Danfoss buduje Supermarket Smart Store - najbardziej energooszczędny supermarket na świecie PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 08.04.2022

Firma Danfoss przy swojej głównej siedzibie w Nordborg wmurowała kamień węgielny pod budowę jednego z najbardziej energooszczędnych supermarketów na świecie. Supermarket Smart Store zbudowany zostanie w oparciu o wiodące energooszczędne technologie chłodnicze i grzewcze z dodatkowym zastosowaniem paneli fotowoltaicznych oraz punktów ładowania samochodów elektryczny. Technologia odzysku ciepła wykorzysta ciepło odpadowe  z chłodzenia do ogrzania supermarketu oraz lokalnych budynków.

 

 

 

Ciepło odpadowe wytwarzane przez meble chłodnicze i zamrażarki nie będzie marnowane, jak to się dzieje w większości takich obiektów, tylko będzie wychwytywane i ponownie wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń supermarketu, a także dzięki dystrybucji za pomocą miejskiej sieci ciepłowniczej również pobliskich budynków należących do lokalnej społeczności. System chłodzenia w nowym supermarkecie będzie oparty na dwutlenku węgla - naturalnym czynniku chłodniczym - co jeszcze bardziej przyczyni się do zmniejszenia negatywnego  wpływu na pogłębiające się zmiany klimatu.

 

20220408 Supermarket Danfoss

 

Kristian Strand, Prezes Działu Chłodnictwa i Klimatyzacji Danfoss Climate Solutions, mówi:

"To przełomowe, bardzo oczekiwane wydarzenie jest dziś ważniejsze niż kiedykolwiek. Początki tego projektu sięgają lata wstecz, ale nowy, energooszczędny supermarket Smart Store, który zaczynamy dziś budować, obecnie jeszcze bardziej zyskał na znaczeniu. Celem projektu jest pokazanie, jak łatwo i w sposób opłacalny ekonomicznie można zdekarbonizować naszą gospodarkę oraz umożliwić efektywne wykorzystanie energii. Ogrzewanie i chłodzenie odpowiadają za największe zużycie energii w supermarketach. Rozwiązania, które tu wdrażamy stanowią rdzeń rozwiązań Danfoss i demonstrują jak wspólnie możemy zbliżyć się do neutralności klimatycznej i niemal zerowego zużycia energii w handlu detalicznym żywnością".

 

 

Supermarket znajdować się będzie tuż obok siedziby firmy Danfoss w Nordborg i będzie inspiracją wskazującą w jaki sposób sieci supermarketów na całym świecie mogą budować przyjazne dla klimatu i zrównoważone sklepy, wykorzystując do tego istniejące już dziś technologie. Supermarket zostanie ukończony latem 2023 roku. Dodatkowo obiekt ten będzie służył jako Centrum Rozwoju Zastosowań, w którym Danfoss będzie współpracował z partnerami w celu wspólnego opracowywania nowych technologii i badania rozwiązań dla systemów energetycznych i magazynowania energii.

 

"Supermarket będzie centralnym punktem nowej części naszego kampusu, w którym wszystkie budynki będą energooszczędne i będą spełniać specjalne wymagania w zakresie zrównoważonego rozwoju. Naszym celem jest przyspieszenie zielonej transformacji poprzez pokazanie konkretnych dowodów na to, jak daleko można dojść wdrażając rozwiązania z zakresu efektywności energetycznej. Chcemy zademonstrować naszym klientom i partnerom biznesowym, jak rozwiązania energooszczędne działają w praktyce. Wykazać, że najbardziej ekologiczną energią jest ta, której nie zużywamy. Dlatego właśnie wizyty w naszym supermarkecie będą jedną z głównych atrakcji, podczas wizyty delegatów IEA (International Energy Agency), którzy przyjadą do Danii w czerwcu na 7. doroczną globalną konferencję na temat efektywności energetycznej" - dodaje Jürgen Fischer, Prezes Danfoss Climate Solutions

 

 
BALS, Brugsen for Als and Sundeved, największe w Danii stowarzyszenie niezależnych supermarketów, wynajmie budynek od firmy Danfoss i otworzy w nim supermarket COOP 365discount. BALS, który współpracuje z COOP, ma w sumie 13 sklepów w okolicach Sønderborga w Danii i od 2015 r. konsekwentnie ogranicza w nich zużycie energii. Do tej pory zredukowali emisję CO2 o 44 procent. Dlatego też naturalnym krokiem było przystąpienie BALS do projektu.

