Danfoss pomaga klientom przygotować się do zmiany unijnych legislacji o F-gazach PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Data dodania: 15.04.2014

Unia Europejska przyjmuje regulacje mające na celu ograniczenie użycia i emisji fluorowanych gazów cieplarnianych ze względu na ich wysoki współczynnik globalnego ocieplenia (GWP). Regulacje te na podstawie ograniczających kontyngentów doprowadzą do potencjalnie wyższych cen czynników HFC o wysokim współczynniku GWP. Czynniki chłodnicze o wysokim GWP będą również zakazane w konkretnych zastosowaniach. Co to oznacza dla producentów urządzeń i sprzętu chłodniczego?

 

 

 

20140415 Danfoss f-gazy
Po prostu muszą rozwijać produkty które pracują z przyjaznymi dla środowiska czynnikami chłodniczymi, takimi jak amoniak, dwutlenek węgla, węglowodory (HC), R407A/F i innych fluoro-olefin (HFO). Danfoss jest liderem w rozwoju rozwiązań opartych na czynnikach chłodniczych przyjaznych dla środowiska, które zastępują czynniki chłodnicze HFC o wysokim wskaźniku GWP w ten sposób pomagając klientom w łagodnym przejściu na czynniki ekologiczne, unikając dodatkowych kosztów w postaci podwyżek cen i/lub dodatkowego opodatkowania.

 

Szeroka gama komponentów HVACR
Dysponując szerokim portfolio produktów, począwszy od wymienników ciepła do sterowników elektronicznych, regulatorów automatyki i sprężarek, Danfoss zapewnia komponenty dla branży HVACR w szerokim zakresie. Komponenty firmy znajdują się w pompach ciepła, klimatyzatorach, lodówkach, zamrażarkach i innych urządzeniach stosowanych w branży chłodniczej i klimatyzacyjnej na całym świecie. Każdy z tych elementów musi być dostosowany do typu czynnika chłodniczego z którym jest wykorzystywany.
Firma aktywnie rozwija produkty, które mogą być zastosowane z czynnikami chłodniczymi o niskim współczynniku GWP, zarówno naturalnymi jak i syntetycznymi, spełniając oczekiwania klientów dotyczących praktycznych i bezpiecznych rozwiązań, bez utraty ich efektywności energetycznej. Danfoss oferuje elementy, które zostały zaprojektowane specjalnie do pracy z R744 (CO2), R717 (amoniak), R32, R290, R600, R407A, R407F i innych fluoro-olefin (HFO).

 

Chłodnictwo komercyjne
W instalacjach chłodniczych w supermarketach obecnie głównym używanym czynnikiem jest R404A. Jednakże mając współczynnik GWP 3900, w przyszłości czynnik R404A będzie zakazany i przewiduje się wzrost zastosowania zamienników takich jak R407A, R407F oraz CO2.
W ciepłym klimacie, supermarkety mogą używać CO2 w układach kaskadowych wraz z czynnikami HFC. Potencjalne zamienniki HFC obejmują R134a dla którego firma Danfoss oferuje pełną gamę produktów. Możliwe jest również zastosowanie R717 (amoniak), który zapewnia lepszą wydajność energetyczną, ale przy wyższych kosztach niż czynnik typu HFC. Danfoss oferuje szeroki zakres komponentów do R407A i R407F wraz z termostatycznymi zaworami rozprężnymi ze specjalnie dobranym napełnieniem (czynnikiem roboczym). Ponadto, Danfoss oferuje szeroką gamę komponentów do systemów opartych na CO2 zarówno dla układów pod- i transkrytycznych. Czy to będą sterowniki elektroniczne ADAP-KOOL®, czy zawory wielofunkcyjne CCMT. Oprócz sterowników elektronicznych, Danfoss oferuje szeroki zakres regulatorów do pracy z amoniakiem.

 

Chłodnictwo przemysłowe
W chłodnictwie przemysłowym dominującym, przyjaznym dla środowiska czynnikiem chłodniczym jest R717 (amoniak). Jednak rośnie nacisk odpowiednich organów i organizacji mający na celu zmniejszenia ilości napełnienia R717 w systemach chłodniczych ze względów bezpieczeństwa. W konsekwencji, R717 będzie stosowany w połączeniu z CO2 (R744), co zapewnia zmniejszenie śladu węglowego i w zależności od temperatury odparowania zwiększenie sprawności energetycznej. Wszystkie urządzenia należące do platformy Danfoss Flexline™ mogą być stosowane czynnikami R717 i R744.

 

Klimatyzacja i pompy ciepła
Tylko małe urządzenia klimatyzacyjne i pompy ciepła zostaną bezpośrednio dotknięte odpowiednimi zakazami spowodowanymi nowym unijnym rozporządzeniem. W tym sektorze tendencje niskiego współczynnika GWP będą kierować się w stronę palnych lub słabo palnych czynników chłodniczych.
W przypadku układów o napełnieniu mniejszym niż 3 kg, regulacje F-gazowe wymagają, aby współczynnik GWP zastosowanego czynnika chłodniczego był niższy niż 750. W takiej sytuacji czynnikami, które będą mogły być zastosowane to węglowodory i słabo palne freony typu HFC: R32, HFO oraz mieszaniny zawierające fluoro-olefiny (HFO). Przy ściśle kontrolowanym procesie certyfikacji, Danfoss oferuje szeroką gamę komponentów do zastosowań z węglowodorami i innymi słabo palnymi czynnikami chłodniczymi.

 

Pomoc przy bezpiecznym przechodzeniu na ekologiczne czynniki chłodnicze
Lista produktów do zastosowania z czynnikami o niskim współczynniku GWP oferowanymi przez Danfoss rośnie wraz z rozwojem portfela produktów, zaspokajając potrzeby klientów europejskiej branży HVACR.
Aby zapoznać się z listą dostępnych produktów Danfoss do zastosowań z czynnikami chłodniczymi o niskim GWP warto odwiedzić stronę www.danfoss.com/lowGWP

 

Dowiedz się więcej
Danfoss oferuje możliwość pogłębienia wiedzy na temat naturalnych czynników chłodniczych. Program szkoleniowy składa się z serii e-lekcji o tematyce CO2, węglowodorów i amoniaku – zalety korzystania z naturalnych czynników chłodniczych, przegląd przepisów prawnych, aspektów bezpieczeństwa i wiele innych.
http://learning.danfoss.com/polish

 

 

 

 

PODOBNE ARTYKUŁY:

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.