Kształtowanie mikroklimatu w muzeach, archiwach i magazynach dzieł sztuki Cz. 1. |
Data dodania: 15.11.2016 |
Kształtując warunki środowiska wewnętrznego w muzeach, archiwach, bibliotekach i magazynach muzealiów oraz archiwaliów, należy uwzględniać bezpieczeństwo eksponowanych i przechowywanych dzieł, komfort osób przebywających w budynku (pracowników i osób zwiedzających) i, coraz częściej, zmniejszenie zużycia energii przez instalacje wewnętrzne (grzewcze i klimatyzacyjne) oraz oświetlenie.
Muzeum Narodowe w Warszawie Galeria Sztuki XIX wieku (fot. WIKIPEDIA)
Podstawowym zabiegiem mającym zapewnić bezpieczeństwo i chronić zbiory przed niszczącym oddziaływaniem otaczającego środowiska jest stworzenie im takich warunków, w których ich stan będzie niezagrożony i stabilny w czasie. W artykule opisano zagrożenia mogące prowadzić do uszkodzeń fizycznych przedmiotów zabytkowych, takie jak wahania wilgotności względnej powietrza, rozwój drobnoustrojów, niewłaściwe oświetlenie i zanieczyszczone powietrze oraz pojawienie się owadów i gryzoni.
Zadaniem każdego muzeum i archiwum jest nie tylko ekspozycja posiadanych zbiorów, ale także zapewnienie im skutecznej ochrony przed destrukcją. Przyczyną rozkładu materiałów i przedmiotów zabytkowych są czynniki środowiskowe i indywidualna podatność obiektów na ich oddziaływanie. Chemiczny, mechaniczny i biologiczny charakter tych reakcji jest różny dla różnych materiałów. Jednocześnie parametry powietrza właściwe i bezpieczne dla jednego rodzaju materiału, mogą doprowadzić do zniszczenia innego rodzaju. Nie istnieje jeden, idealny zakres wartości temperatury i wilgotności względnej powietrza odpowiedni dla wszystkich materiałów. To zjawisko może stanowić problem przy definiowaniu parametrów powietrza w budynkach z kolekcjami mieszanymi oraz w przypadku przedmiotów wykonanych z wielu materiałów [3]. Mimo to, jeśli celem jest jak najdłuższe zachowanie zasobu dla przyszłych pokoleń, należy szczególną uwagę zwrócić na warunki przechowywania i ekspozycji.
Wrażliwość materiałów na warunki środowiskowe
Materiały, z których wykonane są przedmioty zabytkowe wykazują dużą wrażliwość na warunki środowiskowe. Prawidłowe dobranie wartości parametrów powietrza i wykluczenie (gdy nie jest to możliwe ograniczenie) występowania niebezpiecznych dla nich zanieczyszczeń powietrza i czynników biologicznych, korzystnie wpływa na bezpieczeństwo przechowywanych i eksponowanych zbiorów.
Podczas analizy szeroko rozumianych warunków środowiskowych uwzględnia się następujące czynniki fizyczne, chemiczne oraz biologiczne:
Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach - sala Chełmońskiego (fot. WIKIPEDIA)
Poniżej pokrótce scharakteryzowano destrukcyjny wpływ czynników środowiskowych na materiały. 1. Wilgotność względna powietrza – materiały higroskopijne (m.in. papier, pergamin, drewno, tkaniny, skóra zwierzęca, sierść, pióra, kości, rogi) w wyniku absorpcji i desorpcji wilgoci ulegają degradacji [9], [3]:
2. Temperatura powietrza – pośrednio wpływa na stan eksponatów, poprzez współzależność jej wartości i wartości wilgotności względnej, np.:
Jednak bardziej niekorzystnie od nieodpowiednich wartości parametrów powietrza, na przedmioty zabytkowe oddziaływają duże i gwałtowne wahania wartości wilgotności względnej i temperatury powietrza. Szybkie zmiany wartości temperaturyw przypadku np. takich materiałów organicznych jak papier, skóra, tkaniny prowadzą do pękania, marszczenia, wyginania, wypaczania. Z tego powodu zasada stabilizacji warunków cieplno-wilgotnościowych jest fundamentalna dla przechowywania i konserwacji zabytków.
