Dzień Ziemi – na pomoc planecie
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 22.06.2017

22 kwietnia po raz kolejny obchodzić będziemy Dzień Ziemi. Święto to, od lat ma wymiar edukacyjny. Dbałość o planetę zaczyna się przecież od świadomości. 

 

Festyn na Polu Mokotowskim dnia 4 czerwca 2017 Każdego dnia, każdy z nas przyczynia się degradacji środowiska. Nawet ludzie żyjący według wszystkich ekologicznych trendów i zasad „produkują” odpady, jeżdżą samochodami, zużywają wodę itp. Oczywiście, jeśli chcemy mieć możliwość normalnego funkcjonowania w życiu codziennym, nie możemy popadać ze skrajności w skrajność. Warto jednak zastanowić się nad tym, co można zrobić dla planety, która przecież jest największym skarbem, dziedzictwem i zarazem odpowiedzialnością ludzkości.

 

Z tego powodu, na całym świecie organizuje się obchody Dnia Ziemi – święta mającego charakter moralizatorski, skłaniający do refleksji. Oczywiście, jeden dzień w roku, podczas którego będziemy nagle dbali o środowisko to kropla w morzu potrzeb, ale taki moment na zastanowienie się nad skutkami naszego oddziaływania na planetę może skutkować długotrwałą zmianą nawyków. Dlatego już od samego początku, Dzień Ziemi ma wymiar edukacyjny. Organizatorzy lokalnych akcji prześcigają się w pomysłach mających na celu zachęcenie do wzięcia udziału najmłodszych – dzieci, które od małego można uczyć prawidłowych postaw. Jak mówi jedenastoletni Maks, biorę udział w Dniu Ziemi, ponieważ interesuję się przyrodą i pomaganie w ten sposób sprawia mi przyjemność. Pierwszy raz udział w akcji brałem kiedy miałem dziewięć lat – pracowałem jako wolontariusz w Fundacji PROZON, rozdawałem ulotki i pomagałem w organizacji konkursów. Od tego czasu chodzę tam z kolegami z klasy.

 

 

2017 4 32 1

 

 

Dzień Ziemi obchodzony jest 22 kwietnia od niemalże czterdziestu lat. W 1970 roku, amerykański senator Gaylord Nelson postanowił wykorzystać falę ruchów studenckich, w słusznym celu. W efekcie aż dwadzieścia milionów młodych ludzi włączyło się w akcję. Święto wypromowane przez Gaylorda znalazło się pod auspicjami ONZ, a on sam w 1995 roku otrzymał Prezydencki Medal Wolności – jedno z najważniejszych odznaczeń w USA. Senator już w latach sześćdziesiątych zasłynął jako człowiek działający na korzyść środowiska – prowadził działania na rzecz zachowania zasobów naturalnych, oczyszczania wód. Jednak dopiero zorganizowane na kampusach z jego inicjatywy przez studentów akcje proekologiczne przyciągnęły tak szeroką uwagę mediów i zapoczątkowały międzynarodową dyskusję.

 

 

2017 4 32 2

 

 

Dzień Ziemi obchodzony jest na różne sposoby. Począwszy od warsztatów i wykładów, przez konkursy dla młodzieży, na demon- Dzień Ziemi – na pomoc planecie 22 kwietnia po raz kolejny obchodzić będziemy Dzień Ziemi. Święto to, od lat ma wymiar edukacyjny. Dbałość o planetę zaczyna się przecież od świadomości. stracjach i performance’ach skończywszy. Działania podejmowane w tym dniu skoncentrowane są wokół corocznie zmieniającego się hasła przyświecającego świętu. W tym roku „leitmotive” Dnia Ziemi to szeroko pojęta edukacja ekologiczna i walka z przyrodniczym „analfabetyzmem”. W Polsce, organizatorzy tegorocznych obchodów zapowiadają je hasłem „W kierunku natury”. Organizowane eventy mają być poświęcone tematom związanym z ochroną różnorodności biologicznej z uwzględnieniem jej zagrożeń takich jak zanieczyszczenia oraz efekt cieplarniany.

 

Temat tego ostatniego zjawiska wraca wciąż jak bumerang. Co rusz słyszalne są doniesienia medialne, według których ten czy inny polityk stwierdza, że efekt cieplarniany i globalne ocieplenie to tylko „temat zastępczy” i „rozdmuchana sprawa”. Czy rzeczywiście nie ma się czego bać?

 

Efekt cieplarniany powoduje wzrost temperatury na Ziemi. Ma on miejsce dzięki gazom cieplarnianym, których cząsteczki mogą pochłaniać ciepło. Dopóki tak zwanych gazów cieplarnianych nie ma w atmosferze zbyt wielu, wpływają one na planetę pozytywnie – powodują, że temperatura panująca na Ziemi jest odpowiednia dla organizmów żywych. Natomiast wzrastający poziom tych gazów przyczynia się do zjawiska globalnego ocieplenia, które dla środowiska ma już fatalne skutki. Najczęściej mówi się o topnieniu pokrywy lodowcowej – w ostatnich latach następuje to szybciej niż przewidywały prognozy. Postępujący proces powoduje nie tylko wzrost poziomu światowych wód, ale również zubożenie środowiska naturalnego, w którym żyją zwierzęta polarne. Z drugiej strony, dwutlenek węgla, w głównej mierze odpowiedzialny za efekt cieplarniany, pochłaniany jest przez wody oceanów, co równocześnie sprawia, że środowisko wodne coraz bardziej się zakwasza. Po raz kolejny mamy do czynienia z naruszeniem biosfery, w której bytują organizmy.

 

Podobnych argumentów można by wymienić jeszcze sporo. Oczywiście, poważne skutki globalnego ocieplenia przewidywane są na drugą połowę wieku, a nawet później, więc wydaje się nam, że mamy jeszcze mnóstwo czasu i nie należy się martwić. Nie pomaga to w zmianie szkodliwych dla planety postaw i zachowań. Dlatego doroczny Dzień Ziemi może być naszą szansą na to, żeby przemyśleć i zrewidować swoją strategię działania w środowisku naturalnym, które zamieszkujemy, a przede wszystkim nauczyć młodzież dbałości o planetę – za kilkadziesiąt lat może to zaprocentować bardziej niż dziś nam się wydaje.

 

 

 

Anna GÓRSKA-MICOREK
– prawnik, dziennikarka Fundacji PROZON
Fundacja Ochrony Klimatu

 

 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2024

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.