Reklama
 
 
 
 
Chłodnice powietrza ONDA dla zastosowań komercyjnych i przemysłowych
Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
Data dodania: 16.12.2015

Chłodnice powietrza, czy też parowniki (niezależnie od stosowanej nazwy) służą do utrzymywania wymaganych parametrów temperaturowych w komorach. Aby przedłużyć czas składowania produktów spożywczych bardzo ważne jest, aby utrzymywać ją na poziomie, który wpłynie dodatnio na jakość produktu oraz na czas jego przechowywania.

 

 

Firma Onda jest wiodącą marką europejską, produkującą wymienniki ciepła na cały świat. 20-letnie doświadczenie wpływa na jakość usług oraz oferowanych produktów. Wymienniki produkcji Onda wytwarzane są z najwyższą jakością, co wpływa na trwałość oraz niezawodność prazy na instalacji. Czynnikiem chłodzącym mogą być wszystkie dostępne czynniki chłodnicze oraz różnego typu chłodziwa (glikole, Hycool, Freezium). Wymienniki ciepła produkowane są we współpracy z europejskimi dostawcami, dzięki temu produkty są najwyższej jakości.

 

 

2015 11 66 1

Rys. 1. Chłodnica kubikowa z 3 wentylatorami

 

 

Chłodnice komercyjne

 

Od 2015 roku w nowo wybudowanej fabryce Onda wprowadzono do produkcji serie komercyjnych wymienników ciepła. Są to urządzenia o małych wydajnościach chłodniczych do zastosowania w małych i średnich komorach. Do serii komercyjnych wymienników należą między innymi: nisko-profi lowe chłodnice o jedno- (EKA) i dwustronnym wydmuchu (DKA) oraz kubiczne (EKC).

 

Chłodnice z serii EKA są najmniejszymi modelami parowników dostępnymi w katalogu Onda. Standardowe wersje oferowane są z wentylatorami 230 mm (EKA 23) oraz 300 mm (EKA 30). Dostępny rozstaw lamel to 4, 6, 8 oraz 11 mm. Zakres wydajności zaczyna się od 0,6 kW do 11,6 kW.* Chłodnice EKA charakteryzują się niskim profi lem obudowy – maksymalna grubość to 150 mm.

 

DKA, to chłodnice niskoprofilowe z podwójnym wydmuchem. Również dostępne są w dwóch konfi guracjach średnic wentylatorów 230 mm oraz 300 mm. Moc chłodnicza dostępna jest w zakresie od 0,7 kW do 24,8 kW*. Do wyboru mamy 3 rozstawy lamel: 4, 6, 8 mm. 

 

Powyższe modele, które są wyposażone w wentylatory 300 mm, również dostępne są w wersji cichej (LN), dzięki zastosowaniu wentylatorów o zmniejszonej prędkości obrotowej (wersja standardowa 1350 rpm). Przy instalacjach niskotemperaturowych należy pamiętać o dołączeniu do modeli grzałek elektrycznych.

 

Ostatnim modelem z komercyjnego typoszeregu są kubiczne chłodnice EKC. Produkowane są z czterema średnicami wentylatorów: 230, 300, 350 oraz 450 mm (maksymalnie 5 wentylatorów). Zakres wydajności tych modeli zaczyna się od 1,1 kW kończąc na 44,8 kW. Szeroki wybór pozwala na dopasowanie modelu do zapotrzebowania.

 

 

Chłodnice przemysłowe

 

W typoszeregu przemysłowych chłodnic znajdują się jednostki kubiczne, jak i chłodnice podsufi towe z podwójnym wydmuchem. Kubiczne chłodnice są najczęściej spotykanym i instalowanym wymiennikiem powietrznym, charakteryzującym się bardzo dobrym stosunkiem ceny do wydajności. Wysokiej jakości materiały oraz komponenty powodują, że wymienniki te mogą pracować w zakresie temperatury od -40°C do 40°C.

 

Obszar zastosowania przemysłowych wymienników ciepła Ondy jest wszechstronny. Wykorzystywać je można wszędzie tam, gdzie zapotrzebowanie na chłód jest w granicach: 0,9 kW do 204 kW (ponad 320 modeli standardowych). Szeroki zakres wydajności związany jest ze stosowanymi średnicami wentylatorów oraz rozstawem lamel. W chłodnicach Onda w standardzie montowane są wentylatory fi rmy Zhiel-Abegg (na zapytanie również EBM) o średnicach: 250, 300, 350, 450, 500, 560, 630 oraz 800 mm. Wszystkie urządzenia dostępne są w wersji EC, zaś lamele wykonywane są w rozstawie 4 mm do 10 mm (co 1 mm).

