Wpływ naturalnych czynników chłodniczych na środki smarne
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 04.10.2017

Branża chłodnicza przechodzi transformację. Obowiązujące prawo ogranicza stosowanie czynników chłodniczych o wysokim potencjale niszczenia warstwy ozonowej (ODP) lub przyczyniających się do powstawania efektu cieplarnianego (GWP). W konsekwencji firmy coraz częściej korzystają z naturalnych czynników chłodniczych – takich jak amoniak, CO2 i węglowodory – w celu ograniczenia negatywnego wpływu człowieka na środowisko.

 

2017 8 74 1


 

Przejście na naturalne czynniki przynosi szereg nowych wyzwań, z którymi mierzy się branża chłodnicza, zwłaszcza w kwestii smarowania. Mając na uwadze fakt, że chłodnictwo jest pod tym względem jednym z najbardziej złożonych sektorów, poniżej przedstawiamy niektóre wyzwania oraz tłumaczymy, jak właściwy wybór środków smarnych może pomóc firmom w pokonaniu tych trudności.

 

Dwutlenek węgla najlepszy?
Główną zaletą CO2 są jego specyficzne właściwości jako czynnika chłodniczego. Jego potencjał ODP wynosi 0, a GWP ma wartość 1. Zalety i przewaga CO2 stają się jasne, gdy porównamy
go z fluorowęglowodorami (HFC), których GWP waha się od 4,1 do 4,800. Istnieją również korzyści dodatkowe:

 • Wielkość: instalacje chłodnicze CO2 są mniejsze od układów wykorzystujących HFC. Dzięki temu mogą być projektowane w różnych konfiguracjach, w tym bezpośredniego odparowania i układach z pompą obiegową;
 • Koszt: CO2 ma doskonałe właściwości przenoszenia ciepła, co oznacza, że przeciętna inwestycja w system może zwrócić się w ciągu trzech lat;
 • Bezpieczeństwo: systemy CO2 mają niską toksyczność i są niepalne.

 


Wyzwania CO2 w roli czynnika chłodniczego
Systemy wykorzystujące CO2 jako czynnik chłodniczy stoją przed istotnymi wyzwaniami – zwłaszcza w zakresie smarowania. Główne problemy powstają wskutek wysokich ciśnień roboczych i rozpuszczalności, która występuje zarówno w systemach kaskadowych podkrytycznych, jak i w transkrytycznych oraz wysokociśnieniowych układach chłodniczych opartych na CO2.

 

Podstawy naturalnych czynników chłodniczych

Najnowszy raport dotyczący trendów w chłodnictwie wymienia trzy czynniki chłodnicze, które w wyniku zmian prawnych najbardziej zyskują na popularności:

 • Wiodącym czynnikiem jest CO2, który do 2020 roku ma osiągnąć najwyższy wzrost na rynku naturalnych czynników chłodniczych. Jest to spowodowane wzrostem zapotrzebowania ze strony sklepów wielkopowierzchniowych i sieci sklepów spożywczych do zastosowań chłodniczych i klimatyzacji;
 • Amoniak jako czynnik chłodniczy odnotował najwyższy wzrost w 2015 r. W rankingu popularności zajmował trzecie miejsce za węglowodorami chłodniczymi. Rosnąca pozycja amoniaku wśród czynników chłodniczych wynika z jego szerokiego zastosowania w chłodnictwie przemysłowym;
 • Węglowodory chłodnicze staną się bardziej popularne w wyniku ich zastosowania w domowych urządzeniach chłodniczych.


Wysokie wartości ciśnienia roboczego (ciśnienie spoczynkowe od 50 do 130 barów) i temperatur zwiększają obciążenia i naprężenia łożysk oraz innych ruchomych części w porównaniu z układami HFC. To wszystko potwierdza istnienie szczególnych wymagań w zakresie smarowania. Co więcej, CO2 jest łatwiej rozpuszczalny od HFC, więc nie można w takich układach stosować tradycyjnych środków smarnych. Na szczęście istnieją oleje syntetyczne, opracowane specjalnie dla branży chłodniczej, które dobrze tolerują wysoką rozpuszczalność CO2. Pomagają również chronić przed niedostatecznym smarowaniem, co może powodować zwiększone zużycie łożysk i części oraz wzrost kosztów utrzymania. Niewystarczające smarowanie może również powodować niewłaściwe uszczelnienie i utratę kompresji, niższą wydajność sprężania, wzrost kosztów eksploatacji i zużycia energii.

