Dostawcy materiałów i urządzeń zapraszają na targi - Rozmowa z Tomaszem Trusewiczem dyrektorem Stowarzyszenia Polska Wentylacja |
Data dodania: 11.02.2016 |
Już 1 i 2 marca odbędzie się 14 edycja targów FORUM-WENTYLACJA SALON-KLIMATYZACJA. Na wstępie naszej rozmowy, czy mógłby Pan podsumować w liczbach zeszłoroczną, rekordową edycję tych targów?
TT: Rzeczywiście trzynasta edycja naszego wydarzenia była pod wieloma względami wyjątkowa. Odnotowaliśmy aż 25% wzrost liczby wystawców – 151 firm, 20% wzrost liczby specjalistów odwiedzających targi – ponad 4000 osób i 25% wzrost powierzchni targów – targi rozlokowane były na dwóch połączonych ze sobą halach. To bez wątpienia wyniki, które same mówią za siebie. Kolejny raz Forum okazało się największym i najliczniej odwiedzanym wydarzeniem w naszej branży w Polsce. Ponad 90% osób na Forum to profesjonaliści zawodowo związani z branżą, wśród których największą grupę stanowią projektanci, wykonawcy instalacji oraz handlowcy poszukujący nowych rozwiązań i produktów. W czasie towarzyszących targom seminariów odbyło się aż 68 wystąpień i specjalistycznych prezentacji, w których mogli uczestniczyć wszyscy odwiedzający. Wystawcy zgłosili też rekordową liczbę nowych produktów do organizowanego podczas targów Konkursu Najciekawszy Produkt – aż 47 nowości walczyło o ten tytuł.
Tomasz Trusewicz
Tak ogromne zainteresowanie branży świadczy między innymi o dobrej koniunkturze i perspektywach wzrostu na rynku HVAC?
TT: Koniunktura w branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej jest w ostatnim okresie coraz lepsza. Biura projektów nie narzekają na brak zleceń, dostawcy materiałów i urządzeń również mają wiele pracy. Słyszymy od niektórych producentów, że rozważają inwestycje w swoje zakłady w celu zwiększenia możliwości produkcyjnych. Nie ma jednak pewności, czy wyraźnie zauważalny w ostatnim roku wzrost aktywności rynku jest tendencją trwałą. Jednocześnie konkurencja wśród dostawców jest dosyć duża, więc aby osiągnąć sukces muszą oni wykazywać dużo aktywności. To między innymi powód uczestniczenia w targach. Aby zwrócić uwagę na swoją ofertę, pokazać nowości, a przede wszystkim spotkać się z klientami osobiście, dostawcy materiałów i urządzeń zapraszają na targi.
Jakie Pana zdaniem są najważniejsze czynniki mające wpływ na rozwój branży?
TT: Coraz większe oczekiwania inwestorów, ich rosnąca świadomość zarówno komfortu w budynkach jak i ceny jaką trzeba za to zapłacić, zwiększają zainteresowanie nowoczesnymi technologiami. Zmieniają się także przepisy i wymagania stawiane nowoczesnym budynkom, a także urządzeniom w nich instalowanym. To wymusza na dostawcach podnoszenie poziomu technicznego oferowanych rozwiązań. Dostawcy rozwijają swoją ofertę w kierunku jak największej efektywności energetycznej urządzeń oraz systemów wentylacji i klimatyzacji.
Coraz częściej różne technologie w budynkach łączy się poprzez systemy automatyki. W połączeniu ze zwiększającą się efektywnością energetyczną urządzeń może to prowadzić do oszczędności podczas eksploatacji. Zwiększa się także komfort i bezpieczeństwo użytkowników. Stąd też oferowane produkty muszą współpracować z systemami sterowania i kontroli, a ich działanie jest poddawane monitoringowi. Nie ma miejsca na słabe ogniwa w tym łańcuchu technologicznym.
Odzwierciedleniem rozwoju firm były przyznane w zeszłym roku nagrody branżowe DELTA – czy będzie to cykliczne wydarzenie i czy mógłby Pan przybliżyć kryteria jakimi kieruje się jury konkursu?
TT: W zeszłym roku podczas uroczystej Gali Branżowej, w obecności 400 gości ogłoszono laureatów branżowych Nagród biznesowych DELTA, przyznawanych przez Stowarzyszenie Polska Wentylacja.
