Reklama
 
Reklama
 
 
 
Si-27 – bestseller firmy Sauermann pośród pompek do skroplin
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 04.05.2021

Europejski producent pompek do skroplin Sauermann oferuje szeroką paletę pompek do skroplin niemalże do każdego zastosowania. W asortymencie pompek tłokowych do zespołów klimatyzacyjnych Sauermann najbardziej znana jest pompka do skroplin Si-27 Sauermann. Należy do tak zwanych pompek typu split, w których przełącznik pływakowy i blok silnika są od siebie oddzielone.

   20210504 sauermann 1Rys. 1. Pompka do skroplin Sauermann Si-27

\
Opatentowana technologia firmy Sauermann w środku
Co sprawia, że pompka Si-27 różni się od innych pompek do skroplin dostępnych na rynkach? Si-27 ma bardzo dużą wydajność i jest to niezawodna pompka do skroplin o maksymalnym natężeniu przepływu wynoszącym 20 l/h i wysokości tłoczenia do 10 m przy bardzo małych wymiarach. Staje się to możliwe dzięki opatentowanej Technologii Sauermann.

 

 

Jaka jest zasada działania Technologii Sauermann?
Opatentowaną Technologię Sauermann można opisać jako technologię dwufalową. Porównywalnie większy i cięższy tłok wykorzystuje 100% dostępnej mocy elektrycznej będąc napędzany przez nieprzerwane pole elektromagnetyczne. To sprawia, że ruch tłoka staje się płynniejszy, redukuje poziom hałasu i wibracje. Wydajność pompki ulega niemalże podwojeniu w porównaniu z konwencjonalną technologią, w przypadku której aktywnie wykorzystywana jest zaledwie jedna połowa naprzemiennej fali prądowej. W konwencjonalnych pompkach tłokowych naprzemienność między funkcjami elektromagnetycznymi i mechanicznymi (umieszczenie tłoka we właściwym miejscu za pomocą sprężyny) powoduje hałas i wibracje.

 

 20210504 sauermann 220210504 sauermann 3


Rys. 2. Technologia Sauermann aktywnie wykorzystuje pełną naprzemienną falę prądową


Maksymalnie niskie wymagania pod względem konserwacji
Duża średnica tłoka pozwala na usuwanie cząsteczek stałych o średnicy do 2,6 mm. Dlatego też pompka jest odpowiednia do zastosowań w pomieszczeniach o wysokim poziomie zanieczyszczeń, jak np. piekarnie, salony fryzjerskie itp. Pompka nie potrzebuje filtra ochronnego o drobnych oczkach, który zwiększałby ryzyko zablokowania. Cząsteczki większe niż 2,6 mm są filtrowane przez grzebień, który z łatwością można oczyścić. Połączenie technologii filtracji grzebieniowej i technologii Sauermann znacząco zmniejsza ryzyko zapchania się. Jest to podstawa znanej pośród klientów długiej żywotności Si-27.

 

 Właściwości techniczne  Si-27
 Poziom hałasu w dBA w odległości 1 m  <=20 dBA
 Maksymalne natężenie przepływu w l/h  20 l/h
 Maks. wysokość tłoczenia w m:
 • przy 4 l/h
 • przy 0 l/h   

10 m
14 m

 Maks. wysokość zasysania w m  3 m
 Tryb pracy  100%
 Pobór mocy w W  14 W
 Maks. moc klimatyzacji w kW  20 kW
Wymiary dł. x szer. x wys. w mm 68 x 43,5 x 60 mm

 

Poziom hałasu został zmierzony zgodnie z normą ISO 3744 w zewnętrznym krajowym laboratorium (LNE). Około 95% instalacji klimatyzacyjnych jest odpowiednich do Si-27, co stanowi ogromny segment zastosowań.

 

Określenie rzeczywistego natężenia przepływu pompki - jak wybrać odpowiednią pompkę do skroplin?
Bardzo często pojawia się pytanie, w jaki sposób należy określić rzeczywiste natężenie przepływu, a tym samym to, która pompka będzie odpowiednia dla określonej instalacji. Na potrzeby tego obli-czenia znana musi być wartość wysokości zasysania, wysokość pompowania, długość rury i moc kli-matyzacji. W naszych regionach klimatycznych można założyć 0,8 l/h skroplin przy 1 KW mocy klimatyzacji. W każdej specyfikacji Sauermann zapewniona jest tabela do obliczania rzeczywistego natężenia przepływu.


Dwa przykłady dla klimatyzatorów 7 kW, w których należy odprowadzić skropliny na poziomie 5,6 l/h.

 


Pompka do skroplin o maksymalnej wydajności tłoczenia 12 l/h

 • Instalacja klimatyzatora z pompką 12 l/h, wysokość zasysania 1 m, wysokość tłoczenia 4 m, zaś długość w poziomie 6 m (całkowita długość rurki 11 m) jest zredukowana do rzeczywistego natężenia przepływu wynoszącego 4,2 l/h.

 

Zbyt niska wydajność pompki.

 

Pompka do skroplin o maksymalnej wydajności tłoczenia 20 l/h

 • Instalacja klimatyzatora z pompką 20 l/h, wysokość zasysania 1 m, wysokość tłoczenia 4 m, a długość w poziomie 6 m (całkowita długość rurki 11 m) jest zredukowana do rzeczywistego na-tężenia przepływu wynoszącego 6 l/h.

