Urządzenia klimatyzacyjne i chłodnicze - Obowiązki wynikające z ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym |
Data dodania: 12.09.2016 |
W dniu 1 stycznia 2016 r. weszła w życie ustawa z 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (DzU z 2015 r. poz. 1688) (zwana dalej ustawą o zseie). Nowa ustawa o zseie wprowadza zmiany w stosunku do wcześniej obowiązującej ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym dla wielu podmiotów działających na rynku HVACR, w tym również dla serwisów urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych.
Dla serwisów urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych kluczowe są definicje zawarte w ustawie o zseie:
Do sprzętu, którego dotyczą przepisy ustawy o zseie zaliczamy urządzenia chłodnicze i klimatyzacyjne – zarówno znajdujące zastosowanie w obiektach przemysłowych, handlowych, biurach, obiektach usługowych jak i w gospodarstwach domowych. Punkt serwisowy w związku z nowymi przepisami jest zobowiązany:
Należy jednocześnie pamiętać, że punkt serwisowy może odmówić przyjęcia zużytego sprzętu, który z uwagi na jego zanieczyszczenie stwarza zagrożenie dla zdrowia lub życia osób przyjmujących zużyty sprzęt.
Ważne jest, aby pamiętać, że zgodnie z art. 177 ustawy o odpadach − Kto, nie mając zawartej opisanej wyżej umowy, zbiera odpady, podlega karze aresztu albo grzywny
W nawiązaniu do powyższego punkt serwisowy jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia na zbieranie odpadów (jako prowadzący nieprofesjonalną działalność w zakresie zbierania odpadów − art. 45 ust. 1 ustawy o odpadach), jednak obowiązany jest posiadać umowę zawartą w formie pisemnej pod rygorem nieważności, z posiadaczem odpadów posiadającym zezwolenie na zbieranie odpadów lub zezwolenie na przetwarzanie odpadów dotyczącą co najmniej nieodpłatnego przyjmowania tych odpadów.
Nowa ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym wprowadza również zmiany dla serwisów, które są wpisane do Rejestru GIOŚ jako zbierający zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Zgodnie z art. 117 ustawy o zseie podmioty zbierające zużyty sprzęt wpisane do rejestru przedsiębiorców i organizacji odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego, niebędące zbierającymi zużyty sprzęt, o których mowa w art. 4 pkt 23 ustawy o zseie, czyli nie posiadające zezwolenia na zbieranie odpadów w postaci zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, podlegają wykreśleniu z urzędu z tego rejestru w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie tej ustawy, czyli do 30 czerwca 2016 r.
Reasumując – obecnie firmy serwisowe nie mają obowiązku wpisania się do rejestru GIOŚ jako zbierający sprzęt, jeżeli nie są tzw. profesjonalnym zbierającym odpady, a serwisy wpisane do rejestru GIOŚ, jako zbierający przed 1 stycznia 2016 r. zostały z niego wykreślone do 30 czerwca 2016 r.
Nowa ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym od 1 stycznia 2016 r. wprowadza obowiązek wpisania się do rejestru GIOŚ, jako zbierający sprzęt tylko dla tzw. profesjonalnych zbierających sprzęt (prowadzących działalność polegającą na zbieraniu odpadów)
Należy podkreślić, że niniejszy artykuł podejmuje obowiązki wynikające z ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym tylko dla serwisów. Nowa ustawa o zseie wprowadza wiele obowiązków również dla innych podmiotów działających w branży HVACR, zdefi niowanych w ustawie jako m. in. wprowadzający sprzęt, zbierający zużyty sprzęt, prowadzący zakład przetwarzania. Nie jest wykluczone, że w wielu przypadkach fi rmy serwisowe spełniają również ww. defi nicje – np. w przypadku wprowadzania nowego sprzętu chłodniczego lub klimatyzacyjnego na terytorium Polski z kraju należącego do UE lub spoza UE. W takiej sytuacji lista obowiązków wynikających z ustawy o zseie znacznie się wydłuży i spełnienie ich będzie bardziej czasochłonne i kosztowne.
Krzysztof PIETRZAK
|
PODOBNE ARTYKUŁY:
POLECAMY WYDANIA SPECJALNE
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2024
-
Pompy ciepła 2023-2024
-
Pompy ciepła 2021-2022
-
Pompy ciepła 2022-2023
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023
-
Pompy ciepła 2020-2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020
-
Pompy ciepła 2019-2020