Łączenie rur w chłodnictwie, klimatyzacji sklepowej i przemysłowej. Złączki Vulkan-Lokring
Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
Data dodania: 07.01.2014  |  Autor: Mariusz GIERCZYK

Uciążliwe lutowanie lub spawanie przy łączeniu rur jest niekomfortowe, a przy niektórych czynnikach nawet niebezpieczne. Każde lutowanie wiąże się z czasochłonną pracą. Dlatego warto zainteresować się ciekawym rozwiązaniem dla serwisu, monterów chłodnictwa i klimatyzacji – łączenie rurek metodą Vulkan Lokring – bez lutowania. Połączenia złączkami Lokring są proste, czyste, bezpieczne i szybkie.

 

 

2013-12-54-1

 

Złączki Lokring w bardzo prosty sposób łączą rury od ø1,6 mm do ø35 mm. Zasada łączenia rur metodą Lokring polega na tym, że dwie łączone rury przesunięte teleskopowo (przy jednopierścieniowym montażu – stosowane przy produkcji) lub przesunięte do siebie (przy dwupierścieniowym montażu – stosowane w serwisie), zostają zaciśnięte przez pierścień Lokring. W ten sposób powstaje silne, nierozłączne i elastyczne uszczelnienie.

Warto nadmienić, że przedstawiona metoda eliminiująca ujemne skutki lutowania lub spawania, jest całkowicie bezpieczna, co jest szczególnie ważne przy zastosowaniu jej w produkcji i usługach naprawczych sprzętu chłodniczego napełnianego izobutanem (R600a).

Połączenie rurowe złączką Lokring może być wykonywane bez większego nakładu siły. Wszystko co jest potrzebne do tego połączenia rurowego to szczypce montażowe, kilka kropel Lokprepu, odpowiednia złączka i ewentualnie tuleja wzmacniająca. Ergonomiczne, ręczne szczypce montażowe umożliwiają montaż prawie bez nakładu siły.

Zastosowanie tego typu systemu niesie za sobą również konkretne korzyści w usługach naprawczych:

 • oszczędność czasu,
 • metoda jest czysta, efektywna i niezawodna,
 • serwis w godzinach handlu,
 • serwis w sytuacjach niebezpieczeństwa pożarowego i w miejscach, gdzie zabronione jest użycie otwartego ognia (stacje benzynowe itp.),
 • montaż złączek jest łatwy i nie wymagający fachowej wiedzy,
 • bezproblemowe łączenie rur: miedzianych, aluminiowych czy stalowych,
 • trwałe i szczelne połączenie,
 • dopuszczalna wysoka tolerancja montażowa,
 • ekologiczny i bezpieczny system łączeniowy.

 

Porównanie łączenia rur z Lokringiem i bez

Rys. 2. Porównanie łączenia rur z Lokringiem i bez

 

Zakresy stosowania

Lokringi można stosować w większości połączeń przewodów, w których znajduje się czynnik chłodniczy w obszarze instalacji i serwisu:

 • urządzeń klimatyzacyjnych (SPLIT, MULTI SPLIT, VRF, HVAC),
 • chłodzenia przemysłowego,
 • pomp ciepła,
 • systemów solarnych,
 • chłodnictwa transportowego,
 • klimatyzacji samochodowej,
 • chłodnictwa domowego,
 • chłodnictwa spożywczego.

 

Ciśnienie i temperatura

Połączenia zaprojektowane są na ciśnienie robocze 50 bar przy 5-krotnym bezpieczeństwie i dla zakresu temperaturowego od -50° do +150°C.

 

 Dobór złączki Lokring w zależności od łączonych materiałów

Rys. 3. Dobór złączki Lokring w zależności od łączonych materiałów

 

Rodzaje stosowanych materiałów

System Lokring umożliwia łączenie wszystkich rodzajów rur metalicznych i przewodów gumowych stosowanych w chłodnictwie, klimatyzacji oraz autoklimatyzacji. Producent oferuje złączki wykonane z mosiądzu i aluminium, które należy stosować zgodnie z zestawieniem przedstawionym na rysunku 3. W przypadku złego doboru złączki do rodzaju materiału rur, połączenie po pewnym czasie może zacząć korodować. Podstawową regułą jest: jeżeli co najmniej jedna z łączonych rur jest aluminiowa to Lokring również musi być aluminiowy. We wszystkich innych przypadkach należy stosować złączkę mosiężną.

