Reklama
 
 
 
 
Energooszczędne rozwiązania w chłodnictwie - Silniki i wentylatory Elco
Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
Data dodania: 14.02.2014  |  Autor: Piotr ŻÓŁTASZEK

Firma Elco od ponad 50 lat zajmuje się projektowaniem i produkcją silników dla chłodnictwa i klimatyzacji. Szczegółowa wiedza oraz wieloletnie doświadczenie pozwalają firmie wytwarzać produkty o najwyższej jakości, które spełniają wszystkie wymogi rynku.

 Firma Elco jako jeden z wiodących producentów w dziedzinie wentylatorów dla chłodnictwa stara się również wprowadzać innowacyjne produkty, aby jeszcze bardziej sprostać wymogom Klientów. Jednym z najnowszych produktów są energooszczędne silniki ECM HC.

 

 

2014-01-36-1

Rys. 1. Silnik ECM HC z wentylatorem i osłoną

 

Urządzenia z serii ECM HC

Nowa seria silników została zaprojektowana specjalnie na potrzeby chłodnictwa komercyjnego. Dzięki temu świetnie pasują do mebli chłodniczych takich jak lady sklepowe, szafy i regały chłodnicze, witryny na lody czy automaty z napojami. Dodatkowo zwarta i kompaktowa budowa silników pozwala na oszczędność przestrzeni do 11 mm w porównaniu z silnikami biegunowymi starszej generacji.

Dodatkowym atutem nowej serii silników jest wirnik wyposażony w stały magnes, który jest sekwencyjnie napędzany dzięki wbudowanemu sterownikowi elektrycznemu. Pozwala to na możliwość zasilania 230V lub 115V, jednak dzięki wbudowanym falownikom możliwa jest kontrola zmiany zasilania zmiennego AC na stałe DC, a w konsekwencji pełna kontrola prędkości obrotów.

Największą zaletą silników ECM HC jest zmniejszona ilość konsumpcji energii, co ma duże znaczenie przy tworzeniu instalacji wykorzystujących energooszczędne rozwiązania w chłodnictwie. W porównaniu do tradycyjnych silników biegunowych stosowanych w chłodnictwie, oszczędność pobieranej energii może wynieść do 75÷80%, a dodatkowo zmniejszona zostaje emisja CO2 do środowiska.

Omawiane energooszczędne silniki posiadają miedziane uzwojenie, a nie jak w przypadku silników biegunowych innych producentów – miedziowane uzwojenie aluminiowe. Dlatego też ciężko jest porównywać te dwa rozwiązania – silniki ECM to całkiem inny produkt. Dzięki swoim zaletom nie nagrzewają się podczas pracy oraz wydzielają znacznie mniej ciepła do otoczenia. Jest to dosyć istotny problem szczególnie w małych meblach i komorach chłodniczych, gdzie niewielka przestrzeń nie pozwala na odpowiednie odprowadzanie nadmiaru ciepła.

 

Oszczędności energii

Silniki ECM pozwalają na znacznie większe oszczędności finansowe. Dla wymiany miejscowej w szafie chłodniczej, przy założeniu że wewnątrz znajdują się 4 silniki pracujące 24 godziny na dobę, roczne oszczędności wyniosą około 1200 kWh, a inwestycja taka zwróci się po 18 miesiącach.

Innym przykładem może być średniej wielkości supermarket, który łącznie posiada około 150 silników. Przy obecnych kosztach za energię – jednak stale wzrastających – oszczędności przy użyciu silników ECM to 45 MWh i około 6000 Euro rocznie. W tym przypadku inwestycja w nowe urządzenia powinna zwrócić się po 3 miesiącach. W rzeczywistości dzięki długiej żywotności silników (do 60 000 godzin ciągłej pracy) koszty zakupu to jedynie 2% całych kosztów eksploatacji.

 

2014-01-36-2

Rys. 2. Silnik Elco ECM ze stopniem ochrony IP 66

 

Certyfikaty i dopuszczenia

Nowe silniki są w pełni kompatybilne z programami modernizacji supermarketów, zarówno dzięki wysokim stopniom ochrony IP65, a nawet IP66 (najwyższa dostępna wartość na rynku), a także szeregom dostępnych certyfikatów jak np. CE, VDE czy ATEX dla środowisk zagrożonych wybuchem. Wszystkie silniki są zarówno projektowane jak i wytwarzane w zgodności z europejskimi normami i standardami takimi jak; dyrektywa niskonapięciowa, dyrektywa kompatybilności elektromagnetycznej czy dyrektywa maszynowa.

 

Konstrukcja

Urządzenia ECM HC są skonstruowane z najwyższej jakości materiałów i komponentów:

 • zwarta i wytrzymała obudowa wykonana jest z materiału termoplastycznego,
 • łożyska ślizgowe lub kulkowe do wyboru,
 • podwójna izolacja klasy B pozwalająca na wyeliminowanie przewodu uziemiającego.

