Wymagania bezpieczeństwa dla propanu Zastosowanie w średnich i małych układach chłodniczych przechowalni warzyw |
Data dodania: 22.03.2018 |
W związku z wymogami ograniczenia zastosowań w technice chłodniczej płynów roboczych o wysokim potencjale tworzenia efektu cieplarnianego, jednym z alternatywnych rozwiązań jest wykorzystanie propanu (R290) jako naturalnego czynnika chłodniczego. Ponieważ propan jest węglowodorem, jego zastosowanie jako czynnika chłodniczego jest związane z przestrzeganiem odpowiednich przepisów bezpieczeństwa.
Biorąc pod uwagę, że jak dotąd zastosowanie propanu jako czynnika roboczego w układach chłodniczych przemysłowych, bądź chłodnictwa technologicznego, nie jest rozpowszechnione w niniejszym, artykule przybliżone zostały kluczowe zagadnienia dotyczące wymagań bezpieczeństwa.
W Polsce zagadnienie bezpiecznego używania propanu regulują następujące akta prawne:
Przepisy te dotyczące stosowania propanu precyzują wymagania w zakresie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia tak na etapie projektowania, wytwarzania urządzeń oraz systemów ochronnych, jak i użytkowania, a także czynności eksploatacyjnych.
Wybuchowość propanu
Propan tworzy z powietrzem o zawartości tlenu objętościowo powyżej 12% mieszaninę wybuchową. Przy naturalnej koncentracji objętościowej tlenu w powietrzu (20,9%) dolna granica wybuchowości występuje przy koncentracji 2,1% propanu w powietrzu, a górna przy 9,5%. Mieszanina powietrza z propanem o koncentracji od 2,1% do 9,5% jest więc mieszaniną palną o dużej szybkości rozprzestrzeniania się ognia, tworząc w wyniku zapłonu kulistą masę ognia. Gdy zostaje zapalona w pomieszczeniach zamkniętych, może doprowadzić do eksplozji. Powstanie mieszaniny wybuchowej nie zawsze wiąże się z jej zapaleniem czy wybuchem. Aby takie zjawisko zaistniało, obok powstania mieszaniny wybuchowej musi wystąpić czynnik inicjujący, który dostarczy niezbędnej energii do zapoczątkowania reakcji.
a nawet różne rodzaje promieniowania.
Rys. 1. Obszar wybuchowości propanu [16]
Zgodnie z §4 Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 8.07.2010 r. [3], aby zapobiegać wybuchom – należy stosować odpowiednie środki techniczne i organizacyjne, takie jak:
Zgodnie z §5 w/w Rozporządzenia, urządzenia chłodnicze z propanem powodują, że przestrzeń, w której się one znajdują, jest klasyfi kowana do 2-giej strefy zagrożenia wybuchem. Przestrzeń ta powinna być oznaczona znakiem ostrzegawczym (żółty trójkąt z czarnymi literami EX) i odpowiednim opisem. W trakcie normalnego działania nie występuje atmosfera wybuchowa, a w przypadku jej wystąpienia, utrzymuje się ona przez krótki czas.
W celu bezpiecznego przebywania ludzi w strefie wybuchowej powinni zostać oni zapoznani z odpowiednią dokumentacją „zabezpieczenia przed wybuchem”. Dokumentacja ta powinna zawierać wszelkie niezbędne informacje i procedury w celu zapewnienia bezpieczeństwa.
Uwarunkowania ograniczające ilość propanu w instalacji chłodniczej
Propan, ze względu na swoje właściwości palne (klasa 3) i toksyczne (klasa A), jest zaliczany do grupy bezpieczeństwa A3 (wyższa palność, niższa toksyczność). Z powyższego wynika, że ilość tego płynu, jaka może być użyta w urządzeniu chłodniczym, zależy od:
1. Klasy pomieszczenia
Norma PN-EN 378-1 [5] pod względem bezpieczeństwa osób, które mogą być narażone w przypadku niewłaściwego działania instalacji propanowej dzieli pomieszczenia na:
2. Usytuowania instalacji chłodniczej
Rys. 2. Usytuowanie instalacji chłodniczej
3. Kategorii systemu chłodniczego
Systemy chłodnicze sklasyfi kowano według metody przejmowania ciepła z atmosfery lub substancji na:
Norma PN-EN 378-1 [5] przewiduje 18 ograniczeń napełnienia w zależności od klasy pomieszczeń, usytuowania urządzenia chłodniczego i kategorii systemu chłodzenia.
Oprócz spełnienia powyższego warunku, konieczne jest również spełnienie warunków zawartych w części 3 normy w zakresie usytuowania i ochrony osobistej dla obudów wentylowanych.
Biorąc pod uwagę przepisy bezpieczeństwa, wyjątek stanowią fabrycznie wykonane hermetyczne instalacje chłodnicze, trwale zamknięte, zawierające mniej niż 150 g propanu. Można je instalować bez ograniczeń nad poziomem terenu w pomieszczeniach z wentylacją naturalną przeciętnie występującą w pomieszczeniach mieszkalnych i podobnych. Przy instalowaniu tego typu urządzeń poniżej terenu, powinna być zapewniona wentylacja naturalna o większej wydajności, np. przez otwór wyciągowy o powierzchni co najmniej 0,1 m2 wykonanym tuż nad poziomem podłogi (ponieważ ciężar właściwy propanu jest większy od powietrza).
Tabela 1. Właściwości propanu niezbędne przy określaniu granicznego napełnienia instalacji chłodniczej, wg [5]
Propan i jego wymagania jako czynnika ziębniczego
Pomieszczenia zagrożone wybuchem
(...)
