CASE STUDY Największy włoski hipermarket wybiera system chłodzenia na bazie CO2
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Data dodania: 18.10.2016

 

2016 09 106 1

 

Zastosowanie transkrytycznych obiegów chłodzenia na bazie CO2 w ciepłych warunkach klimatycznych było tematem gorącej debaty od wielu lat. Obecnie jednak sytuacja ulega zmianie i chłodzenie z użyciem CO2 staje się coraz popularniejsze w Europie Południowej jako skuteczne i opłacalne rozwiązanie.

  

W kwietniu 2016 roku w Mediolanie miało miejsce otwarcie największego hipermarketu we Włoszech. Nowy hipermarket o powierzchni 10 000 m2 jest pionierem w transkrytycznych systemach chłodzenia CO2 z wykorzystaniem technologii Ejector dla zwiększenia wydajności chłodzenia w temperaturze do 38°C. System chłodzenia został dostarczany "pod klucz" przez fi rmę Arneg. 

 

 

Hipermarket Iper jest częścią nowego Centrum Handlowego Arese

 

Centrum handlowe, zbudowane jest w miejscu starej fabryki samochodów Alfa Romeo, która zatrudniała 40 000 pracowników. Opierając swoją pozycję na tak dumnym dziedzictwie, Centrum Arese jest największym centrum handlowym we Włoszech i jednym z największych w Europie, z 92 000 m2 powierzchni, którą zajmuje ponad 200 sklepów, kawiarni i restauracji. Zrównoważony rozwój jest kluczowym filarem projektu budowlanego, który uzyskał złoty poziom certyfikacji LEED (LEED Gold), co oznacza, że obiekt został zaprojektowany i skonstruowany tak, aby zużywać mniej wody i energii oraz ograniczyć emisję gazów cieplarnianych. 

 

Wykorzystanie CO2 do zasilania układu chłodzenia idealnie wpisuje się w założenia LEED. CO2 jest czynnikiem chłodniczym o niskim współczynniku GWP i stanowi doskonałe rozwiązanie w kwestii redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednocześnie, CO2 zapewnia wysoką wydajność i wyjątkowe właściwości odzysku ciepła”, mówi Gabriele De Bona, Menedżer ds. Kluczowych Klientów, Danfoss Włochy.

 

 

Dlaczego warto przejść na transkrytyczny system chłodzenia z wykorzystaniem technologii Ejector?

 

Iper hipermarket jest jednym z pierwszych sklepów, które wdrażają nowe technologie Ejector w transkrytycznych obiegach chłodniczych. Przekonany wynikami licznych eksperymentów w ostatnich latach, Arneg postanowił wypróbować nową technologię w celu zwiększenia efektywności energetycznej hipermarketu.

 

„Energia elektryczna dla chłodnictwa stanowi 50% całkowitego zużycia energii w hipermarkecie, a nasz klient – Iper ma ambicje na coroczne zmniejszanie tego zużycia w ramach swojego programu zrównoważonego rozwoju. Kolejnym założeniem detalisty-wizjonera jest przejście na naturalne czynniki chłodnicze w celu redukcji emisji dwutlenku węgla. Aby pomóc w realizacji powyższych celów, zaproponowaliśmy transkrytyczne rozwiązanie z użyciem CO2. Jest to duża instalacja z wieloma meblami i komorami chłodniczymi pracującymi w temperaturze otoczenia do 38°C” – mówi Enrico Zambotto, Kierownik Wsparcia Technicznego w Arneg, światowego lidera w produkcji kompletnych rozwiązań chłodzących dla branży detalicznej.

 

 

Dwucyfrowe oszczędności energii

 

Ponieważ centrum Iper w Mediolanie zostało uruchomione dopiero w kwietniu 2016 roku, jest jeszcze zbyt wcześnie, aby przedstawić dane dotyczące rzeczywistych oszczędności energetycznych hipermarketu. Jednak doświadczenie Danfoss w podobnych instalacjach z odzyskiem ciepła, inteligentnym sterowaniem i technologią Ejector wskazuje na oszczędność energii do 50% w porównaniu do bardziej konwencjonalnych rozwiązań.

 

„Z pomocą naszych inteligentnych rozwiązań Smart Store możemy zaoferować oszczędność energii do 50% w zależności od wielkości budynku, jego lokalizacji, technologii i ambicji klienta. Oszczędności generowane są przez wszystkie instalacje, od zespołów sprężarkowych i parowników, aż po zintegrowane systemy kontroli oświetlenia, systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji. Naszym długofalowym celem jest rozwój innowacyjnych rozwiązań z wykorzystaniem CO2, które będą dostępne dla sklepów o zerowym bilansie netto energii lub nawet takich, które pod względem energii więcej dają niż biorą”, mówi Gabriele De Bona z Danfoss.

 

 

2016 09 107 1

 

 

System chłodniczy supermarketu

 

Meble chłodnicze:

 • 147 MT,
 • 29 LT.

Komory chłodnicze:

 • 25 MT,
 • 1 LT.

 

Rozwiązanie pod klucz dostarczane przez firmę Arneg zgodnie z wymaganaimi charakteryzowało się wydajnością w zakresie: 

 • moc chłodnicza MT: 290 kW,
 • moc chłodnicza LT: 38 kW,

i zawierało następujące główne komponenty

 • Dwa zespoły sprężarkowe składające się ze:
  • Sprężarek: Dorin: 3 x CD4000 + 2xCD 4000 + 2xCD 750X,
  • Skraplacza: LU VE EHVD 1X 6226, 4 wentylatorów EC,
  • Sterownika sprężarek: Danfoss AKPC 781,
  • Sterowników sprężarek równoległych: Danfoss AKPC 781,
  • Sterownika Ejector: Danfoss.

 

 

2016 09 106 2

 

 

Technologia Ejector stosowana w celu zwiększenia efektywności energetycznej

 

Ejector jest dobrze znaną technologią, dla której Danfoss, w ścisłej współpracy z SINTEF, opracowywał nowe sposoby wykorzystywania w systemach chłodzenia w celu zwiększenia efektywności energetycznej kompresji równoległej. Dziś obecne eksperymenty w ramach tej nowej technologii zapowiadają obiecujące wyniki, potwierdzające opłacalność transkrytycznych systemów chłodzenia na bazie CO2 w ciepłym klimacie. Ejector jest nadal w fazie prototypu, ale wstępne instalacje próbne w 15 supermarketach w całej Europie wykazały, że prosty Ejector może znacznie zwiększyć wydajność systemu. Potencjał oszczędności energii systemów wyposażonych w Ejector, w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami wynosi około 10%. Ponadto umożliwiają one instalację mniejszych i bardziej kompaktowych sprężarek, zmniejszając wstępny koszt instalacji.

 

Firma Danfoss uczestniczyła w projektowaniu, testowaniu i rozruchu systemu.

 

 

 

PODOBNE ARTYKUŁY:

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

 • Pompy ciepła 2023-2024

 • Pompy ciepła 2021-2022

 • Pompy ciepła 2022-2023

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

 • Pompy ciepła 2020-2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

 • Pompy ciepła 2019-2020

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.