Sterowanie inverterowe – istota regulacji systemów VRF
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Data dodania: 03.12.2012
Spis treści
Sterowanie inverterowe – istota regulacji systemów VRF
Page 2
Wszystkie strony

Nazwa systemów VRF w rozwinięciu brzmi Variable Refrigerant Flow, czyli zmienny przepływ czynnika. I rzeczywiście w systemach VRF praktycznie nie ma momentu w którym czynnik płynie w „nominalnej” wielkości.


Obciążenie cieplne, wynikające z zysków, bardzo rzadko osiąga wartość obliczeniową – czyli maksymalną (statystycznie jedynie 3% czasu pracy urządzenia). W pozostałym czasie eksploatacji systemy pracują przy niepełnym obciążeniu. Aby jednak mogły pracować z wysoką efektywnością i bezpiecznie dla systemu chłodniczego, należy zmniejszać wydajność chłodniczą – najlepiej poprzez do-starczanie mniejszej ilości czynnika chłodniczego do wymienników. Gwarantuje to mniejsze obciążenie sprężarki, czyli mniejsze zużycie energii elektrycznej. Mniejszy przepływ czynnika pociąga za sobą oczywiście również konieczność zmniejszenia ilości energii cieplnej odbieranej przez skraplacz, czyli w praktyce zmniejszenie wydajności wentylatora skraplacza przez zmniejszenie obrotów silnika. Aby zrealizować te wszystkie zadania stosuje się sterowanie inverterowe. Sterowaniu inverterowemu w układach VRF podlegają sprężarki oraz wentylatory.

 

Co to jest inverter?

Inverter jest słowem o znaczeniu przeciwnym do słowa przetwornica i jest urządzeniem, które powoduje zamianę prądu stałego na zmienny, zgodnie z poniższym:

  • · Przetwornica (transformator): służy do przemiany prądu zmiennego na stały (prostownik);
  • Inverter (transformator odwrotny): służy do przemiany prądu  ¡stałego na zmienny.

Ogólnie urządzenia, które zmieniają wyjście (częstotliwość lub napięcie) nazywane są falownikami (inwertery).

30a

Rys. 1. Schemat blokowy invertera jednostki zewnętrznej układu VRF

 

30b

Rys. 2. Przekształcenie napięcia

 

 

30c

Rys. 3. Obwód podstawowy invertera 3-fazowego

 

 

Jak powyżej stwierdzono inverter jest urządzeniem do zmiany prądu stałego na przemienny. Ponieważ urządzenia są zasilane prądem sieciowym przemiennym, w związku z tym przekształcanie napięcia w urządzeniu ma charakter jak to zobrazowano na rysunku 2. W pierwszym etapie za pomocą mostka diodowe-go prąd przemienny zamieniamy na prąd stały. W drugim etapie za pomocą baterii kondensatorów następuje wygładzenie wartości napięcia z charakterystyki półsinusoidalnej na liniową zaś w trzecim etapie za pomocą układu tranzystorów następuje regulacja napięcia i sterownie obrotami silnika (rys. 3.).

Poprzez zmianę cyklu WŁ.-WYŁ. przełącznika, można zmieniać obroty silnika z wymaganą częstotliwością. Jeśli zmienia się napięcie prądu stałego, zmianie ulega również napięcie wejściowe silnika. Praktycznie, silnik obracany jest za pomocą 6 tranzystorów. Zamiast przełącznika tranzystory są na przemian włączane i wyłączane.

Regulacja napięcia odbywa się poprzez zastosowanie metody PWM (ang. Pulse-width modulation), czyli metody polegającej na zmianie szerokości impulsu.

Dla silników prądu przemiennego AC Inverter silnik wymaga falowego sygnału wejściowego. Szerokość impulsu prądu stałego z przetwornicy, jak pokazano na rysunku, zmienia się i jest obcinana poprzez załączanie invertera. Obroty silnika sterowane są sygnałem pseudofalowym tworzonym przez dostosowywanie go do wymaganej średniej wartości napięcia (rys. 4.).Dla silników prądu stałego DC Inverter, dzięki wykorzystaniu silnika bezszczotkowego, szerokość impulsu prądu stałego z przetwornicy zmienia się i jest obcinana poprzez załączanie invertera. Obroty silnika sterowane są sygnałem przez dostosowanie ich do wymaganej średniej wartości napięcia. Różni się on od sygnału prądu przemiennego tym, że impulsy mają kształt fali o równym odstępie (rys. 5.). W silnikach sprężarek chłodniczych dodatkowo wykorzystuje się technologię sterowania PAM.



 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.