Wentylacja hal produkcyjnych, odciągi miejscowe |
Data dodania: 18.04.2017 |
Wentylacja hal produkcyjnych jest obecnie podstawową formą zabezpieczenia komfortu pracy w zakresie dostarczania czystego powietrza. W odróżnieniu od wentylacji bytowej, która może działać jako wentylacja grawitacyjna lub mechaniczna wyciągowa, wentylacja hal produkcyjnych jest oparta najczęściej o tzw. wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną.
W wentylacji bytowej powietrze z reguły nie musi być oczyszczane, natomiast w wentylacji przemysłowej ciepłe powietrze oczyszcza się (i częściowo uzdatnia powietrzem świeżym) i następnie wprowadza się ponownie do przestrzeni hali produkcyjnej, z uwagi na minimalizację strat ciepła. W zależności od rodzaju zanieczyszczeń stosuje się różne metody oczyszczania powietrza. W tabeli 1. przedstawiono zestawienie przykładowych technologii przemysłowych stosowanych w procesach filtracji powietrza [1].
Rozmiary cząstek pyłu spawalniczego mieszczą się w zakresie od 0,1 do 1000 μm. Pył o wymiarze cząstek poniżej 1 mm unosi się na skutek wysokiej temperatury w przestrzeni roboczej. Cząstki pyłu, których wymiary przekraczają 1 mm, opadają grawitacyjnie [2].
Najbardziej szkodliwe pyły mieszczą się w przedziale od 0,1÷5 μm (rys. 1.), gdyż pozostają w płucach. Pyły poniżej 0,1 μm wdychamy i wydychamy – nie pozostają w naszym organiźmie, natomiast pyły powyżej 5 μm zatrzymują się na naszych naturalnych „filtrach” w nosie.
Filtry dymów spawalniczych powinny charakteryzować się skutecznością na poziomie ≥99,9% dla cząstek >0,2 μm [3].
Fot.: TOP PROJEKT
Stosowane technologie wentylacyjne
Wentylacja wypierająca
Zasilające rury wylotowe montuje się blisko podłoża, rury wlotowe (czerpnie) na wysokości 4÷6 metrów i przyłącza się do centralnego systemu odsysająco-fi ltrującego.
Zanieczyszczone ciepłe powietrze unosi się, i poprzez czerpnie dostarczane jest do systemu fi ltrów oczyszczających. Oczyszczone powietrze dostarczane jest następnie do hali produkcyjnej metodą impulsową.
Rys. 1. System wyciągu w centrum hali produkcyjnej – wentylacja wypierająca
Wentylacja push-pull
(...)
Wentylacja warstwowa
(...)
Systemy wentylacyjne Stand Alone
(...)
Odciągi miejscowe
(...)
Podsumowanie
W artykule przybliżono podstawowe wymagania dotyczące jakości powietrza. Przybliżono również wymagania dotyczące parametrów, jakie powinny zapewniać odciągi miejscowe dla różnych procesów technologicznych. Opisano również ogólnie typy stosowanej obecnie wentylacji w halach produkcyjnych.
dr inż. Robert MATYSKO
LITERATURA: [1] Poradnik Termoenergtyka. WNT. Warszawa. 1965. [2] http://www.magazynprzemyslowy.pl/artykul_679.html [3] Grundsätze zur Prüfung von Filtern für die Verwendung in staubbeseitigenden Maschinen und Geräten. GS-BIA-M06. [5] www.platformafiltrowentylacyjna.com.pl [7] M. MALICKI: Odciągi miejscowe – poradnik projektanta. Arkady 1959.
|
PODOBNE ARTYKUŁY:
POLECAMY WYDANIA SPECJALNE
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2024
-
Pompy ciepła 2023-2024
-
Pompy ciepła 2021-2022
-
Pompy ciepła 2022-2023
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023
-
Pompy ciepła 2020-2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020
-
Pompy ciepła 2019-2020