System rur i łączników ze stopu miedzi do wysokociśnieniowych zastosowań |
Data dodania: 14.04.2017 |
W chłodnictwie, a w szczególności w systemach chłodniczych supermarketów, coraz częściej wdrażane są proekologiczne koncepcje urządzeń. Stosowany w tym przypadku nowoczesny, przyjazny dla środowiska czynnik chłodniczy, jakim jest CO2, wymaga wysokich ciśnień roboczych.
Dla tych zastosowań dostępny jest nowy system rurowy ze stopu miedzi z małą domieszką (ok. 2,5 %) żelaza. Rury i kształtki wykonywane są ze stopu miedzi CuFe2P o wysokiej wytrzymałości, który z powodzeniem jest stosowany od lat w elektrotechnice i przemyśle samochodowym. Stosowanie tego stopu pozwala na wykonanie ekonomicznej instalacji systemów chłodniczych o ciśnieniu roboczym do 120 barów, rurami o grubości ścianki i średnicy zewnętrznej mniejszej niż w powszechnie stosowanych instalacjach stalowych.
System ten może być również zastosowany do innych czynników chłodniczych po konsultacji z producentem systemu. Stop ma dobre właściwości przetwórcze podobne do tych, jakie posiada miedź. Do łączenia instalacji spawanie zastąpiono lutowaniem! Rury mogą być lutowane na twardo przy wykorzystaniu kształtek z tego samego materiału, które również dostępne są na rynku.
Rury i kształtki są odpowiednio oznakowane, tak więc poszczególne części składowe systemu można za każdym razem precyzyjnie zidentyfi kować. W oznaczeniu podaje się nazwę producenta, markę® rury, oznaczenie składu stopu (CuFe2P), wymiar, max. ciśnienie robocze (120 bar), stan utwardzenia oraz datę i godzinę produkcji. Poza tym materiał wykazuje lekkie właściwości magnetyczne i z łatwością można go odróżnić od miedzi za pomocą magnesu neodymowego – przydatna, praktyczna zaleta.
Główną zaletą systemu jest jego wytrzymałość mechaniczna. Z uwagi na wysoką wytrzymałość materiału możliwe jest wykonanie serii produktów dla ciśnienia 120 barów o stosunkowo cienkich ściankach, a co za tym idzie mniejszych średnicach zewnętrznych. Niewielki ciężar przewodów rurowych oznacza nie tylko znaczne oszczędności materiałowe, ale również łatwiejsze nimi manipulowanie – na przykład przy montowaniu rur na suficie.
Rura stopowa spełnia warunki normy PN-EN 12735-1, jej stan utwardzenia wynosi R 300. Zakorkowane z dwóch stron 5 m odcinki pakowane są w tekturowe pudełka zgodnie z wymogami normy. Rury i łączniki systemu produkowane są w wymiarowaniu calowym. Dostępne wymiary rury i łączników pokazano w tabeli 1.
Według instrukcji wykonawczych instalacji miedzianych zgodnie z PN-EN 378 obowiązujących także dla chłodnictwa, do łączenia można używać wszystkich rodzajów lutów twardych z minimalną 2% zawartością srebra.
Europejski Instytut Miedzi
|
PODOBNE ARTYKUŁY:
POLECAMY WYDANIA SPECJALNE
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2024
-
Pompy ciepła 2023-2024
-
Pompy ciepła 2021-2022
-
Pompy ciepła 2022-2023
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023
-
Pompy ciepła 2020-2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020
-
Pompy ciepła 2019-2020