Reklama
 
 
 
 
Instalacja chłodniczo-mroźnicza w Centrum Dystrybucji JANEX. Mrówczan potasu w układach pośrednich z agregatami AQUACOOL GREEN
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Data dodania: 13.01.2020

W Centrum logistycznym MLP Pruszków II, położonym w okolicach Warszawy, w gminie Brwinów, w odległości 5 km od Pruszkowa powstała nowa inwestycja. Swoje najnowsze zakłady wybudowała firma JANEX, specjalizująca się w dystrybucji wyrobów mięsnych i wędliniarskich oraz oferująca szeroki asortyment półproduktów oraz innowacyjnych rozwiązań dla gastronomii. Obiekt wykonany został w najwyższym standardzie klasy A, co zapewnia najwyższą jakość funkcjonowania. Instalacje chłodnicze, mroźnicze i odzysku ciepła dla Centrum Dystrybucji JANEX wykonała firma PPH COOL.

 

 

  2019 10 24 1

Rys. 1. Centrum Dystrybucji JANEX w Pruszkowie

 


W ramach inwestycji w zakładach JANEX zrealizowano instalacje chłodnicze z pośrednim obiegiem czynnika przeznaczonym do zasilania pomieszczeniowych chłodnic powietrza, chłodnic central wentylacyjnych, urządzeń technologicznych oraz instalacji odzysku ciepła z urządzeń chłodniczych. Chłodzenie pomieszczeń technologicznych realizowane jest przez instalacje mroźnicze i instalacje chłodnicze pracujące na pośrednim czynniku chłodniczym SUPERCOOL, który jest wodnym roztworem mrówczanu potasu. To nie pierwszy projekt, w którym PPH COOL wykorzystuje roztwór mrówczanu potasu jako pośredni czynnik chłodzący w instalacjach technologicznych, ale obecnie największy.


Źródłem chłodu dla instalacji chłodniczych są dwa ekologiczne agregaty wody lodowej z czynnikiem chłodniczym R290 (propan) typ VCGV 640HT-EC-L-O produkcji COOL, o łącznej wydajności chłodniczej 800 kW. Dodatkowo są one wyposażone w odzysk ciepła przegrzania. Oba chillery mają za zadanie schłodzenie roztworu mrówczanu potasu od temperatury -4°C do temperatury -8°C. Zastosowany 29% roztwór mrówczanu potasu charakteryzuje się temperaturą zamarzania na poziomie -20°C.

 

Agregaty wody lodowej serii AQUACOOL GREEN do zastosowania w procesach technologicznych i chłodnictwie

 

2019 10 24 5

 

Agregaty wody lodowej serii AQUACOOL GREEN z ekologicznym czynnikiem chłodniczym R290 (propanem) są nowoczesnymi urządzeniami do stosowania w instalacjach chłodzenia procesowego. Agregaty te charakteryzują się wysokim współczynnikiem sprawności, wielostopniową regulacją wydajności i cichą pracą. Dodatkowo użycie propanu jako czynnika chłodniczego, który ma pomijalny wpływ na środowisko naturalne pozwala ominąć wszelkie ograniczenia związane z ustawą F-gazową jest dużym atutem tej serii urządzeń.
Firma COOL oferuje wersje wykonania dostosowane do zróżnicowanych potrzeb inwestorów oraz bogate wyposażenie opcjonalne.

 

 

 

 2019 10 24 2

Rys. 2. Pomieszczenie mroźni składowej – chłodnice powietrza marki Stefani


Z kolei źródłem chłodu dla instalacji mroźniczych jest również agregat wody lodowej produkcji COOL z czynnikiem chłodniczym R449a typ VCR 360 HLT-2P-O o wydajności chłodniczej 121,4 kW. Także ten agregat wyposażony jest w odzysk ciepła przegrzania. Zadaniem tego chillera jest schłodzenie 43% roztworu mrówczanu potasu o temperaturze zamarzania -40°C od temperatury -26°C do -30°C.

