VENTUS Compact – nowa linia central od VTS
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 13.05.2018

VTS wprowadza nową linię kompaktowych central wentylacyjno-klimatyzacyjnych o nazwie VENTUS Compact. Głównymi cechami wyróżniającymi produkty z nowej linii są: zwarta konstrukcja, wysoka sprawność odzysku energii, energooszczędne i ciche silniki EC w klasie IE4+, wysokochłonne filtry powietrza Mini-Pleat, skonfigurowany i sprawdzony fabrycznie system zaawansowanej automatyki oraz fabryczne okablowanie urządzenia. 

 

 

 Kompaktowe urządzenia zostały zaprojektowane zarówno w wersji kanałowych central podwieszanych, jak i kanałowych central stojących.

 

 

Odzysk energii

Wszystkie centrale VENTUS Compact spełniają założenie dyrektywy EcoDesign 2018. W centralach podwieszanych sprawność odzysku energii wynosi do 92%, natomiast w centralach stojących do 86%.

 

2018 05 VTS Rys 1

Rys. 1. Centrale VENTUS Compact spełniają założenie dyrektywy EcoDesign 2018

 


Centrale podwieszane wyposażone zostały w wysokosprawne przeciwprądowe rekuperatory heksagonalne z by-passem, zapobiegającym zamarzaniu wymiennika. Rekuperator zapewnia odzysk ciepła i chłodu z usuwanego powietrza do powietrza nawiewanego bez mieszania tych strumieni oraz bez transferu wilgoci pomiędzy nimi . Zapewnia doskonałą separację strumienia nawiewanego od wywiewanego.
W centralach stojących zastosowano wysokosprawne wymienniki obrotowe (regeneratory obrotowe) z napędem opartym na silnikach EC. Regenerator zapewnia odzysk ciepła i chłodu wraz z transferem wilgoci.

 2018 05 VTS Rys 2

Rys. 2. Centrale podwieszane – wymienniki heksagonalne

 

 

 2018 05 VTS Rys 3

Rys. 3. Centrale stojące – wymienniki obrotowe

 

 

Naturalny transfer wilgoci w regeneratorze w sposób znaczący poprawia jakość powietrza nawiewanego zimą, zapobiegając nadmiernemu przesuszeniu powietrza w procesie jego podgrzewania. W systemach z nawilżaniem – regenerator obrotowy obniża koszt nawilżania. System automatyki, poprzez pomiary parametrów powietrza przepływającego przez wymiennik oraz płynną regulację prędkości obrotowej rotora, a także – zarządzanie strumieniami powietrza, zapobiega zamrożeniu wymiennika obrotowego w zimie oraz optymalizuje efektywność odzysku energii. Napęd wymiennika obrotowego oparty jest na silnikach EC, których sprawność jest praktycznie stała, niezależna od prędkości obrotowej silnika. W większości zastosowań regenerator obrotowy nie wymaga odprowadzenia kondensatu z centrali, co w niektórych instalacjach, szczególnie zewnętrznych, stanowi dodatkową zaletę.

 

 

Silniki EC
Zespoły wentylatorowe zostały wyposażone w wysokosprawne silniki EC o klasie energooszczędności znacznie przewyższającej wymagania sprawności dla silników o klasie IE4.

 

2018 05 VTS Rys 4 

Rys. 4. Silnik EC

 

Do najważniejszych zalet silników EC należą:

 • łatwe sterowanie;
 • wysoka efektywność przetwarzania mocy elektrycznej na mechaniczną;
 • wysoka sprawność (praktycznie niezmienna) w zakresie regulacji prędkości obrotowej;
 • niewielkie rozmiary obudowy;
 • cicha praca.


Tabela 1. Porównanie sprawności wentylatorów z silnikami EC

 2018 05 VTS Tabela 1

 

 


Filtry Mini-Pleat
Filtry Mini-Pleat charakteryzują się specjalną konstrukcją filtrów działkowych. Są one tak zaprojektowane, aby przy tej samej przestrzeni, którą zajmują tradycyjne filtry działkowe, zapewnić kilkukrotnie większą powierzchnię filtracji i wynikającą z tego kilkukrotnie większą chłonność.