Praktyczna granica stężenia a usytuowanie instalacji
(...)
Wymagania, co do usytuowania i montażu instalacji zawierającej propan
(...)
Warunki usytuowania instalacji ziębniczej
Fot. pxhere.com
(...)
Wymagania dodatkowe
(...)
Wymagania budowlane zawarte w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. (Dz. U. nr 75/2002) [9]
(...)
Systemy detekcji wycieku propanu
(...)
Analiza zagadnień elektrycznych
(...)
Stosowanie zaworów bezpieczeństwa
(...)
Podsumowanie
W chwili obecnej istnieją warunki do coraz szerszego używania propanu jako czynnika chłodniczego. Niektórzy producenci wyposażenia chłodniczego wprowadzili dedykowaną propanowi linię produkcyjną. Przeniesienie doświadczenia zdobytego przy budowie i eksploatacji urządzeń w przemyśle petrochemicznym i chemicznym, pozwala w pełni na bezpieczne eksploatowanie urządzeń chłodniczych z propanem jako czynnikiem chłodniczym.
W literaturze nie znaleziono wzmianek o zastosowaniu ekologicznych czynników chłodniczych w krajowych instalacjach chłodniczych obsługujących chłodnie składowe warzyw. W praktyce tylko na jednym obiekcie w Polsce (Chłodnia Carota koło Wrocławia) zastosowany został amoniak jako czynnik chłodniczy. Jest to jednak układ bardzo duży, jednostkowy i zastosowane tam rozwiązanie nie może odnosić się do układów chłodniczych średnich i małych.
Ostatnio w materiałach handlowych, niektórych zagranicznych fi rm chłodniczych, pojawiły się wzmianki o praktycznym zastosowaniu propylenu, jako czynnika chłodniczego (SRS – FRIGADON), ale jest on proponowany do układów niskotemperaturowych i nie nadaje się do aplikacji w przechowalnictwie warzyw. Inne firmy (ADVANSOR, Q-PLAN) preferują systemy z wykorzystaniem dwutlenku węgla. Ze względu na bardzo wysokie ciśnienia CO2 oraz stosunkowo niską efektywność energetyczną ciągle są to rozwiązania stosowane jednostkowo i nie dotyczą układów chłodniczych dla komór przechowalniczych.
Jak dotąd, w Polsce w praktyce stosowano propan i izobutan jako czynnik chłodniczy jedynie w bardzo małych instalacjach chłodniczych – poniżej 150 g (lodówki i zamrażarki domowe). Stąd podejmowana praca ma innowacyjny charakter także w aspekcie zastosowania propanu jako czynnika roboczego w układach chłodniczych obsługujących komory przechowalnicze o małej i średniej pojemności składowej. Warto przy tym zwrócić uwagę, że jednym z kluczowych wymogów bezpieczeństwa jest ograniczenie ilości czynnika roboczego zawartego w układzie chłodniczym. Sprawia to, że układy pośrednie, pozwalające właśnie na uzyskanie tej minimalizacji – są również z tej racji wysoce pożądanym rozwiązaniem.
dr inż. Grzegorz MIZERA
LITERATURA: [1] Dyrektywa UE 99/92/WE, ATEX 137, z dnia 16 Grudnia 1999, Rozporządzenie MGPiPS z dnia 29 maja 2003, Dz.U. WE zał nr 1 NR 05/t.3 str 414-421. [2] Dyrektywa UE 94/9/EC, ATEX 100 z dnia 23 Marca 1994 Rozporządzenie MGPiPS z dnia 28 lipca 2003 z póź. zm z dnia 08.07. 2010 (Dz. U. Nr 138 poz. 931) . [3] Rozporządzenie Ministra Gospodarki, w sprawie minimalnych wymagań, dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy związanych z możliwością wystąpienia w miejscu pracy atmosfery wybuchowej, Dz.U. nr 138 poz. 931 z dnia 08.07.2010. [4] Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7.06.2010. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów Dz. U. nr 109 poz. 719 z dnia 07.06.2010. [5] PN-EN 378-1: 2002/A1:2004 Instalacje ziębnicze i pompy ciepła. Wymagania dotyczące bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Część 1: Wymagania podstawowe, definicje, klasyfi kacja i kryteria wyboru, Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 30 grudnia 2004 r., (Dz.U.2005.011.86). [6] PN-EN 378-2: 2002/Ap1:2005 Instalacje ziębnicze i pompy ciepła. Wymagania dotyczące bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Część 2: Projektowanie, budowanie, sprawdzanie, znakowanie i dokumentowanie, Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 21 grudnia 2005 r., (Dz.U.2005.263.2200). [7] PN-EN 378-3: 2002/A1:2004 Instalacje ziębnicze i pompy ciepła. Wymagania dotyczące bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Część 3: Usytuowanie instalacji i ochrona osobista, Ustawa z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym, (Dz.U.2000.122.1321). [8] PN-EN 1127-1 Atmosfery wybuchowe – Zapobieganie wybuchowi i ochrona przed wybuchem Dz.U UE (2014/C 76/04) z dnia 14-03-2014. [9] Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r.(Dz. U. nr 75/2002).
|
PODOBNE ARTYKUŁY:
POLECAMY WYDANIA SPECJALNE
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2024
-
Pompy ciepła 2023-2024
-
Pompy ciepła 2021-2022
-
Pompy ciepła 2022-2023
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023
-
Pompy ciepła 2020-2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020
-
Pompy ciepła 2019-2020