 

2019 10 24 4 

Rys. 3. Agregaty wody lodowej AQUACOOL GREEN – źródło chłodu instalacji chłodniczych i mroźniczych

 

 

Supercool – ekologiczny roztwór mrówczanu potasu

Ekologiczne medium do transferu ciepła i chłodu na bazie bezpiecznego roztworu mrówczanu potasu. Cechuje się niską lepkością i wysokim przewodnictwem cieplnym w dodatnich i ujemnych temperaturach pracy. Zestaw surowcowy zapewnia ochronę antykorozyjną większości metali występujących w instalacji. Szczególnie chroni metale takie jak: aluminium, miedź mosiądz, stal, żeliwo, stal nierdzewną oraz większość materiałów uszczelniających. Supercool sprawdza się świetnie, wszędzie tam gdzie wymagana jest wysoka wydajność przy niskich temperaturach, sięgających nawet -50°C.

2019 10 24 3 

 

 

Roztwór mrówczanu potasu, pracujący jako medium chłodzące w układzie pośrednim, przynosi wiele korzyści zarówno od strony ekonomicznej, jak i ekologicznej. Firma COOL stosuje z powodzeniem ten roztwór pod nazwą handlową SUPERCOOL, wzbogacony o wszelkie niezbędne dodatki uszlachetniające m.in. antykorozyjne, chroniące elementy instalacji hydraulicznej.

 

Płyn ten posiada szereg cech pożądanych w technologiach chłodniczych, takie jak:

 • niska lepkość;
 • wysoki współczynnik przewodzenia ciepła;
 • możliwość stosowania do praktycznie całego spektrum materiałów stosowanych w aktualnych systemach hydraulicznych, z nielicznymi wyjątkami.

 


Dobrze wyważony kosztowo system chłodzenia pośredniego stanowi nie tylko dobrą ofertę pod względem cenowym, ale również posiada niepodważalne zalety natury technicznej, takie jak:

 • w porównaniu z układami chłodzenia bezpośredniego DX (np. układ CO2) awaryjność systemu pośredniego jest mniejsza, a w przypadku awarii/wycieku, naprawa jest mniej skomplikowana i mniej kosztowna, a sam wyciek nie stanowi zagrożenia dla środowiska z uwagi na naturalne składniki roztworu mrówczanu potasu;
 • serwisowanie układów pośrednich nie wymaga tak wykwalifikowanego serwisu, jak w przypadku układów DX, a w szczególności układów DX pracujących na CO2.

 

Wymienione wyżej cechy sprawiają, że w porównaniu z roztworami glikolu w instalacji mogą być dobierane pompy o mniejszym sprężu, chłodnice o relatywnie mniejszych gabarytach oraz mniejsze średnice rurociągów, co wiąże się z mniejszymi kosztami inwestycyjnymi.


Proponowane przez PPH COOL rozwiązania do instalacji chłodniczych nisko- i średniotemperaturowych, oparte na ekologicznych agregatach wody lodowej serii AQUACOOL GREEN i roztwór mrówczanu potasu jako czynniku chłodzącym w instalacjach, są przez końcowego klienta przyjmowane z coraz większym zainteresowaniem. Klienci przekonują się nie tylko do niższych kosztów inwestycji, eksploatacji systemu, ale także do proekologicznego rozwiązania pozwalającego na skuteczne podążanie za wciąż zaostrzanymi przepisami legislacyjnymi dotyczącymi urządzeń chłodniczych.

 

 

Marcin PAŁKA
– Kierownik Produktu,
Klimatyzacja Product Manager – HVAC,
PPH COOL

 

PODOBNE ARTYKUŁY:

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

 • Pompy ciepła 2023-2024

 • Pompy ciepła 2021-2022

 • Pompy ciepła 2022-2023

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

 • Pompy ciepła 2020-2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

 • Pompy ciepła 2019-2020

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.