 

2018 05 VTS Rys 5
Rys. 5. Filtr Mini-Pleat

 


Filtry składają się z ultracienkich mikrowłókien, pokrytych specjalnym, skondensowanym spoiwem. Kulki adhezyjne zapewniają równomierny przepływ powietrza i wytrzymałość filtra. Filtry Mini-Pleat są przetestowane i zaprojektowane do stosowania w systemach wentylacyjnych, które wymagają średniej i wysokiej skuteczności filtracji, szczególnie w obiektach takich jak: szpitale, zakłady opieki zdrowotnej, instytucje edukacyjne, zakłady produkcji mikroprocesorów i wiele innych.
Mini-Pleat ma dużo większą trwałość niż tradycyjne filtry.

 


Urządzenia w standardzie wyposażone są w filtry Mini-Pleat:

 • w części nawiewnej – w klasie EU 7;
 • w części wywiewnej – w klasie EU 5;
 • opcjonalnie dostępny jest dodatkowy filtr powietrza – w klasie EU9.

 

 

Zintegrowana wielofunkcyjna automatyka


Centrale kompaktowe dostarczane są jako centrale okablowane z zamontowanym i skonfigurowanym systemem automatyki, zgodnie z aplikacją dobraną w programie doboru CCOL4.
Podłączeniom w miejscu montażu podlegają jedynie te elementy automatyki, które są związane z obsługą funkcji dodatkowych oraz kanałowe czujniki temperatury nawiewu i siłowniki przepustnic wlotowych powietrza. Przepustnice, ze względu na transport pionowy, nie są montowane na bloku centrali. Takie rozwiązanie daje użytkownikowi elastyczność co do miejsca ich zamontowania, a w przypadku doposażenia urządzenia w funkcje dodatkowe, przepustnice te mogą zamknąć dostęp powietrza także do tych funkcji.
Wszystkie prace podłączeniowe realizowane są tylko w puszcze podłączeniowej wyprowadzonej na zewnątrz obudowy centrali.
Poprzez umiejscowienie automatyki wewnątrz obudowy, zyskujemy dodatkową przestrzeń, którą w tradycyjnych rozwiązaniach trzeba przewidzieć na rozdzielnię zasilająco-sterującą.

 

 2018 05 VTS Rys 6

Rys. 6. Automatyka w centralach VENTUS

 

 

Zainstalowana automatyka, oprócz podstawowych algorytmów sterowania i zabezpieczania pracy centrali, zapewnia dodatkowo:

 • płynny pomiar zabrudzenia filtrów;
 • elektroniczny pomiar i automatyczną regulację wydajności tj.: funkcję dopasowującą moc wentylatorów do potrzeb instalacji;
 • utrzymywanie punktu pracy wentylatorów bez względu na stopień zabrudzenia filtrów i stopień otwarcia przepustnicy by-pass;
 • dynamiczny algorytm przewidywania stanu zamrożenia, a co za tym idzie rozszerzenie działania odzysku w zakresie niskich temperatur;
 • redukcję wydajności poszczególnych odgałęzień instalacji;
 • komunikację ze zintegrowanymi systemami BMS;
 • wizualizację pracy centrali obsługiwaną za pomocą przeglądarki internetowej.

 

 

 

2018 05 VTS Rys 7a

 

2018 05 VTS Rys 7b

Rys. 7. Przykładowe wizualizacje funkcji automatyki w centralach VENTUS

 

 


Kompaktowe centrale podwieszane
Typoszereg kompaktowych central podwieszanych obejmuje swym zakresem pięć jednostek o wydajności od 250 m3/h do 3300 m3/h.

 

 

Tabela 2. Typoszereg central podwieszanych

2018 05 VTS Tabela 2 

*Zakres wydajności – przy zastosowaniu funkcji dodatkowych może być wymagane podniesienie minimalnych prędkości powietrza.