 

Budowa złączki Lokring

Rys. 4. Budowa złączki Lokring

 

Zasada działania

Serwisowe złączki Lokring składają się z dwóch pierścieni i jednego króćca rurowego (rys. 4.). W celu wykonania połączenia rurowego końce rur łączonych umieszcza się w króćcu, a za pomocą szczypiec montażowych zaciska się przez króciec pierścienie Lokring.

 

Złączka Lokring do dwustronnego montażu (z jednym kołnierzem na króćcu). Złączki do dwustronnego montażu występują w rozmiarach od ø1,6 do ø10 mm. Do stosowania w małym chłodnictwie, domowym sprzęcie itp.

Rys. 5. Złączka Lokring do dwustronnego montażu (z jednym kołnierzem na króćcu). Złączki do dwustronnego montażu występują w rozmiarach od ø1,6 do ø10 mm. Do stosowania w małym chłodnictwie, domowym sprzęcie itp.

 

Rodzaje złączek serwisowych

Ze względu na szerokie zastosowanie złącz Lokring w różnych obszarach chłodnictwa i klimatyzacji producent oferuje dwa typy połączeń: dwustronne (rys. 5.) i jednostronne (rys. 6.).

 

Złączka Lokring do jednostronnego montażu (z dwoma kołnierzami na króćcu). Złączki do jednostronnego montażu występują w rozmiarach od ø6 mm do ø35 mm. Do stosowania w dużym chłodnictwie przemysłowym, klimatyzacji biurowej i samochodowej

Rys. 6. Złączka Lokring do jednostronnego montażu (z dwoma kołnierzami na króćcu). Złączki do jednostronnego montażu występują w rozmiarach od ø6 mm do ø35 mm. Do stosowania w dużym chłodnictwie przemysłowym, klimatyzacji biurowej i samochodowej

 

W przypadku złączek do dwustronnego montażu pierścienie na króćcu zaciska się jednocześnie (rys. 7a). Natomiast w sytuacjach gdy jest ograniczony dostęp na odpowiedni rozstaw ramion szczypiec można zastosować złączkę do jednostronnego montażu, gdzie pierścienie zaciska się na króćcu osobno (rys. 7b).

 

 Montaż pierścieni: a) dwustronny, b) jednostronny

Rys. 7. Montaż pierścieni: a) dwustronny, b) jednostronny

 

Funkcja i działanie uszczelniacza Lokprep

(...)

 

Instrukcja montażu – dwustronny montaż złączki Lokring typ -00

1. Przygotowanie końców rur

(...)

 

2. Nakładanie uszczelniacza Lokprep

(...)

 

3. Wsuwanie rur do złączki

(...)

 

4. Zacisk

(...)

 

Instrukcja montażu – jednostronny montaż złączki Lokring typ -50

1. Przygotowanie końcówek rur

(...)

 

2. Nakładanie uszczelniacza Lokprep

(...)

 

3. Wsuwanie rur do złączki

(...)

 

4. Zacisk

(...)

 

Narzędzia i wyposażenie

Do prawidłowego zaciśnięcia złączki producent zaprojektował kilka rodzajów szczypiec montażowych w zależności od potrzeb i średnic łączonych rur. Dodatkowo szczypce HMRK-V i MZ-V mają zginane oba ramiona co ułatwia ich rozstaw w trudno dostępnych miejscach.

 

Mateusz GIERCZYK

 

Więcej na ten temat przeczytają Państwo w Chłodnictwie i Klimatyzacji nr 12/2013

 

 

PODOBNE ARTYKUŁY:

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

 • Pompy ciepła 2023-2024

 • Pompy ciepła 2021-2022

 • Pompy ciepła 2022-2023

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

 • Pompy ciepła 2020-2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

 • Pompy ciepła 2019-2020

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.