Uruchomienie systemu klimatyzacji LG MULTI V III HR w biurowcu Promenady Wrocławskie „EPSILON”
Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
Data dodania: 03.12.2012
Spis treści
Uruchomienie systemu klimatyzacji LG MULTI V III HR w biurowcu Promenady Wrocławskie „EPSILON”
Page 2
Page 3
Page 4
Wszystkie strony

W połowie 2012 roku, osiem systemów klimatyzacji LG MULTI V III HR zamontowano we Wrocławiu, w pięciokondygnacyjnym budynku biurowym Promenady Wrocławskie „Epsilon”. Łącznie prawie trzysta jednostek wewnętrznych zamontowanych w tym budynku służy nie tylko do chłodzenia, zgodnie z ich podstawową funkcją, ale także jako jedyne źródło ciepła w pomieszczeniach.


Wszystkie elementy systemów klimatyzacji LG MULTI V III HR w biurowcu Promenady Wrocławskie „EPSILON” tj.: jednostki zewnętrzne, wewnętrzne, skrzynki HR Box, trójniki i rurociągi zostały zaprojektowane przy pomocy programu doborowego LATS-Multi V autorstwa LG.

Tylko za pomocą programu doborowego LATS-Multi V oraz niedawno wprowadzonego programu LatsCAD istnieje możliwość określenia właściwych trójników i średnic rurociągów, sprawdzenia ich długości, usytuowania jednostek i zastosowania akcesoriów.

Prawidłowe funkcjonowanie każdego urządzenia klimatyzacyjnego, czy to prostego klimatyzatora, czy bardziej złożonego systemu uzależnione jest od poprawnego montażu. W przypadku opisywanego biurowca Promenady Epsilon, agregaty usytuowano na dachu na odpowiednich konstrukcjach wsporczych, w miejscu zapewniającym swobodny przepływ powietrza oraz łatwy dostęp ekipy serwisowej. Do każdego systemu zastosowano po dwie jednostki zewnętrzne. Jednostki główne (Master) usytuowano w odpowiedniej kolejności, a rurociągi poprowadzono pod agregatami, wykorzystując do ich wzajemnego po-łączenia po trzy trójniki (rys. 1, 2).

 

System klimatyzacji LG MULTI V III HR (Heat Recovery – odzysk ciepła) to trójrurowy system o zmiennym przepływie czynnika chłodniczego, który zapewnia możliwość jedno-czesnej pracy poszczególnych jednostek wewnętrznych w trybie grzania  chłodzenia, przy wykorzystaniu tylko jednej jednostki zewnętrznej. Dzięki zaawansowanej technologii i zastosowaniu skrzynek odzysku ciepła (HR Box) możliwe jest zupełnie dowolne sterowanie pracą chłodzenia lub grzania dla dowolnego pomieszczenia i umożliwia podłączenie do 64 jednostek wewnętrznych, przy dopuszczalnej łącznej długości instalacji do 1000 m.

System klimatyzacji LG MULTI V III HR zapewnia optymalną pracę w każdych warunkach, dzięki czemu poszczególne cykle pracy są bardziej stabilne, zapewniając większy kom-fort osobom przebywającym w klimatyzowanych pomieszczeniach, którego nie uzyskamy przy konwencjonalnych systemach dwururowych. Dzięki zaawansowanej technologii zmiana trybu pracy możliwa jest już w ciągu 5 minut.

 

34


 

Prace spawalnicze przy łączeniu rurociągów, trójników, rozdzielaczy i skrzynek HR Box zostały wykonywane w atmosferze azotu (rys. 3), który, jako gaz obojętny, zapobiegł powstawaniu i osadzaniu się tlenków wewnątrz rur. Trójniki, rozdzielacze i skrzynki HR Box zostały zamontowane w pozycji poziomej.


 

35a

35b

35b
Rys.1. Rozmieszczenie jednostek zewnętrznych i ich zwymiarowanie Rys.2. W zaprojektowanym systemie do każdego układu zastosowano po dwie jednostki zewnętrzne. Należy zaznaczyć iż wydajność jednostki głównej musi być większa bądź równa wydajności jednostki podporządkowanej.

