Przeglądy konserwacyjne klimatyzatorów. Serwis klimatyzacji - celowość, częstotliwość i zakres pracy |
Data dodania: 29.09.2013 | Autor: Izabela RATAJCZAK-KASPROWICZ, Łukasz LEWANDOWICZ |
Skuteczność działania urządzeń klimatyzacyjnych zależy w znacznej mierze od właściwej ich eksploatacji. Nawet dobrze zaprojektowane i zamontowane urządzenia nie spełniają swojego zadania, jeśli nie będą prawidłowo serwisowane i konserwowane.
Potrzeba stosowania przeglądów, serwis klimatyzacji Wykonywanie stałych przeglądów pozwala na wyeliminowanie awarii urządzeń nawet do 50%. W celu zapewnienia właściwej i ekonomicznej eksploatacji oraz zapewnienia odpowiedniej żywotności urządzeń należy wykonywać przeglądy konserwacyjno-serwisowe. Regularne ich wykonywanie zmniejsza znacznie zużycie energii elektrycznej, koszty ewentualnych napraw, a przy tym poprawia komfort użytkownika klimatyzacji oraz sprawność i skuteczność funkcjonowania urządzeń specjalistycznych np. rozdzielni elektrycznych czy serwerów.
Rys. 1. Wpływ temperatury skraplania na współczynnik efektywności COP
Przebieg zmian parametrów działania klimatyzatora przedstawiony na rysunku 1 pokazuje, jaki wpływ mają zabrudzone lamele skraplacza na współczynnik COP. Podwyższona w wyniku zanieczyszczeń wymiennika temperatura skraplania powoduje zmniejszenie wartości współczynnika efektywności COP/SCOP, a co za tym idzie zwiększenie wymaganej mocy do napędu sprężarki i jednocześnie wydłużenie czasu działania klimatyzatora, aby osiągnąć zadaną temperaturę. Analogiczne jest działanie zanieczyszczeń parownika. Powoduje obniżenie temperatury parowania, zmniejszenie efektywności działania i tym samym zwiększenie ilości zużywanej energii do napędu klimatyzatora. Ponadto zanieczyszczenia te działają niekorzystnie na ludzi, szczególnie na alergików.
Rys. 2. Czyszczenie jednostki wewnętrznej
Częstotliwość wykonywania przeglądów Przeglądy konserwacyjno-serwisowe klimatyzatorów zalecane są 2 razy w ciągu roku, najlepiej w miesiącu marzec / kwiecień i sierpień lub 4 razy w roku w przypadku pomieszczeń serwerowni i monitoringu, gdzie wymagana jest praca całoroczna urządzenia. Częstotliwość wykonywania przeglądów uzależniona jest również od lokalizacji obiektu, stopnia zanieczyszczenia środowiska i intensywności eksploatacji. Serwis klimatyzacji winny być wykonywany przez specjalistów, posiadających odpowiednie kwalifikacje z zakresu chłodnictwa i elektryki, potwierdzone Świadectwem Kwalifikacji do napraw i obsługi technicznej urządzeń i instalacji chłodniczych zawierających substancje kontrolowane oraz obrotu tymi substancjami, a także świadectwem typu E do 1 kV na pracę przy urządzeniach elektrycznych.
Rys. 3. Zabrudzony skraplacz w jednostce zewnętrznej
Zakres pracy Zakres serwisu klimatyzacji - czyszczenie jednostki wewnętrznej zależny jest od wielkości urządzenia, przeznaczenia i stopnia skomplikowania budowy.
1. Sprawdzenie stopnia zanieczyszczenia jednostki wewnętrznej i zewnętrznej klimatyzatora – wyczyszczenie Podstawą przeglądu jest sprawdzenie skraplacza pod względem zanieczyszczeń, uszkodzeń i korozji. Należy oczyścić płytki lamelowe, których zabrudzenie znacznie pogarsza wymianę ciepła jak również blokuje przepływ powietrza przepływającego przez wymiennik. Za pomocą manometru mierzymy temperaturę i ciśnienie skraplania. Obecność zanieczyszczeń na powierzchni skraplacza np. zalegające liście, pogarsza warunki chłodzenia czynnika chłodniczego i rośnie temperatura skraplania, co prowadzi do zakłóceń w pracy obiegu chłodniczego. Zmniejsza się wydajność obiegu chłodniczego, a sprężarka musi pracować przy wyższej temperaturze sprężu i przez dłuższy okres czasu, aby zapewnić wymaganą moc chłodniczą. Czyszczenie i mycie skraplaczy jednostek zewnętrznych oraz obudów wykonujemy z wykorzystaniem grzebieni do lamel oraz środków chemicznych. W przypadku lokalizacji wśród zieleni jak to pokazano na rys. 5. – należy pamiętać, aby zapewnić właściwy przepływ powietrza przez wymiennik, należy nie dopuścić do blokowania przepływu przez rozwijającą się roślinność.
(...)
Podsumowanie Wykonywanie serwisu klimatyzacji, stałych przeglądów konserwacyjno-serwisowych ma bardzo duży wpływ na uzyskanie właściwego komfortu użytkownika w pomieszczeniu oraz zapewnienie efektywnego i sprawnego działania urządzeń specjalistycznych np. rozdzielni elektrycznych, które wymagają chłodzenia przez okres całego roku oraz uzyskanie właściwej efektywności pracy urządzeń. Regularne wykonywanie konserwacji klimatyzatorów pozwala na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej oraz wpływa korzystnie finansowo poprzez zmniejszenie kosztów na ewentualne naprawy awaryjne urządzeń. Nie bez znaczenia jest również fakt, że odpowiednia eksploatacja i serwisowanie bezpośrednio wpływa na dłuższą żywotność pracy urządzeń.
mgr inż. Izabela RATAJCZAK-KASPROWICZ
Więcej na ten temat przeczytają Państwo w Chłodnictwie i Klimatyzacji nr 08/2013
|
PODOBNE ARTYKUŁY:
POLECAMY WYDANIA SPECJALNE
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2024
-
Pompy ciepła 2023-2024
-
Pompy ciepła 2021-2022
-
Pompy ciepła 2022-2023
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023
-
Pompy ciepła 2020-2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020
-
Pompy ciepła 2019-2020