 

 

 

2018 05 VTS Rys 8
Rys. 8. Kompaktowa centrala podwieszana

 


Kompaktowy blok składa się między innymi z:

 • wysokosprawnego przeciwprądowego wymiennika heksagonalnego z funkcją by-pass, która zabezpiecza wymiennik przed zamarzaniem;
 • energooszczędnych i cichych zespołów wentylatorowych z silnikami EC o klasie energooszczędności IE4+;
 • wysokochłonnych filtrów powietrza Mini-Pleat odpowiednio o klasach filtracji EU7 na nawiewie i EU5 w części wywiewnej;
 • systemu wbudowanej zaawansowanej automatyki sterująco-zabezpieczającej z funkcją optymalizacji pracy urządzenia.

 


Na uwagę zasługuje także niewielka wysokość urządzeń, pozwalająca na swobodę przy ich instalowaniu.

 

 2018 05 VTS Rys 9

Rys. 9. Wysokość centrali podwieszanej

 

Urządzenia podwieszone oferowane są w oparciu o bloki funkcjonalne oraz dodatkowe funkcje uzupełniające – tak zwane dostawki funkcyjne, takie jak: filtr powietrza EU9, nagrzewnica wodna i elektryczna, chłodnica wodna, z bezpośrednim odparowaniem, tłumik, sekcja pusta.

 

 

Tabela 3. Długości kompaktowej centrali z odzyskiem oraz dodatkowych opcjonalnych funkcji

 2018 05 VTS Tabela 3

 

Tabela 4. Elementy podłączenia do kanałów

2018 05 VTS Tabela 4

 


Kompaktowe centrale stojące
Typoszereg kompaktowych central stojących obejmuje swym zakresem osiem wielkości central stojących o wydajności od 840 do 16 500 m3/h.

 

 

Tabela 5. Typoszereg central stojących

2018 05 VTS Tabela 5
*Zakres wydajności – przy zastosowaniu funkcji dodatkowych może być wymagane podniesienie minimalnych prędkości powietrza. Wysokość – z ramą 90 mm.

 

 

Kompaktowy blok składa się między innymi z:

 • wysokosprawnego regeneratora obrotowego z napędem opartym na silniku EC w klasie IE4+;
 • energooszczędnych i cichych zespołów wentylatorowych z silnikami EC o klasie energooszczędności IE4+;
 • wysokochłonnych filtrów powietrza Mini-Pleat odpowiednio o klasach filtracji EU7 na nawiewie i EU5 w części wywiewnej;
 • systemu wbudowanej zaawansowanej automatyki sterująco-zabezpieczającej z funkcją optymalizacji pracy urządzenia.

 

2018 05 VTS Rys 10
Rys. 10. Centrala stojąca

 

 

Tabela 6. Długość central bazowych

 2018 05 VTS Tabela 6

 

Tabela 7. Długości dodatkowych funkcji obróbki powietrza

 2018 05 VTS Tabela 7

 


Bez wątpienia unikatową cechą central kompaktowych jest fakt, że na ostatnim etapie montażu są fabrycznie ustawiane parametry pracy centrali. Konfigurowane są zarówno parametry pracy silników jak również konfigurowana jest automatyka. Całość jest testowana przed wysyłką do klienta.
W sprzedaży są już dostępne wielkości VVS010s oraz VVS015s, a w drugiej połowie 2018 dostępne będą pozostałe wielkości central podwieszanych oraz centrale stojące.

 

 

 

 


VTS Polska Sp. z o.o.

ul. Grzybowska 87, piętro 9
00-844 Warszawa
tel.:+48 22 431 37 00
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
www.vtsgroup.pl

 

 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

 • Pompy ciepła 2023-2024

 • Pompy ciepła 2021-2022

 • Pompy ciepła 2022-2023

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

 • Pompy ciepła 2020-2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

 • Pompy ciepła 2019-2020

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.