Chłodnice powietrza ONDA dla zastosowań komercyjnych i przemysłowych |
Data dodania: 16.12.2015 |
Chłodnice powietrza, czy też parowniki (niezależnie od stosowanej nazwy) służą do utrzymywania wymaganych parametrów temperaturowych w komorach. Aby przedłużyć czas składowania produktów spożywczych bardzo ważne jest, aby utrzymywać ją na poziomie, który wpłynie dodatnio na jakość produktu oraz na czas jego przechowywania.
Firma Onda jest wiodącą marką europejską, produkującą wymienniki ciepła na cały świat. 20-letnie doświadczenie wpływa na jakość usług oraz oferowanych produktów. Wymienniki produkcji Onda wytwarzane są z najwyższą jakością, co wpływa na trwałość oraz niezawodność prazy na instalacji. Czynnikiem chłodzącym mogą być wszystkie dostępne czynniki chłodnicze oraz różnego typu chłodziwa (glikole, Hycool, Freezium). Wymienniki ciepła produkowane są we współpracy z europejskimi dostawcami, dzięki temu produkty są najwyższej jakości.
Rys. 1. Chłodnica kubikowa z 3 wentylatorami
Chłodnice komercyjne
Od 2015 roku w nowo wybudowanej fabryce Onda wprowadzono do produkcji serie komercyjnych wymienników ciepła. Są to urządzenia o małych wydajnościach chłodniczych do zastosowania w małych i średnich komorach. Do serii komercyjnych wymienników należą między innymi: nisko-profi lowe chłodnice o jedno- (EKA) i dwustronnym wydmuchu (DKA) oraz kubiczne (EKC).
Chłodnice z serii EKA są najmniejszymi modelami parowników dostępnymi w katalogu Onda. Standardowe wersje oferowane są z wentylatorami 230 mm (EKA 23) oraz 300 mm (EKA 30). Dostępny rozstaw lamel to 4, 6, 8 oraz 11 mm. Zakres wydajności zaczyna się od 0,6 kW do 11,6 kW.* Chłodnice EKA charakteryzują się niskim profi lem obudowy – maksymalna grubość to 150 mm.
DKA, to chłodnice niskoprofilowe z podwójnym wydmuchem. Również dostępne są w dwóch konfi guracjach średnic wentylatorów 230 mm oraz 300 mm. Moc chłodnicza dostępna jest w zakresie od 0,7 kW do 24,8 kW*. Do wyboru mamy 3 rozstawy lamel: 4, 6, 8 mm.
Powyższe modele, które są wyposażone w wentylatory 300 mm, również dostępne są w wersji cichej (LN), dzięki zastosowaniu wentylatorów o zmniejszonej prędkości obrotowej (wersja standardowa 1350 rpm). Przy instalacjach niskotemperaturowych należy pamiętać o dołączeniu do modeli grzałek elektrycznych.
Ostatnim modelem z komercyjnego typoszeregu są kubiczne chłodnice EKC. Produkowane są z czterema średnicami wentylatorów: 230, 300, 350 oraz 450 mm (maksymalnie 5 wentylatorów). Zakres wydajności tych modeli zaczyna się od 1,1 kW kończąc na 44,8 kW. Szeroki wybór pozwala na dopasowanie modelu do zapotrzebowania.
Chłodnice przemysłowe
W typoszeregu przemysłowych chłodnic znajdują się jednostki kubiczne, jak i chłodnice podsufi towe z podwójnym wydmuchem. Kubiczne chłodnice są najczęściej spotykanym i instalowanym wymiennikiem powietrznym, charakteryzującym się bardzo dobrym stosunkiem ceny do wydajności. Wysokiej jakości materiały oraz komponenty powodują, że wymienniki te mogą pracować w zakresie temperatury od -40°C do 40°C.
