Uszkodzenia sprężarek chłodniczych Cz. 1.
Ocena użytkowników: / 25
SłabyŚwietny 
Data dodania: 09.10.2012  |  Autor: Bartosz NOWACKI
Spis treści
Uszkodzenia sprężarek chłodniczych Cz. 1.
Page 2
Page 3
Page 4
Wszystkie strony

Sercem instalacji chłodniczej jest sprężarka. Jest to jeden z najdroższych, jak i również jeden z najbardziej złożonych elementów instalacji chłodniczych. Awaria sprężarki jest obciążeniem zarówno dla instalatora, jak i dla użytkownika.

 

 

2012_09_66Rys. 3. Uszkodzona sprężarka ze względu na zbyt niski stan oleju

 

Również dystrybutor i producent sprężarki odczuwa każdą jej awarię, szczególnie, jak nastąpi ona w okresie gwarancji. Zawsze jest też niewiadomą, co było przyczyną awarii – błąd instalatora, niewłaściwe użytkowanie przez użytkownika, niewłaściwy dobór przez dostawcę czy projektanta czy też wada fabryczna. Nowoczesna technologia, duża dokładność wykonania, zaawansowane programy komputerowe do programowania i symulacji – są to elementy, które sprawiają, że jakość sprężarek jest coraz większa. Nie tylko jednak jakość sprężarek jest rozwijana, ale też ich energooszczędność. Coraz droższa energia, naciski ochrony środowiska czy też koszty ponoszone przez użytkownika – to elementy w znaczny sposób wpływające na obecnych producentów sprężarek. Ważnym elementem przetargowym jest też gwarancja na urządzenie – by zachęcić klienta do własnego produktu producenci wydłużają okres gwarancji, w czasie którego gwarantują bezawaryjną pracę sprężarki. Mimo wszystko jednak awarie sprężarek zdarzają się. Dlaczego? Spróbuję w niniejszym artykule przybliżyć ten problem, ze szczególnym naciskiem na powody, na które mamy bezpośredni wpływ.

Mimo zaawansowanych technologii nie można wykluczyć, że sprężarka zostanie uszkodzona w procesie produkcyjnym. Możliwa jest zarówno wada materiałowa, niedokładność wykonania, jak i wadliwy montaż sprężarki. Zdarzają się też przypadki wadliwego projektu sprężarki lub jej elementów, jak i wprowadzenie rozwiązań nie do końca sprawdzonych i przetestowanych. Nigdy nie możemy wykluczyć, że mimo naszych starań sprężarka będzie pracować bezawaryjnie, bo nie zawsze to my mamy na to wpływ. W przypadku wad produkcyjnych jesteśmy najczęściej bezsilni. Nie możemy ich przewidzieć, nie możemy ich wyeliminować ani zapobiegać im, nie mamy też najczęściej możliwości ich usunięcia. Dlatego też nie będę się tym problemem zajmować, jedynie zwrócę uwagę, jakie zagrożenia wynikają z coraz nowocześniejszej technologii i wysokiej jakości wykonania. Pokażę jednak kilka specyficznych problemów, jakie są popełniane niezależnie od producentów sprężarek oraz sposoby ich wyeliminowania.

Uszkodzenia sprężarek można podzielić na dwie podstawowe grupy: uszkodzenia mechaniczne i uszkodzenia elektryczne. Uszkodzenia mechaniczne to mniej więcej 1/3 wszystkich uszkodzeń sprężarek, uszkodzenia elektryczne to kolejne tyle uszkodzeń. A co z pozostałą 1/3 uszkodzeń? Nazwijmy to uszkodzeniami pozostałymi, przybliżę je na końcu artykułu.

  

PODOBNE ARTYKUŁY:

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.