 

 

Olbrzymią zaletą systemu klimatyzacji LG MULTI V III HR jest możliwość szeregowego i równoległego łączenia skrzynek HR Box. Dzięki temu długości rur są mniejsze, koszty niższe, a montaż szybszy. Do jednego przyłącza skrzynki HR Box można podłączyć do 8, a do całej skrzynki do 32 jednostek wewnętrznych, przy za-chowaniu pewnych ograniczeń wydajnościowych. Oczywiście jednostki podłączone do jednego przyłącza mogą pracować tylko w tym samym trybie (rys. 4).

 

W pomieszczeniach biurowych w większości przypadków za-montowano jednostki stojące-podłogowe z estetyczną obudową (rys. 5). W kilku pomieszczeniach są jednostki ścienne i podstropowe. W wielu miejscach, szczególnie w dużych pomieszczeniach, jednostki połączono w tzw. grupy, stosując do kilku jednostek jeden sterownik przewodowy, umieszczony w jednostce głównej. W niej znajduje się również moduł Dry Contact (styk bezprądowy), połączony z wyłącznikami okiennymi, które powodują wyłączanie jednostek w danej grupie przy otwarciu jedne-go z okien w pomieszczeniu. Sterownik zostaje w takiej chwili zablokowany i uniemożliwia wykonanie jakiejkolwiek czynności. Zamknięcie okna przywraca pracę urządzenia w trybie pracy jak przed otwarciem okna.

 

Zaletą systemu LG MULTI V III HR jest możliwość szeregowego i równoległego łączenia skrzynek HR Box, dzięki czemu długości rur są mniejsze, koszty niższe, a montaż szybszy

 

35d

Rys. 3. Sposób łączenia rurociągów w atmosferze azotu

 


35e

Rys. 4. Łączenie skrzynek HR BOX w systemie LG MULTI V III HR


 


Program LGMV pozwala na monitorowanie i sterowanie jednostkami wewnętrznymi oraz rejestrację pracy. Program pokazuje najważniejsze parametry układu i pozwala ocenić, czy ilość czynnika chłodniczego jest wystarczająca


Komunikację wszystkich jednostek wewnętrznych i skrzynek HR Box z jednostką główną w każdym z systemów stworzono poprzez szeregowe połączenie dwużyłowym przewodem ekranowanym o przekroju 1 mm2, o największej długości 800 m w jednym z układów, przy dopuszczalnej długości 1000 m (rys. 6). Zasilanie do jednostek wewnętrznych i skrzynek HR Box doprowadzono z rozdzielni rozmieszczonych w kilku pomieszczeniach na każdej kondygnacji.

 

36a

Rys. 5. Jednostki stojące podłogowe z estetyczną obudową

 

36b

Rys. 6. Schemat zasialania elektrycznego jednostek w systemie

 

36c

Rys. 7. Przeprowadzanie próżni w instalacji


 

 

 

 

37

Rys. 8. Komputerowy system zarządzania AC Manager

 

Przekroje przewodów zasilających jednostki zewnętrzne obliczono na podstawie poboru mocy i wymaganych zabezpieczeń oraz długości przewodów. Zasilanie doprowadzono do jednostek głównych, a następnie poprowadzono do jednostek podrzędnych, podobnie jak przewody komunikacyjne.

Po wykonaniu azotowej próby szczelności poszczególnych systemów pod ciśnieniem 40 bar, przez 48 godzin (przyłączając się do wszystkich trzech zaworów serwisowych w każdym systemie) i stwierdzeniu szczelności, wykonano próżnię – również przyłączając się do wszystkich trzech zaworów serwiso-wych w każdym systemie i wykorzystując wakuometr określający podciśnienie – stopień próżni (rys. 7).Korzystając z programu LATS-MultiV obliczono dodatkową ilość czynnika chłodniczego R410A konieczną do dopełnienia przed uruchomieniem systemów. Czynnik dopełniono, a właściwie został wciągnięty samoistnie, gdy w układach panowała próżnia, w kilku przypadkach było to ponad 50 kg.