 

Silniki posiadają ochronę przeciążeniową w postaci czujki temperatury i bezpiecznika oraz wyposażone są w elektroniczną blokadę wirnika. Wiele opcji montażu, czy to do osłony czy do wspornika, możliwość montażu pionowego jak i poziomego oraz zakres śmigieł o średnicy od 154 do 300 mm z kątami nachyleń od 19° do 34°, sprawiają, że urządzenia te nadają się do pracy w niemal każdych warunkach. Dodatkowo, szeroki zakres akcesoriów takich jak: wsporniki oraz pierścienie i osłony (zarówno z tworzywa jak i stalowe) są kompatybilne ze starszymi seriami oraz nowymi silnikami ECM. Oznacza to, że przy ewentualnej modernizacji nie trzeba wymieniać wszystkich elementów, a więc kolejne oszczędności.

 

2014-01-37-1

Rys. 3. Zespół projektujący nowe serie silników

 

Każda nowa seria silników przechodzi przez laboratorium, gdzie poddawana jest szczegółowym testom elektrycznym i aerodynamicznym. W wyciszonym pomieszczeniu mierzony jest emitowany poziom natężenia dźwięku, a w specjalnych „zimnych” i „tropikalnych” komorach symulowane są ekstremalne warunki pogodowe.

 

2014-01-37-2

Rys. 4a,b. Silniki ECM z zamontowanymi dodatkowymi akcesoriami: wspornikami i osłonami

 

Zakres prędkości obrotowych wynosi od 600 do 2200 rpm. W zależności od modelu urządzenie może posiadać dwie prędkości obrotowe – niską i wysoką, które mogą być ustawione fabrycznie lub zmieniane przez użytkownika. Dodatkową opcją jest dwukierunkowość, pozwalająca obracać się wentylatorom w przeciwnym kierunku, co jest przydatne przy odszranianiu i przeczyszczaniu wymienników. Istnieje również możliwość pełnej kontroli prędkości obrotów za pomocą zmiany napięcia w wersjach od 0-10V lub 0-24V. Pełny podział modeli silników ECM pokazuje tabela 1.

 

2014-01-37-3

 

Programowanie prędkości obrotowej przez użytkownika możliwe jest dzięki bezprzewodowej komunikacji RFID wykorzystującej częstotliwości radiowe. Trwają także prace nad specjalną aplikacją, gdzie wymiana danych może odbywać się również do urządzenia „Smartfon”.

 

Zasada działania systemu RFID:

Wewnątrz silnika zamontowany jest odbiornik, który odbiera oraz wysyła sygnały, dodatkowo wyposażony jest w wewnętrzną pamięć, która przechowuje informacje. Dane przesyłane są za pomocą transpondera połączonego z komputerem klasy PC. Za pomocą prostego oprogramowania komputerowego możliwe jest odczytywanie podstawowych danych, takich jak: typ silnika, łopatek wentylatora oraz prędkość obrotowa. Istnieje również możliwość ustawienia własnej prędkości z wyszczególnieniem najbardziej optymalnej do używanego zestawu i zaprogramowanie jej. Całość jest bardzo prosta w obsłudze i przypomina skanowanie kodów kreskowych, z tą różnicą, że urządzenie nie musi znajdować się bezpośrednio przy odbiorniku, dzięki czemu nie ma konieczności rozmontowywania wentylatorów, czy nawet ściągania obudowy mebli chłodniczych. Przesyłanie danych jest całkowicie bezpieczne, chronione protokołem bezpieczeństwa i hasłem dostępu., trwają także prace nad specjalna aplikacją, gdzie wymiana danych może odbywać się również do urządzenia „Smartfon”.

 

Podsumowanie

Silniki ECM są produktem innowacyjnym, jednak zmieniające się przepisy i nastawienie użytkowników, powodują, że niedługo urządzenia te mogą stać się standardem. Dlatego firma LNS jako wyłączny dystrybutor firmy ELCO w Polsce zachęca do zapoznania się z naszą ofertą. Teraz również Państwo mogą być innowacyjni jednocześnie oszczędzając energię i pieniądze.

 

mgr inż. Piotr ŻÓŁTASZEK

 

2014-01-37-4LNS Sp. z o.o.
55-010 Święta Katarzyna
tel: +48 71 716 44 50
fax: +48 71 716 44 51
e-mail: i Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
www.lns.com.pl

 

 

PODOBNE ARTYKUŁY:

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

 • Pompy ciepła 2023-2024

 • Pompy ciepła 2021-2022

 • Pompy ciepła 2022-2023

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

 • Pompy ciepła 2020-2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

 • Pompy ciepła 2019-2020

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.