 

Lars G. Andersen, Dyrektor Zarządzający BALS, mówi:

"Mamy już duże doświadczenie w prowadzeniu zrównoważonego biznesu, ale gwałtowne skoki cen energii dodatkowo wzmocniły potrzebę kolejnych zmian. Nasze 13 supermarketów zostało zmodernizowanych i obecnie praktycznie nie ponosimy żadnych kosztów ogrzewania sklepów, ponieważ całe użytkowane ciepło pochodzi z naszych bezfreonowych systemów chłodniczych, ogniw fotowoltaicznych i pomp ciepła. To zaleta przy obecnych wysokich cenach energii, a ponadto tego typu działania zmniejszają emisję CO2 i nasz ślad węglowy. Jesteśmy dumni, że możemy być częścią tego projektu i wspólnie zbudować jeden z najbardziej efektywnych energetycznie supermarketów na świecie oraz testować rozwiązania, które mogą pomóc budynkom stać się neutralnymi dla klimatu".

 

 

Salon wystawowy dla klientów

W części budynku supermarketu Danfoss urządzi przestrzeń wystawową, w której wszystkie instalacje będą widoczne dla zwiedzających i klientów. Dzięki temu rozwiązania firmy Danfoss w zakresie ogrzewania i chłodzenia, takie jak zastosowanie CO2 jako czynnika chłodniczego, odzysk ciepła oraz interakcje między instalacjami, będzie można poznać bezpośrednio podczas ich działania.

 

"Nasz nowy Smart Store pokazuje, co jest możliwe dzięki współczesnej technologii, takiej jak nasze oprogramowanie Alsense. Integracja narzędzi obejmujących urządzenia i oprogramowanie  podkreśla rosnące znaczenie cyfryzacji dla zielonej transformacji. BALS jest idealnym partnerem, ponieważ jego pracownicy, sąsiedzi i klienci przyczynią się do tego ważnego doświadczenia" - mówi Tuuli Sarvilinna, Senior Vice President Electronic Controllers and Services, Danfoss.

 

Część usługowa budynku będzie pod opieką firmy Ohmia Retail, norweskiego partnera odpowiedzialnego za obsługę i monitorowanie wszystkich instalacji.

Supermarket będzie podłączony do sieci Nordals Fjernvarmeværk, dzięki czemu będzie mógł dostarczać nadwyżki pozyskanego ciepła odpadowego do lokalnej sieci ciepłowniczej.

 

Fakty:

 • na terenie obiektu znajdzie się stacja benzynowa OK oraz myjnia samochodowa;
 • powierzchnia całego supermarketu i jego otoczenia wyniesie około 14 000 m²;
 • sklep COOP 365 będzie miał powierzchnię prawie 1 500 m2.

 

Danfoss jest właścicielem wszystkich instalacji w sklepie, co pozwala na ciągłe monitorowanie i optymalizację systemów. Dzięki temu Danfoss będzie stale testował aplikacje i nowe produkty oraz wykorzystywał budynek jako przestrzeń wystawową i miejsce szkoleń dla gości  i klientów.


www.danfoss.pl

 

 

PODOBNE ARTYKUŁY:

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

 • Pompy ciepła 2023-2024

 • Pompy ciepła 2021-2022

 • Pompy ciepła 2022-2023

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

 • Pompy ciepła 2020-2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

 • Pompy ciepła 2019-2020

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.