 

Wystarczająca wydajność pompki.

 

20210504 sauermann 4

20210504 sauermann 5

Rys. 3.  Tabela rzeczywistego natężenia przepływu Si-27

 

Łatwa konserwacja i szybka instalacja pompki Sauermann Si-27
Ze względu na małe wymiary pompkę Si-27 można zainstalować w wielu zespołach klimatyzacyjnych lub systemach kanałowych. Należy postępować zgodnie z instrukcjami obsługi firmy Sauermann i zadbać o odpowiednie połączenie hydrauliczne.
Specjalny gumowy wspornik zapobiegający drganiom stanowi standardowy komponent zestawu. Należy użyć go do zawieszenia na rurce lub do montażu na ścianie.

 

20210504 sauermann 6 1

Rys. 4. Przykłady montażu pompki przy użyciu wspornika antywibracyjnego

 

20210504 sauermann 7 1 
Rys. 5. Asymetryczna wtyczka elektryczna zapobiega nieprawidłowemu stykowi lub zwarciu

 

 


Odrębny przełącznik pływakowy o wymiarach 55 x 37 x 38,5 mm (dł. x szer. x wys.) zmieści się w każdym wewnętrznym zespole klimatyzacyjnym. Należy zwrócić uwagę na poziome umieszczenie przełącznika pływakowego. Płytka montażowa z dwustronną taśmą klejącą do szybkiego i trwałego zamocowania przełącznika pływakowego stanowi jeden z komponentów zestawu Si-27.

 

Zalecamy konserwację pompki do skroplin co najmniej raz w roku, najlepiej na krótko przed rozpoczęciem sezonu. Najpierw podczas konserwacji należy sprawdzić kabel i połączenia hydrauliczne bloku silnika pompki. Przede wszystkim należy zadbać o przełącznik pływakowy. Przezroczysta komora przełącznika pływakowego pozwala stwierdzić stopień zanieczyszczeń z zewnątrz.
Przełącznik pływakowy łatwo się otwiera, a specjalne uchwyty zapobiegają blokowaniu pływaka lub jego opadaniu. Należy wyczyścić go wodą lub w przypadku znacznego zanieczyszczenia wodą z 5% roztworem chloru. Czy wiedzą Państwo, że Sauermann przykłada wagę do idealnego stosunku między średnicą pływaka i osi wewnątrz przełącznika pływakowego? Idealny stosunek zapobiega zablokowaniu pływaka po przekątnej i jego utknięciu.

 

20210504 sauermann 8 1

Rys. 6. Sauermann przełącznik pływakowy wewnątrz. Pozycja pływaka u dołu jest wspomagana przez 3 drążki, co zapobiega utknięciu po przerwie zimowej

 

20210504 sauermann 9
Rys. 7. Sauermann przełącznik pływakowy na zewnątrz. Brak cienkiej siatki

 

Zestyk bezpotencjałowy pompki Si-27

Należy użyć zintegrowanego bezpiecznego zestyku bezpotencjałowego, aby zapobiec ryzyku wycieku wody. Należy użyć szarego i czarnego przewodu zasilania elektrycznego, aby poprowadzić zasilacz klimatyzatora przez pompkę do skroplin. W przypadku alarmowego poziomu wody sygnalizowanego przez przełącznik pływakowy pompka odłączy połączenie, które jest normalnie zamknięte (NC), wyłączy klimatyzację i zapobiegnie wyciekowi z układu. Aby dowiedzieć się, w jaki sposób dokładnie podłączyć zestyki bezpotencjałowe, należy zajrzeć do podręcznika urządzenia klimatyzacyjnego i do instrukcji firmy Sauermann. System bezpieczeństwa został dostosowany do obciążenia rezystencjalnego 8A/250 V.


Zalety pompki Sauermann Si-27 w skrócie:

 • Opatentowana Technologia Sauermann® w środku
 • Bardzo wydajna pompka do skroplin o natężeniu przepływu do 20 l/h do klimatyzacji do 20 kW
 • Wyjątkowo niskie ryzyko zatykania dzięki połączeniu minimalnej filtracji grzebieniowej i wydajnego silnika pompki
 • Szeroki zestaw komponentów do łatwej instalacji
 • Niski poziom odgłosów
 • Długa żywotność

 

 

 

Sauermann

Sauermann GmbH, Leibnizstrasse 6, 74211 Leingarten, Niemcy
www.sauermanngroup.de ; Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Tel.: +49 7131 399990; Tel. kom.: +49 151 613 11 824

 

 


Dystrybutorzy w Polsce:

 

elektornika300 schiessl

ELEKTRONIKA S.A.
81-036 Gdynia
ul. Pucka 5
tel.: +48 58 66 33 300
fax: +48 58 66 30 140
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
www.elektronika-sa.com.pl

www.mhi.info.pl

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o.
ul. Karczunkowska 46
02-871 Warszawa
tel. +48 22 750 42 90
tel. +48 22 750 42 94/95
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
 www.schiessl.pl 
 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

 • Pompy ciepła 2021-2022

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

 • Pompy ciepła 2020-2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

 • Pompy ciepła 2019-2020

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

 • Pompy ciepła 2018

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2017

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2018

 • Pompy ciepła 2015

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.