Czy „więcej” zawsze znaczy „lepiej”? - rozmowa ze Stanisławem GLODNY, Sales engineer A2W w firmie PANASONIC |
Data dodania: 16.07.2019 |
Rozwój rynku powietrznych pomp ciepła nabrał ogromnego rozpędu. W ślad za tym gwałtownie wzrosło zapotrzebowanie na instalatorów, którzy mogą wykonać instalację ogrzewania, uwzględniając charakterystykę powietrznych pomp ciepła. Nie mniej ważną kwestią od jakości samej instalacji jest wybór właściwego urządzenia. W jaki sposób firma uczestniczy procesie wyboru urządzeń?
Stanisław Glodny: Moc powietrznej pompy ciepła powinna wprost odpowiadać realnym potrzebom budynku, w którym ma pracować. W codziennej pracy mamy okazję konsultować z instalatorami lub deweloperami budowę instalacji centralnego ogrzewania, czy pomagać w wyborze najlepszego rozwiązania do danego projektu. Nierzadko wykonawcy w sposób naturalny starają się zagwarantować użytkownikowi maksymalny komfort cieplny, proponując urządzenie większe niż to konieczne. Doświadczenie pracy z instalatorami i projektantami każe zwracać ogromną uwagę na właśnie ten aspekt, a właściwy dobór urządzenia stał się kluczowym elementem prowadzonych przez nas szkoleń dla instalatorów.
Dlaczego nie warto stosować powietrznej pompy ciepła o zbyt dużej mocy grzewczej względem potrzeb budynku?
Jak zatem możemy łatwo, a co ważne prawidłowo dobrać pompę ciepła?
Jako narzędzie projektowe, Panasonic Aquarea Designer pozostaje nieocenioną pomocą. Wielu instalatorów i inwestorów chętnie korzysta z jego możliwości. Elementem, który wydaje się stwarzać instalatorom pewne trudności jest określenie, jaka temperatura biwalencji jest właściwa. Kłopotliwy jest też brak pewności czy dany model będzie wystarczający podczas skrajnych warunków atmosferycznych.
Jak możemy sprawdzić nasz dobór?
SG: Zakres sugerowanych temperatur biwalencji (tryb monoenergetyczny równoległy) został określony na postawie wytycznych PORT PC cz.7 (VDI 4645), które wskazują na wybór temperatury biwalencji z zakresu od -5°C do -13°C zależnie od strefy klimatycznej. Odpowiednio od -5°C dla 1 strefy klimatycznej aż do -13°C dla strefy 5. Tak wybrana temperatura biwalencji zapewnia, że pompa ciepła pokryje ponad 97÷98% rocznego zapotrzebowania na ciepło. Oznacza to, że całkowity udział ogrzewacza przepływowego stanowi poniżej 3%. Poszczególne pola, które spełniają powyższe wymagania dotyczące temperatury biwalencji oraz dla których pokrycie zapotrzebowania projektowego zostały spełnione, zostały wyróżnione kolorem zielonym. Natomiast pola, dla których urządzenie spełnia zapotrzebowanie od -13°C do -20°C zostały wyróżnione kolorem żółtym lub niebieskim, zależnie od typoszeregu urządzeń. W tym zakresie temperatur, udział grzałki stanowi poniżej 1% – nawet dla 5 strefy klimatycznej.
Do tabeli doboru został również stworzony opis, wskazujący na sposób interpretacji otrzymanych wyników oraz zasady wyboru optymalnego punktu biwalentnego zależnie od strefy klimatycznej. Opis, a w zasadzie instrukcja wraz z tabelą doboru, stanowią narzędzie wystarczające do wykonania prawidłowego doboru pompy ciepła Panasonic Aquarea dla większości przypadków z jakimi może spotkać się instalator. Tym samym czas, który instalator musi poświecić na wykonanie prawidłowego doboru, zostaje ograniczony do absolutnego minimum. Dzięki tabeli możemy też w prosty sposób odczytać, jakie jest minimalne i maksymalne obciążenie budynku, dla którego dany model zapewni wymagany komfort cieplny.
Dziękuję za rozmowę. SG: Dziękuję i zachęcam do kontaktu z naszym biurem odnośnie pytań dotyczących doboru urządzeń Panasonic.
|
PODOBNE ARTYKUŁY:
POLECAMY WYDANIA SPECJALNE
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2024
-
Pompy ciepła 2023-2024
-
Pompy ciepła 2021-2022
-
Pompy ciepła 2022-2023
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023
-
Pompy ciepła 2020-2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020
-
Pompy ciepła 2019-2020