Nieco wcześniej w jednostkach zewnętrznych włączono zasilanie, celem podgrzania oleju w sprężarkach. Zasilanie w jednostkach wewnętrznych włączono dopiero po napełnieniu układów czynnikiem. Można to było zrobić wcześniej, ale w chwili włączenia zasilania elektroniczne zawory rozprężne znajdujące się w jednostkach wewnętrznych zamykają się i utrudniają proces napełniania. Ułatwieniem jest wtedy uruchomienie procedury otwarcia wszystkich zaworów w systemie, również w jednostkach zewnętrznych – bardzo przydatne i konieczne przy wykonywaniu próżni w całym systemie.

Układy stały się w tym momencie gotowe do rozpoczęcia procedury adresowania, którą rozpoczyna proces autoadresowania, czyli skomunikowania się jednostek zewnętrznych z wewnętrznymi. Następnie dla układu trójrurowego przeprowadzono proces tzw. automatycznego wykrywania rurek, czyli przypisania jednostek wewnętrznych do konkretnych skrzynek HR Box, w których nieco wcześniej, za pomocą przełącznika obrotowego oznaczono kolejny numer skrzynki, a na mikro-przełącznikach zaznaczono ilość wykorzystanych przyłączy w skrzynce oraz czy jednostki podłączone do danej skrzynki tworzą grupę (strefę). Automatyczne wykrywanie rurek trwało ok. 2÷3 godzin i po jego zakończeniu systemy stały się gotowe do pierwszego uruchomienia, które można wykonać automatycznie lub ręcznie. Najpierw sprawdzono pracę w trybie chłodzenia, a następnie, jeżeli pozwalają na to warunki temperaturowe, włącza się układy w trybie grzania.

Przy uruchomieniu skorzystano z programu LGMV, który pozwolił na monitorowanie i sterowanie jednostkami wewnętrznymi oraz rejestrację pracy. Program pokazuje najważniejsze parametry układu i pozwala ocenić czy ilość czynnika chłodniczego jest wystarczająca. Systemy Multi V III HR i ten test zdały poprawnie - parametry temperaturowe zostały osiągnięte.

W rozdzielniach, gdzie znajdują się zabezpieczenia jedno-stek zewnętrznych, do każdego systemu zamontowano odpowiednie cyfrowe liczniki energii elektrycznej oraz wskaźniki zużycia energii dla poszczególnych jednostek wewnętrznych z danego systemu. Odczyt zużycia energii elektrycznej po-szczególnych jednostek wewnętrznych oraz podłączenie do centralnego systemu sterowania możliwe są po ręcznym nadaniu adresu każdej jednostce wewnętrznej.

W serwerowniach biurowca zamontowano dwadzieścia klimatyzatorów LG, które zostały wyposażone w płytki PI485, przetwarzające protokół komunikacji i również podłączono do sterownika centralnego.

Trzy centrale wentylacyjne zainstalowane na dachu budynku zostały wyposażone w wymienniki ciepła, które podłączono do agregatów LG serii Multi V III, wykorzystując termo-statyczne zawory rozprężne i moduły zastępujące jednostkę wewnętrzną. Sterowanie agregatami przejęły centrale za po-mocą modułów Dry Contact. Agregaty również podłączono do sterownika centralnego.

W pomieszczeniu recepcji zamontowano dwa sterowniki centralne ACP, każdy mogący obsłużyć po 256 jednostek wewnętrznych oraz komputer z oprogramowaniem AC Manager do programowania m.in. czasu i trybu pracy urządzeń, tem-peratur. Zastosowano podział na kondygnacje i najemców z odpowiednim rozliczaniem kosztów eksploatacji.

 

 

Podsumowanie

Systemy klimatyzacji MULTI V III HR są łatwe w montażu i można je szybko uruchomić, a dodatkowo charakteryzuje je niska awaryjność. Sterowniki ACP wraz z oprogramowaniem AC Manager ułatwiają administratorowi monitorowanie i zarządzanie pracą systemów klimatyzacyjnych, informują o ewentualnych awariach co przyśpiesza przekazanie informacji do serwisu, a użytkownikom zapewnia właściwy kom-fort w miejscu pracy.

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.