3. Promieniowanie widzialne i niewidzialne, naturalne i sztuczne: fale wszystkich długości – widzialne, podczerwone i nadfioletowe (najniebezpieczniejsze) – dzięki właściwościom utleniającym sprzyjają chemicznemu rozkładowi materiałów organicznych, powodują żółknięcie, szkodliwy wpływ na barwniki, przyspieszenie starzenia, kruchość i pękanie papieru, tkanin, warstw malarskich. Efekt wpływu światła jest kumulatywny, zmiany są zawsze nieodwracalne, a reakcje chemiczne wywołane światłem trwają nadal po usunięciu źródła światła [3]. 4. Do jednych z najbardziej szkodliwych dla eksponatów zanieczyszczeń powietrza zalicza się dostające się wraz z powietrzem zewnętrznym, szczególnie w obszarach uprzemysłowionych, substancje gazowe pochodzące z procesów spalania (SO2, NOx) oraz ozon. Związki siarki i azotu w połączeniu z parą wodną z powietrza tworzą silne kwasy, oddziaływujące szczególnie destrukcyjnie na przedmioty zabytkowe. Także obecność w powietrzu ozonu jest groźna dla ich bezpieczeństwa, gdyż jest on silnym utleniaczem i najbardziej reaktywnym składnikiem zanieczyszczonego powietrza [17].
Zanieczyszczenia powietrza powodują:
Poza zanieczyszczeniami powietrza dostającymi się z zewnątrz do pomieszczeń, problemem jest emisja gazów z materiałów wykończeniowych i mebli wystawienniczych oraz opakowań, w których przechowywane są obiekty. Drewno (dębowe, brzozowe i bukowe), płyty wiórowe i pilśniowe (w tym MDF) oraz farby są źródłem emisji lotnych związków organicznych (głównie kwasu mrówkowego, octowego i formaldehydu). Kwas octowy i mrówkowy oraz formaldehyd uwalniają się do powietrza nie tylko z drewnianych mebli, ale także z uszczelek, gablot i innych elementów wyposażenia i wykończenia wnętrz, w których wykorzystano do produkcji żywice mocznikowo-formaldehydowe [17]. W przypadku archiwaliów stosowane w magazynach opakowania (koperty, pudła, teczki, obwoluty) powinny być wykonane z papierów, kartonów, tektur niezawierających ligniny, związków siarki i chloru, bezkwasowych o wysokiej zawartości celulozy (ponad 87%) [3]. Dotyczące ich wymagania (zasadowość, rezerwa alkaliczna, odporność na utlenianie i rozdarcie) są podane w PN-EN ISO 9706:2001P [12].
Należy pamiętać, że chociaż postęp procesów niszczących w zanieczyszczonym środowisku jest zazwyczaj powolny, to długotrwała ekspozycja obiektów może prowadzić do poważnych zniszczeń [19].
Muzeum Archeologiczne w Warszawie (fot. WIKIPEDIA)
5. Mikroorganizmy (grzyby strzępkowe, promieniowce, w wysokiej wilgotności powietrza bakterie, na przedmiotach drewnianych – grzyby wyższe, tzw. domowe) przenoszone wraz z przepływającym przez pomieszczenie powietrzem zasiedlają przedmioty, szczególnie aktywne są na tych, w których składzie jest celuloza i białka (drewno, papier, tkaniny lniane, bawełniane, skóra, pergamin). Także przedmioty wykonane z kamienia i metali ulegają zniszczeniu w wyniku działania mikroorganizmów na skutek wydzielania związków kwaśnych i innych metabolitów [6]. Korozja mikrobiologiczna przedmiotów oraz budynków zabytkowych powoduje osłabienie struktury materiałów i ich rozkład, kruszenie, spadek wytrzymałości, przebarwienia.
Kryteria wyboru parametrów środowiskowych (...)
W drugiej części artykułu zostaną omówione zalecane wartości czynników środowiskowych i sposoby ich realizacji.
dr inż. Anna CHARKOWSKA |
PODOBNE ARTYKUŁY:
POLECAMY WYDANIA SPECJALNE
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2024
-
Pompy ciepła 2023-2024
-
Pompy ciepła 2021-2022
-
Pompy ciepła 2022-2023
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023
-
Pompy ciepła 2020-2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020
-
Pompy ciepła 2019-2020