Ale teraz dostępne jest urządzenie Hybrid System, które chłodzi, klimatyzuje, ogrzewa, a także odpowiada za rekuperację całego obiektu łącznie ze strefą magazynową. Moduł integrujący te funkcje nie zajmuje wiele miejsca, co w sklepach typu convenience store jest sprawą nie do przecenienia. A inne korzyści? Poprawa jakości powietrza wpływa na lepsze samopoczucie obsługi, sprzyja także towarom zarówno tym chłodzonym jak i suchym. Pozwala także na znacznie krótszy tryb pracy sekcji grzewczo-klimatyzacyjnej dając znaczne oszczędności energii. Ponadto urządzenie usuwa drobnoustroje, alergeny i szkodliwe pyły z otoczenia.

 


Shelf Cooler – półka jak wkład chłodzący


Na wspomniane wnętrza witryn warto zwrócić szczególną uwagę. Tradycyjne półki w meblach chłodniczych funkcjonują jak wykonane z blachy tace, zawieszone na plecach regału.

 

20220912 zabka 10

 

Ich innowacyjne wersje zastosowane przez firmę ES SYSTEM K przypominają w swej konstrukcji kaloryfer. Wypełnia je ciecz zdolna magazynować chłód i oddawać go w najbardziej krytycznych momentach pracy witryny. Ta nowość ma wiele zalet. Pozwala na szybsze schłodzenie produktów w czasie zatowarowywania. Redukuje wzrost temperatury w czasie, gdy klienci wybierają produkty. Chroni żywność w trakcie zewnętrznych awarii zasilania. A w rezultacie podnosi sumaryczną efektywność energetyczną układu chłodniczego.

 


Hemp Insulation, czyli konopie w nowej roli

 

 20220912 zabka 5


W urządzeniach chłodniczych firmy ES SYSTEM K zastosowano także w pełni naturalną izolację wykonaną z konopi siewnych. To obiecująca alternatywa dla stosowanej powszechnie pianki poliuretanowej. Konopie okazują się mieć znakomite walory termoizolacyjne, a przy tym są wolne od substancji toksycznych i w pełni biodegradowalne. Po wycofaniu szafy chłodniczej lub mroźniczej z eksploatacji, mogą zostać po prostu przekazane do kompostowni. Sama w sobie uprawa konopi przemysłowych zresztą też jest korzystna dla środowiska.

 


Szafa mroźnicza Primus i drzwi, które prowadzą w stronę ekologii

 

20220912 zabka 12

 

Witryny z mrożonkami cieszą się rosnącą uwagą klientów. A jednocześnie w skali sklepu spożywczego to właśnie praca szaf mroźniczych stanowiła dotąd najwyższe obciążenie zarówno pod względem kosztów, jak i emisji dwutlenku węgla. Dlatego firma ES SYSTEM K zdecydowała się zaangażować w powstanie modelu, który dziś wyróżnia się najniższym zużyciem energii na rynku. – Osiągnięcie to jest wynikiem zastosowania Energy Saving Doors i optymalizacji pracy urządzenia, co daje nieosiągalne dotąd oszczędności – podkreśla Andrzej Konsor. – Porównując konsumpcję energii w tradycyjnych szafach z urządzeniem klasy Primus wyposażonym w ESD, oszczędności sięgają do 70% i skutkują zwrotem z inwestycji już po kilku miesiącach – zaznacza. Wspomniane Energy Saving Doors (ESD) to innowacyjne drzwi oparte na konstrukcji z profili kompozytowych, które pozwoliły na eliminację elementów grzejnych do niezbędnego minimum.

 

20220912 zabka 15

 

 


Zaprezentowany na Forum Ekonomicznym w Krynicy film ZABKA EKO SMART
z udziałem Pawła Orleańskiego: 

 

 

 

 

O FIRMIE ES SYSTEM K


Firma ES SYSTEM K jest wiodącym producentem mebli chłodniczych, zapewnia efektowną ekspozycję i świeżość produktów w sklepie. W tej rodzinnej firmie, o polskim kapitale z siedzibą w Wolbromiu produkuje się urządzenia chłodnicze, z których korzysta obecnie ludność z ponad 50 krajów na świecie. W ofercie ES SYSTEM K można znaleźć szeroki asortyment mebli chłodniczych dla całego sektora retail z mocną specjalizacją dla obiektów typu convenience store. Producent od lat udowadnia, że urządzenia chłodnicze mogą być zaprojektowane i produkowane w poszanowaniu potrzeb klienta, pracowników, środowiska naturalnego.

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.