 

 

2017 8 75 1

 

Amoniak jako czynnik chłodniczy
Amoniak, drugi obok CO2 „naturalny” czynnik chłodniczy, ma długą historię w branży. W latach dwudziestych XX w. był stopniowo wycofywany z użycia, a jego miejsce zajęły chlorofluorowęglowodory (CFC). Amoniak najbardziej zyskał na popularności, w porównaniu z innymi czynnikami, w 2015 roku i podobnie jak CO2, ma własną listę zalet i wyzwań.

 

Zalety amoniaku
Dzięki GWP i ODP równym zeru, amoniak jest jednym z najbardziej przyjaznych czynników chłodniczych dla środowiska. Ma również termodynamiczne właściwości przenoszenia ciepła, które pozwalają na użycie sprzętu o mniejszych powierzchniach wymiany ciepła, obniżając koszty produkcji. Amoniak w większości krajów jest również tańszy od HFC, a jednocześnie od 3% do nawet 10% bardziej wydajny, co pomaga zmniejszyć rachunki za energię.


Jeśli chodzi o smarowanie, niskie ciśnienie pary amoniaku zmniejsza zużycie oleju i konieczność dolewek. Niska rozpuszczalność zapobiega zmianom lepkości oleju, co umożliwia pracę w szerokim zakresie temperatur.


Wyzwania amoniaku
Pomimo że układy chłodnicze na amoniaku pracują przy niższych ciśnieniach, w porównaniu z układami CO2, nadal wymagają one poświęcenia dużej uwagi ciśnieniu podczas obsługi. Jest to szczególnie ważne ze względu na toksyczną naturę amoniaku. Jest on również łatwopalny, co w połączeniu z jego toksycznością oznacza konieczność pracy wysokokwalifikowanego zespołu specjalistów.

Amoniak nie miesza się z większością olejów, co może zmniejszyć wydajność smarowania. Z kolei wysoka temperatura robocza może zmniejszyć wydajność olejów mineralnych, czego można uniknąć dzięki przejściu na oleje syntetyczne.

 

Środki smarne nowej generacji
Aby przezwyciężyć problemy związane z smarowaniem układów pracujących na naturalnych czynnikach chłodniczych, ExxonMobil wprowadził dwa nowe produkty. Mobil Gargoyle Arctic™ 68 NH – najbardziej zaawansowany olej mineralny używany do układów chłodniczych pracujących na amoniaku oraz Mobil SHC™ Gargoyle 80 POE – syntetyczny olej do smarowania układów z czynnikiem CO2.

 • ƒƒMobil Gargoyle Arctic™ 68 NH przeznaczony jest do dużych przemysłowych sprężarek tłokowych i śrubowych. Został opracowany, aby poprawić wydajność systemu i przynieść ekonomiczne korzyści dzięki wydłużeniu okresów między wymianami oleju przy jednoczesnym zachowaniu lepszego przepływu oleju w szerokim zakresie temperatur.
 • Mobil SHC™ Gargoyle 80 POE dedykowany jest do smarowania sprężarek chłodniczych pracujących na CO2. Zapewnia doskonałą ochronę przed zużyciem oraz stabilność chemiczną i termiczną. Specjalnie opracowany skład pozwala utrzymać doskonałą płynność w niskich temperaturach, lepszą kontrolę lepkości oraz umożliwia poprawę wydajności układu chłodniczego w porównaniu z olejami mineralnymi.

 

Więcej informacji o środkach smarnych marki Mobil oraz usługach ExxonMobil dla przemysłu można uzyskać w Dziale Pomocy Technicznej ExxonMobil (bezpłatna infolinia 0 800 44 11 603 lub Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ) oraz na stronach www.mobil.pl i www.mobilindustrial.com.

 

Alessandro DI MAIO
– Industrial Product Technical Advisor
– EAME, ExxonMobil

 

 

 

PODOBNE ARTYKUŁY:

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2024

 • Pompy ciepła 2023-2024

 • Pompy ciepła 2021-2022

 • Pompy ciepła 2022-2023

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

 • Pompy ciepła 2020-2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

 • Pompy ciepła 2019-2020

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.