Nagrody DELTA przyznawane są najbardziej dynamicznym i skutecznym biznesowo firmom i są synonimem pozytywnych zmian i rozwoju biznesu w naszej branży. Nagrodzone firmy to liderzy naszej branży, którzy rzetelnie informują o swoich wynikach i co najmniej od 2010 roku rozwijają się z sukcesem i z zyskiem, wykazując się ostatnio, na tle branży, najwyższą dynamiką wzrostu sprzedaży. Stowarzyszenie przeprowadziło analizę ekonomiczną około 200 przedsiębiorstw działających w branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej: producentów, importerów, firm handlowych i wykonawców. Celem analizy, która objęła lata 2010-2014 było określenie tempa rozwoju branży oraz odniesienie kondycji poszczególnych przedsiębiorstw do średniej branżowej.
Analizę prowadzono wieloetapowo z założeniem, że badaniu są poddane fi rmy rzetelnie informujące o swoich wynikach. Po obliczeniach, do nagród DELTA nominowano 44 fi rmy, których dynamika wzrostu przychodów w badanym okresie wyniosła co najmniej 105%. Z tego grona laureatami zostały po 3 firmy, których dynamika była najwyższa w każdej kategorii wiekowej.
Już 1 marca, podczas Gali Branżowej, zostaną ogłoszone fi rmy nominowane do nagrody oraz laureaci edycji 2016.
Dobra koniunktura, dobre produkty – czas zatem na targi. Czego możemy oczekiwać w tym roku na FORUM WENTYLACJA – SALON KLIMATYZACJA 2016?
TT: Na pewno już dziś możemy się pochwalić kolejnym rekordem. Targi znowu urosły. Zwiększyła się liczba wystawców i wielkości ekspozycji. Wystawcy w coraz bardziej atrakcyjny sposób starają się zaprezentować swoją ofertę i podzielić się wiedzą inżynierską. Jak co roku nie zabraknie nowości produktowych wiodących producentów i dystrybutorów branży wentylacyjnej i klimatyzacyjnej, a także chłodniczej. Aktualizowaną na bieżąco listę wystawców można zobaczyć na naszej stronie internetowej www.forumwentylacja.pl.
Forum to z jednej strony impreza targowa, z drugiej to spotkanie branżowe, podczas którego organizujemy szereg towarzyszących wydarzeń. Odwiedzający Forum 2016 będą mogli wziąć udział w dwudniowych, merytorycznych wykładach, podczas których w sposób skondensowany przedstawione zostaną najważniejsze zagadnienia techniczne oraz prawne. Szykujemy też kolejną nowość – STREFĘ INSTALATORA – w której będzie można sprawdzić swoje praktyczne umiejętności instalatorskie, wziąć udział w przygotowanych przez producentów zadaniach i wygrać ciekawe nagrody.
Od kilu lat wystawcy mają możliwość dodatkowej prezentacji swoich urządzeń w Strefie Prezentacji o nazwie ARENA TECHNOLOGII. Jaki będzie tegoroczny temat przewodni tej prezentacji – i dlaczego?
TT: ARENA TECHNOLOGII jako miejsce prezentacji i bezpośrednich porównań urządzeń różnych producentów jest doskonałą możliwością zapoznania się z wybraną grupą urządzeń. W tym roku na odwiedzających targi czekać będą aż dwie Areny. Pierwsza, poświęcona będzie tematyce pomp ciepła. W ramach tej Areny zaprezentowane zostaną pompy ciepła, które można stosować nie tylko do ogrzewania, ale także wykorzystywać je w chłodzeniu i wentylacji budynków. Arenę z pompami ciepła wzbogaci specjalny punkt konsultacyjny PORT PC. Reprezentanci organizacji producentów pomp ciepła będą w nim udzielać informacji o rozwiązaniach technicznych, zaleceniach projektowych i instalacyjnych.
Nowością Forum 2016 będzie druga Arena, której tematem przewodnim będą sekcyjne centrale wentylacyjne. Z uwagi na gabaryty prezentowanych urządzeń Arena będzie otwartą przestrzenią umożliwiającą obejrzenie central wentylacyjnych praktycznie z każdej strony. Już mamy sygnały od producentów, że szykują specjalne wersje prezentacyjne urządzeń, umożliwiające pokazanie zastosowanych wewnątrz technologii. Wybór tego tematu Areny związany jest z wchodzącymi od 1 stycznia 2016 zmianami w wymaganiach Ekoprojektu dotyczącymi stosowania urządzeń wentylacyjnych, w tym central wentylacyjnych.
