Integracja rozwiązań Panasonic z systemami BMS
Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
Data dodania: 19.02.2014  |  Autor: Jakub JARZYŃSKI

Integracja systemów klimatyzacyjnych z systemami zarządzania budynkiem jest w ostatnim czasie jednym z najważniejszych trendów obserwowanych na rynku HVAC. W odpowiedzi na oczekiwania odbiorców producenci systemów typu VRF oferują całe zestawy rozwiązań, które pozwalają na połączenie urządzeń grzewczych i klimatyzacyjnych z dostępnymi systemami BMS.

 

Jeszcze kilka lat temu integrowanie systemów klimatyzacji z systemami zarządzania budynkiem BMS (Building Management Systems) było czymś niestandardowym, mało popularnym i rzadko stosowanym. Dzisiaj w dobie pełnej automatyzacji stało się to już normą, a inwestorzy coraz częściej oczekują pełnej wzajemnej komunikacji większości urządzeń i instalacji w budynku oraz możliwości monitoringu i zarządzania nimi z jednego miejsca. Wszystko to ma na celu obniżenie kosztów eksploatacji całego obiektu, zachowanie pełnego komfortu użytkowników i ułatwienie obsługi. Z drugiej strony producenci z branży HVAC prześcigają się w oferowanych rozwiązaniach, które stają się coraz tańsze i bardziej uniwersalne. W ten sposób kwestia „czy inwestor przewiduje integrację systemu klimatyzacji z BMS?” powoli zamienia się w pytanie o to, „w jakim stopniu inwestor przewiduje integrację klimatyzacji z BMS?”.

Firma Panasonic w ostatnich latach wprowadziła do swojej oferty cały typoszereg rozwiązań, pozwalający nadążyć za potrzebami rynku. Począwszy od prostej integracji, nastawionej na inwestora, który oczekuje tylko podstawowej komunikacji i jest skłonny przeznaczyć na ten cel niewielką sumę pieniędzy, stopniowo w stronę bardziej skomplikowanych rozwiązań, umożliwiających zaspokojenie nawet najbardziej specyficznych oczekiwań. W celu bardziej przejrzystego przedstawienia wszystkich możliwości, rozwiązania firmy Panasonic zostały podzielone na trzy kategorie.

 

Kategoria I

Pierwsza kategoria rozwiązań zaczyna się od najprostszej i jednocześnie stosunkowo niedrogiej integracji systemu VRF Panasonic z takimi elementami, jak:

 • instalacja przeciwpożarowa,
 • kontaktrony okienne,
 • karty hotelowe,
 • instalacja do wykrywania wycieków freonu,
 • rekuperacja rozproszona,
 • wentylacja itp.

Każda jednostka wewnętrzna w typoszeregu VRF oraz PACi jest standardowo wyposażona w zestaw gniazd zlokalizowanych na płycie sterującej (rys. 1.).

 

2014-01-43-1

Rys. 1. Przykładowa płyta sterująca jednostki ściennej systemu VRF

 

Gniazd jest kilka i mają one różne funkcje. Zasadniczo jednak, umożliwiają komunikację obustronną za pomocą prostych sygnałów napięciowych oraz beznapięciowych, które następnie mogą być odczytywane przez systemy BMS. Przykładem takiego zastosowania jest schemat z wykorzystaniem kart hotelowych i gniazda T10 (rys. 2.).

 

2014-01-43-2

Rys. 2. Przykładowe wykorzystanie gniazda T10 w jednostce wewnętrznej systemu VRF

 

Innym często występującym przykładem zastosowania tego gniazda jest praca naprzemienna dwóch jednostek PACi w serwerowni z możliwością wysłania informacji o awarii do centralnego systemu BMS lub komunikacja z systemem przeciwpożarowym w celu wyłączenia urządzenia w przypadku wykrycia pożaru.

Na podobnej zasadzie funkcjonują pozostałe gniazda, np. gniazdo OPTION (rys. 3.). Dzięki sygnałom napięciowym (12V) z tego gniazda jesteśmy w stanie ustalić w jakim trybie lub procesie znajduje się w chwili obecnej jednostka klimatyzacyjna. Informacje te możemy wykorzystać do optymalizacji zużycia energii w danym pomieszczeniu lub budynku, sprzęgając jednostkę z rekuperacją, wentylacją itd.

 

2014-01-44-1

Rys. 3. Sygnały wychodzące z wtyczki OPTION na płycie sterującej jednostki wewnętrznej systemu VRF

 

Przedstawione powyżej przykłady komunikacji „bezprotokołowej” są prostą i skuteczną formą komunikacji, która nie wymaga dużych nakładów finansowych w celu integracji systemu klimatyzacji z systemem BMS. Od strony układów klimatyzacji Panasonic, warto zakupić u producenta oryginalne wtyczki do gniazd. Pozostałe elementy, takie jak przekaźniki można znaleźć w każdym sklepie z prostą automatyką. To wszystko sprawia, że integracja jest prosta, niedroga i daje duży wachlarz możliwości.

 

Kategoria II

(...)

 

Kategoria III

(...)

 

Inteligentny sterownik

(...)

 

Zaprezentowane możliwości i rozwiązania nie stanowią pełnej oferty firmy Panasonic, są jedynie przykładem najczęściej stosowanych aplikacji. Razem ze zmianami rynku, firma co roku rozszerza swoją ofertę dopasowując ją do zmieniających się potrzeb użytkowników.

 

Jakub JARZYŃSKI

 

Więcej na ten temat przeczytają Państwo w Chłodnictwie i Klimatyzacji nr 01-02/2014

 

 

PODOBNE ARTYKUŁY:

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

 • Pompy ciepła 2023-2024

 • Pompy ciepła 2021-2022

 • Pompy ciepła 2022-2023

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

 • Pompy ciepła 2020-2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

 • Pompy ciepła 2019-2020

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.