W Centrum logistycznym MLP Pruszków II, położonym w okolicach Warszawy, w gminie Brwinów, w odległości 5 km od Pruszkowa powstała nowa inwestycja. Swoje najnowsze zakłady wybudowała firma JANEX, specjalizująca się w dystrybucji wyrobów mięsnych i wędliniarskich oraz oferująca szeroki asortyment półproduktów oraz innowacyjnych rozwiązań dla gastronomii. Obiekt wykonany został w najwyższym standardzie klasy A, co zapewnia najwyższą jakość funkcjonowania. Instalacje chłodnicze, mroźnicze i odzysku ciepła dla Centrum Dystrybucji JANEX wykonała firma PPH COOL.
Rys. 1. Centrum Dystrybucji JANEX w Pruszkowie
W ramach inwestycji w zakładach JANEX zrealizowano instalacje chłodnicze z pośrednim obiegiem czynnika przeznaczonym do zasilania pomieszczeniowych chłodnic powietrza, chłodnic central wentylacyjnych, urządzeń technologicznych oraz instalacji odzysku ciepła z urządzeń chłodniczych. Chłodzenie pomieszczeń technologicznych realizowane jest przez instalacje mroźnicze i instalacje chłodnicze pracujące na pośrednim czynniku chłodniczym SUPERCOOL, który jest wodnym roztworem mrówczanu potasu. To nie pierwszy projekt, w którym PPH COOL wykorzystuje roztwór mrówczanu potasu jako pośredni czynnik chłodzący w instalacjach technologicznych, ale obecnie największy.
Źródłem chłodu dla instalacji chłodniczych są dwa ekologiczne agregaty wody lodowej z czynnikiem chłodniczym R290 (propan) typ VCGV 640HT-EC-L-O produkcji COOL, o łącznej wydajności chłodniczej 800 kW. Dodatkowo są one wyposażone w odzysk ciepła przegrzania. Oba chillery mają za zadanie schłodzenie roztworu mrówczanu potasu od temperatury -4°C do temperatury -8°C. Zastosowany 29% roztwór mrówczanu potasu charakteryzuje się temperaturą zamarzania na poziomie -20°C.
Agregaty wody lodowej serii AQUACOOL GREEN do zastosowania w procesach technologicznych i chłodnictwie
Agregaty wody lodowej serii AQUACOOL GREEN z ekologicznym czynnikiem chłodniczym R290 (propanem) są nowoczesnymi urządzeniami do stosowania w instalacjach chłodzenia procesowego. Agregaty te charakteryzują się wysokim współczynnikiem sprawności, wielostopniową regulacją wydajności i cichą pracą. Dodatkowo użycie propanu jako czynnika chłodniczego, który ma pomijalny wpływ na środowisko naturalne pozwala ominąć wszelkie ograniczenia związane z ustawą F-gazową jest dużym atutem tej serii urządzeń. Firma COOL oferuje wersje wykonania dostosowane do zróżnicowanych potrzeb inwestorów oraz bogate wyposażenie opcjonalne.
|
Rys. 2. Pomieszczenie mroźni składowej – chłodnice powietrza marki Stefani
Z kolei źródłem chłodu dla instalacji mroźniczych jest również agregat wody lodowej produkcji COOL z czynnikiem chłodniczym R449a typ VCR 360 HLT-2P-O o wydajności chłodniczej 121,4 kW. Także ten agregat wyposażony jest w odzysk ciepła przegrzania. Zadaniem tego chillera jest schłodzenie 43% roztworu mrówczanu potasu o temperaturze zamarzania -40°C od temperatury -26°C do -30°C.
Rys. 3. Agregaty wody lodowej AQUACOOL GREEN – źródło chłodu instalacji chłodniczych i mroźniczych
Supercool – ekologiczny roztwór mrówczanu potasu
Ekologiczne medium do transferu ciepła i chłodu na bazie bezpiecznego roztworu mrówczanu potasu. Cechuje się niską lepkością i wysokim przewodnictwem cieplnym w dodatnich i ujemnych temperaturach pracy. Zestaw surowcowy zapewnia ochronę antykorozyjną większości metali występujących w instalacji. Szczególnie chroni metale takie jak: aluminium, miedź mosiądz, stal, żeliwo, stal nierdzewną oraz większość materiałów uszczelniających. Supercool sprawdza się świetnie, wszędzie tam gdzie wymagana jest wysoka wydajność przy niskich temperaturach, sięgających nawet -50°C.
|
Roztwór mrówczanu potasu, pracujący jako medium chłodzące w układzie pośrednim, przynosi wiele korzyści zarówno od strony ekonomicznej, jak i ekologicznej. Firma COOL stosuje z powodzeniem ten roztwór pod nazwą handlową SUPERCOOL, wzbogacony o wszelkie niezbędne dodatki uszlachetniające m.in. antykorozyjne, chroniące elementy instalacji hydraulicznej.
Płyn ten posiada szereg cech pożądanych w technologiach chłodniczych, takie jak:
- niska lepkość;
- wysoki współczynnik przewodzenia ciepła;
- możliwość stosowania do praktycznie całego spektrum materiałów stosowanych w aktualnych systemach hydraulicznych, z nielicznymi wyjątkami.
Dobrze wyważony kosztowo system chłodzenia pośredniego stanowi nie tylko dobrą ofertę pod względem cenowym, ale również posiada niepodważalne zalety natury technicznej, takie jak:
- w porównaniu z układami chłodzenia bezpośredniego DX (np. układ CO2) awaryjność systemu pośredniego jest mniejsza, a w przypadku awarii/wycieku, naprawa jest mniej skomplikowana i mniej kosztowna, a sam wyciek nie stanowi zagrożenia dla środowiska z uwagi na naturalne składniki roztworu mrówczanu potasu;
- serwisowanie układów pośrednich nie wymaga tak wykwalifikowanego serwisu, jak w przypadku układów DX, a w szczególności układów DX pracujących na CO2.
Wymienione wyżej cechy sprawiają, że w porównaniu z roztworami glikolu w instalacji mogą być dobierane pompy o mniejszym sprężu, chłodnice o relatywnie mniejszych gabarytach oraz mniejsze średnice rurociągów, co wiąże się z mniejszymi kosztami inwestycyjnymi.
Proponowane przez PPH COOL rozwiązania do instalacji chłodniczych nisko- i średniotemperaturowych, oparte na ekologicznych agregatach wody lodowej serii AQUACOOL GREEN i roztwór mrówczanu potasu jako czynniku chłodzącym w instalacjach, są przez końcowego klienta przyjmowane z coraz większym zainteresowaniem. Klienci przekonują się nie tylko do niższych kosztów inwestycji, eksploatacji systemu, ale także do proekologicznego rozwiązania pozwalającego na skuteczne podążanie za wciąż zaostrzanymi przepisami legislacyjnymi dotyczącymi urządzeń chłodniczych.
Marcin PAŁKA – Kierownik Produktu, Klimatyzacja Product Manager – HVAC, PPH COOL |