Czy zagadnienia te znajdą również odzwierciedlenie w tematyce seminariów – jakie tematy wiodące Państwo planują i czy będą jakieś bloki specjalne?
TT: Seminaria to nieodłączny element Forum. Jako Stowarzyszenie za cel nadrzędny stawiamy wymianę doświadczeń i wiedzy fachowej dla wszystkich specjalistów z naszej branży. Dwudniowy cykl wykładów i prezentacji podzielony będzie na bloki tematyczne. Wśród omawianych zagadnień znajdą się między innymi związane z zakresem dyrektywy Ekoprojekt, wentylacji pożarowej, pomp ciepła, czynników chłodniczych. Nowością programu merytorycznego będą „Warsztaty projektanta” – specjalne seminarium, podczas którego projektanci z wiodących w kraju pracowni zaprezentują instalacje wentylacji, klimatyzacji i chłodzenia nominowane do nagrody PASCAL 2016. Znajdą się także tematy związane ze stosowaniem oprogramowania komputerowego.
Dodatkowo przygotowujemy bardzo interesującą STREFĘ CAD, w ramach której zarówno projektanci, jak i instalatorzy oraz producenci będą mieć możliwość praktycznego zapoznania się z technologią BIM (technologią cyfrowego zarządzania informacjami o budynku) oraz sprawdzenia i uzupełnienia swoich umiejętności posługiwania się programem AutoCAD.
W zeszłym roku debiutowały również Warsztaty chłodnicze? Czy ta inicjatywa będzie kontynuowana, a jeżeli tak to w jakiej formule?
TT: Zainteresowania Warsztatami chłodniczymi było w ubiegłym roku duże, dlatego będziemy kontynuować ich organizację. Wraz z Fundacją Ochrony Klimatu PROZON zaproponujemy przede wszystkim praktyczną wiedzę, zarówno w formie wykładów, jak i warsztatów. W tym roku tematyka będzie dotyczyć nowych czynników syntetycznych, perspektyw ich wprowadzania na rynek oraz studiów przypadku z ich zastosowań. Tematy nowego polskiego prawa oraz zagadnienia certyfi kacji zostaną również szeroko omówione. Reprezentanci Fundacji PROZON przygotują także ciekawe zajęcia praktyczne w STREFIE INSTALATORA.
Wspomnieliśmy w naszej rozmowie o nagrodach DELTA dla firm. Ale to nie jedyne wyróżnienia przyznawane podczas FORUM-WENTYLACJA SALON-KLIMATYZACJA?
TT: Rzeczywiście obok nagród DELTA Stowarzyszenie po raz pierwszy przyznało w roku ubiegłym także nagrody PASCAL oraz nagrody specjalne Zarządu. Są one wyrazem uznania dla osiągnięć firm i osób – biur projektów, a także wyróżniających się osobowości branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. Ideą Nagród PASCAL jest promowanie myśli inżynierskiej, wskazywanie dobrych wzorów, uhonorowanie osób i firm będących autorami instalacji za wyróżniające się koncepcje inżynierskie oraz rzetelność zawodową, a także podkreślenie roli inżynierów branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej w procesie projektowym i ich wkładu w dzieło budowlane. Kapituła Nagrody PASCAL 2016 wybierze wśród kilkunastu nominowanych obiektów tegorocznych laureatów, a uroczyste ogłoszenie nastąpi podczas uroczystej Gali Branżowej.
Z kolei Zarząd Stowarzyszenia przyzna nagrody specjalne za szczególne dokonania dla osób związanych z branżą wentylacyjno- klimatyzacyjną, wyróżniających się pomysłami i metodami prowadzenia działalności, będących postaciami silnymi, wpływającymi na losy własnych firm, ale także mogących wpływać na obraz naszej branży.
O laureatach naszych nagród można dowiedzieć się więcej na www.forumwentylacja.pl
Dziękuję za rozmowę i do zobaczenia na FORUMWENTYLACJA SALON-KLIMATYZACJA 2016.
TT: Dziękuję i serdecznie wszystkich zapraszam. |
PODOBNE ARTYKUŁY:
POLECAMY WYDANIA SPECJALNE
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2024
-
Pompy ciepła 2023-2024
-
Pompy ciepła 2021-2022
-
Pompy ciepła 2022-2023
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023
-
Pompy ciepła 2020-2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020
-
Pompy ciepła 2019-2020