Reklama
 
 
 
 
Obowiązki firm serwisowych w zakresie ochrony środowiska - Kiedy właściwie powstaje odpad?
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Data dodania: 14.02.2014

Na przestrzeni ostatnich kilku lat zauważyć można znaczny wzrost ilości nakładanych na firmy z branży chłodnictwa i klimatyzacji obowiązków dotyczących ochrony środowiska. Zdania w branży co do sensu wprowadzania w życie kolejnych obowiązków środowiskowych są podzielone.

 

Niezależnie jakie jest nasze osobiste podejście do tematu ekologii należy mieć na uwadze, że do tematów oznaczonych szeroko pojętą etykietą EKO podchodzi się coraz poważniej. Ponadto nie ulega wątpliwości fakt, że przepisy dotyczące ochrony środowiska, niezależnie od praktyki stosowanej w wielu firmach z branży HVACR, muszą być przestrzegane na równi np. z przepisami podatkowymi. Dochodząc do takiego stwierdzenia nie pozostaje nic jak tylko zagłębić się w gąszcz przepisów dotyczących ochrony środowiska i jasno zdefiniować obowiązki firmy w tym zakresie.

Niniejszy cykl artykułów będzie zatem poświęcony dokładnemu wyjaśnieniu poszczególnych kwestii związanych ze środowiskowym aspektem działalności firm z branży HVACR w ujęciu prawnym, ale również i praktycznym.

Zasada jaka będzie przyświecała niniejszemu cyklowi artykułów polega na omawianiu kolejnych obowiązków skupiając się na początku na problemach natury ogólnej i stopniowo przechodząc w szczegóły oraz praktyczne wskazówki, które mam nadzieję ułatwią Państwu prowadzenie działalności oraz trochę „oswoją” nielubiane przez większość przedstawicieli branży przepisy.

 

2014-01-20-2

 

Zacznijmy od podstaw

Na początek naszej „przygody z dżunglą przepisów” wybrałem gospodarkę odpadami. Należy tutaj jednoznacznie stwierdzić, że gospodarka odpadami to najważniejszy aspekt środowiskowy, który należy mieć na uwadze rozważając obowiązki środowiskowe firm z branży. Z tego powodu w tym wydaniu podejmę temat odpadów bardzo ogólnie i będzie to stanowiło jedynie wstęp do bardziej szczegółowych rozważań.

Na początku należy wyjaśnić co to jest w zasadzie odpad, ponieważ od dobrego zrozumienia tych definicji zależy odpowiednie czytanie pozostałych przepisów z tego zakresu oraz ich właściwa interpretacja (jeżeli w ogóle można stwierdzić, że interpretacja może być „właściwa”).

Zaczynając od ww. definicji dodam, że tematykę gospodarki odpadami podejmuje ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. Nr 0 poz. 21, z późniejszymi zmianami).

Powyższy dokument zawiera definicję odpadu, która brzmi w sposób następujący: „…rozumie się przez to każdą substancję lub przedmiot, których posiadacz pozbywa się, zamierza się pozbyć lub do których pozbycia się jest obowiązany”.

Analizując powyższą definicję należy zwrócić uwagę, że kluczową kwestią w zdefiniowaniu czy mamy do czynienia w danej sytuacji z odpadem, czy też nie, jest fakt pozbycia się substancji lub przedmiotu. Zgodnie z powyższym to posiadacz przedmiotu lub substancji decyduje czy ma zamiar się ich pozbyć, czy przedmiot lub substancja będzie dalej użytkowana (należy tutaj pamiętać, że w pewnych przypadkach dany przedmiot lub substancja po użyciu automatycznie staje się odpadem, co narzucają przepisy – o tych przypadkach będzie mowa w następnym artykule). Stwierdzenie czy dana substancja lub przedmiot jest odpadem, jest w dużej mierze uznaniowe, ale jednocześnie kluczowe dla obowiązków posiadacza takiej substancji lub produktu.

Sprawne operowanie ww. definicją wymaga niestety doświadczenia i znajomości praktyki stosowania przepisów, natomiast za dobry przykład może posłużyć następująca sytuacja.

W danej firmie laptop użytkowany jest np. przez 3 lata, a po tym okresie wymieniany na nowy. W zależności od tego w jaki sposób firma pozbędzie się urządzenia, mogą zaistnieć dwa przypadki:

 1. dla ww. firmy laptop po 3 latach jest bezużyteczny, więc jest kwalifikowany jako odpad i firma staje się wytwórcą odpadu, z którym postępowanie jest ściśle określone w ustawie o odpadach,
 2. firma postanawia po okresie użytkowania przekazać laptop jako sprawne urządzenie np. do szkoły, gdzie będzie on z powodzeniem wykorzystywany, a więc nie stanie się odpadem.

 

Podsumowując sytuację można stwierdzić, że kluczowym jest określenie momentu, w którym powstaje odpad, a więc momentu, w którym danej substancji lub produktu chcemy się pozbyć.

Dla ułatwienia zrozumienia ww. wywodu, mogą Państwo zapoznać się tabelą 1 zawierającą przykładowe kody odpadów, które potencjalnie mogą powstawać w działalności firm z branży (głównie serwisy urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych).

 

2014-01-20-1

 

W kolejnym artykule przejdziemy do definicji wytwórcy odpadu.

 

Krzysztof PIETRZAK

 

2014-01-21-1MERITUM COMPETENCE
ul. Syta 135
02-987 Warszawa
tel. 728 956 434
fax. 22 203 40 29
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

 • Pompy ciepła 2023-2024

 • Pompy ciepła 2021-2022

 • Pompy ciepła 2022-2023

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

 • Pompy ciepła 2020-2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

 • Pompy ciepła 2019-2020

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.