Obszar zastosowania przemysłowych wymienników ciepła Ondy jest wszechstronny. Wykorzystywać je można wszędzie tam, gdzie zapotrzebowanie na chłód jest w granicach: 0,9 kW do 204 kW (ponad 320 modeli standardowych). Szeroki zakres wydajności związany jest ze stosowanymi średnicami wentylatorów oraz rozstawem lamel. W chłodnicach Onda w standardzie montowane są wentylatory fi rmy Zhiel-Abegg (na zapytanie również EBM) o średnicach: 250, 300, 350, 450, 500, 560, 630 oraz 800 mm. Wszystkie urządzenia dostępne są w wersji EC, zaś lamele wykonywane są w rozstawie 4 mm do 10 mm (co 1 mm).
Specjalne wykonanie
Onda stara się spełniać wymagania wszystkich Klientów, dlatego jest w stanie wyprodukować/zaprojektować modele dostosowane do specjalnych wymogów. Temat specjalnych wykonań firmy Onda można by długo opisywać, dlatego przybliżę tylko kilka rozwiązań. Do takich między innymi należą:
a) b) Rys. 2. a)Blok rur chłodnicy amoniakalnej; b) Przekrój rury wykonanej ze stali nierdzewnej
Konstrukcja
Standardowa konstrukcja składa się z aluminiowych lameli, miedzianego bloku rur oraz obudowy wykonanej z aluminium (mniejsze modele) oraz stali galwanicznej (większe średnice wentylatorów). Standardowe wykończenie farbą proszkową (RAL9016), która zapewnia trwałość oraz estetyczny wygląd. Konstrukcja bloku rur wykonana według poniższego wzoru:
Rys. 3. Chłodnica glikolowa z rękawem nadmuchowym
Wszystkie modele transportowane i dostarczane są w drewnianej skrzyni. Całość z zewnątrz zostaje owinięta zgrzewaną folią. Sama chłodnica zostaje postawiona na stalowych stopach i przytwierdzona do drewnianej obudowy zapewniając, że wymiennik zostaje dostarczony do Klienta w stanie, w jakim opuścił produkcję. Stopy wspomagają montaż chłodnic, dzięki którym łatwo jest je unieść. Po instalacji wystarczy odkręcić stopy. W standardzie chłodnice posiadają tacę ociekową.
Rys 4. Chłodnica odśrodkowa
Program doboru
Program doboru „UnitSelector Onda” ułatwia dobór (selection) oraz ocenę (rating) modeli powietrznych wymienników ciepła. W oprogramowaniu dostępny jest cały typoszereg chłodnic, jak również skraplaczy oraz dry-coolerów. Szeroki wybór czynników chłodniczych oraz chłodziw przyśpiesza dobór odpowiedniego urządzenia. Program posiada wiele opcji, dzięki którym można łatwo dostosować urządzenie, między innymi:
Rys 5. Program doborowy firmy ONDA
Po wprowadzeniu danych obliczeniowych program przenosi użytkownika do okna, w którym zgromadzone są podstawowe dane. W tym kroku również można wybrać dodatkowe opcje, takie jak: odszranianie gorącymi gazami, odszranianie elektryczne oraz wodne, izolowana taca ociekowa, stopy do montażu na ziemi oraz grzałki wentylatorów. Program pozwala na wydruk obszernej karty doborowej, na której znajdują się rysunki oraz dane projektowe.
Firma LNS SP. z o.o. jest jedynym dystrybutorem fi rmy Onda na terenie Polski, dlatego serdecznie zapraszamy do współpracy. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania oraz wątpliwości. Wszystkie dodatkowe informacje dostępne są w katalogach, które można pobrać z naszej strony internetowej www.lns.com.pl.
Bartosz JAGIEŁA
|
PODOBNE ARTYKUŁY:
POLECAMY WYDANIA SPECJALNE
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2024
-
Pompy ciepła 2023-2024
-
Pompy ciepła 2021-2022
-
Pompy ciepła 2022-2023
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023
-
Pompy ciepła 2020-2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020
-
Pompy ciepła 2019-2020