Czy ekologia to zły biznes? |
Data dodania: 22.07.2019 |
W ostatnim czasie działania naszego kraju na arenie międzynarodowej są obiektem wzmożonej uwagi. Uwagi i niestety nieprzychylnych komentarzy. Otóż dyplomacja polska (oraz węgierska i czeska) zdecydowała się zablokować dokument UE, stawiający za cel zeroemisyjną gospodarkę UE do 2050 roku. Skoro rozporządzenie zablokowaliśmy, oznacza to, że uważamy ekologię za nieopłacalną. Naturalnie mam swoje zdanie na ten temat, ale chciałbym, aby czytelnik miał szansę wyrobić sobie swoje własne.
Pozwolę sobie spojrzeć na ekologię z punktu widzenia naszej branży – chłodnictwa oraz zmian, jakie w nim zachodzą. Zmiany te zostały ostatecznie sformalizowane w 2014 roku sławnym rozporządzeniem 517/2014. Rozporządzenie to z pobudek ekologicznych skutecznie eliminuje czynniki o wysokim GWP (potencjał tworzenia efektu cieplarnianego). Niejako równolegle nowe technologie na czynniki naturalne okazały się dużo lepsze pod kątem COPc, lub COPh (w przypadku pomp ciepła).
To jedno eko-rozporządzenie rozruszało naszą branżę jak kij wbity w mrowisko. Od połowy pierwszej dekady XXI wieku nie pamiętam takiej nadwyżki popytu nad podażą w naszej branży. Jeśli umiemy negocjować swoje stawki, duże zapotrzebowanie krzywdy nam nie robi. Z drugiej strony – klienci otrzymują technologię o lepszej wydajności energetycznej, czyli zużywają mniej energii elektrycznej (drogiej lub taniej), co ratuje ich marże ściśnięte poza granice rozsądku przez rynek retail. Równolegle pojawiają się bardzo dobre sposoby finansowania eko-inwestycji. Wielkie banki i koncerny paliwowe robią to niejako z potrzeb wizerunkowych. Ja jestem na tak.
Wnioskuję więc, że eko-działania, które swoją drogą uważam za niesamowicie ważne i słuszne, są także bardzo dobrym biznesem. Podobne poruszenie jest w branży produkcji własnej energii elektrycznej, rozproszonej produkcji ciepła, fotowoltaice, optymalizacji produkcji i logistyki oraz nieskończenie wielu branżach powiązanych.
Czy odrzucanie inicjatyw eko-biznesowych jest zatem dobre czy nie? Niech Czytelnik odpowie sobie sam.
Zapraszam do dyskusji na stronie Linkedin czasopisma „Chłodnictwo & Klimatyzacja”. https://www.linkedin.com/company/19212501/ Maurycy Szwajkajzer |
PODOBNE ARTYKUŁY:
POLECAMY WYDANIA SPECJALNE
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2024
-
Pompy ciepła 2023-2024
-
Pompy ciepła 2021-2022
-
Pompy ciepła 2022-2023
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023
-
Pompy ciepła 2020-2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020
-
Pompy ciepła 2019-2020