 

 

Specjalne wykonanie

 

Onda stara się spełniać wymagania wszystkich Klientów, dlatego jest w stanie wyprodukować/zaprojektować modele dostosowane do specjalnych wymogów. Temat specjalnych wykonań firmy Onda można by długo opisywać, dlatego przybliżę tylko kilka rozwiązań. Do takich między innymi należą: 

 • Konstrukcja bloku oraz rur ze stali nierdzewnej – na specjalne zapytanie wymiennik może zostać skonstruowany ze stali nierdzewnej. Stal nierdzewna charakteryzuje się lepszymi własnościami, przede wszystkim w kontakcie z agresywnym środowiskiem, niż aluminium;
 • Dla podwyższenia ochrony i trwałości materiałów dostępne są następujące powłoki: 
  • Blygold – powłoka nie wpływa na przepływ powietrza (ani na spadki ciśnień z tym związane) oraz wymianę ciepła. Blygold zwiększa rezystancję wymiennika na działanie takich czynników, jak: amoniak, kwasy, alkohole, chemikalia itp.;**
  • Thermoguard – materiał na bazie poliuretanu, posiadający wysoką elastyczność. Powłoka przeciwdziała korozji elektrochemicznej oraz chemicznej. Dostosowany do pracy przy dużych stężeniach takich czynników, jak: amoniak, kwasy, alkohole, estry, inne chemikalia itp.;**
  • Kataforeza – metoda ta tworzy jednolitą warstwę odporną na agresywne czynniki nawet w trudno dostępnych miejscach;
 • Chłodnice z dodatkowymi opcjami: 
  • Do zastosowania z rękawem nadmuchowym – rękaw nadmuchowy wspomaga równomierne rozchodzenie się zimnego powietrza w komorze;
  • Do chłodni z owocami – specjalne zamontowanie (usadowienie) oraz konstrukcja wentylatora, umożliwiająca montaż dodatkowego elementu, który wspomaga ruch powietrza oraz pozwala na spiętrzanie towaru nawet tuż pod wymiennikiem;
  • Chłodnice odśrodkowe – do zastosowań do precyzyjnego chłodzenia oraz tuneli chłodniczych.
 • Specjalne wykonanie osłon wentylatorów – na specjalne zapytanie istnieje możliwość skierowania wyrzutu zimnego powietrza w dół komory.

 

 

a)

2015 11 66 2

b)

2015 11 66 3

Rys. 2. a)Blok rur chłodnicy amoniakalnej; b) Przekrój rury wykonanej ze stali nierdzewnej

 

 

Konstrukcja

 

Standardowa konstrukcja składa się z aluminiowych lameli, miedzianego bloku rur oraz obudowy wykonanej z aluminium (mniejsze modele) oraz stali galwanicznej (większe średnice wentylatorów). Standardowe wykończenie farbą proszkową (RAL9016), która zapewnia trwałość oraz estetyczny wygląd. Konstrukcja bloku rur wykonana według poniższego wzoru:

 • Chłodnice freonowe – rurki: Ø12 mm,
 • Chłodnice glikolowe – rurki: Ø16 mm.

 

 

2015 11 67 1

Rys. 3. Chłodnica glikolowa z rękawem nadmuchowym

 

 

Wszystkie modele transportowane i dostarczane są w drewnianej skrzyni. Całość z zewnątrz zostaje owinięta zgrzewaną folią. Sama chłodnica zostaje postawiona na stalowych stopach i przytwierdzona do drewnianej obudowy zapewniając, że wymiennik zostaje dostarczony do Klienta w stanie, w jakim opuścił produkcję. Stopy wspomagają montaż chłodnic, dzięki którym łatwo jest je unieść. Po instalacji wystarczy odkręcić stopy. W standardzie chłodnice posiadają tacę ociekową. 

 

 

2015 11 67 2

Rys 4. Chłodnica odśrodkowa

 

 

Program doboru

 

Program doboru „UnitSelector Onda” ułatwia dobór (selection) oraz ocenę (rating) modeli powietrznych wymienników ciepła. W oprogramowaniu dostępny jest cały typoszereg chłodnic, jak również skraplaczy oraz dry-coolerów. Szeroki wybór czynników chłodniczych oraz chłodziw przyśpiesza dobór odpowiedniego urządzenia. Program posiada wiele opcji, dzięki którym można łatwo dostosować urządzenie, między innymi:

 • wybór zasilania (230 V, 400 V, również EC);
 • rozstaw lamel;
 • maksymalny spadek ciśnienia cieczy;
 • regulacja obrotów wentylatorów oraz dostosowywanie wymiarów.

 

 

2015 11 67 3

Rys 5. Program doborowy firmy ONDA

 

 

Po wprowadzeniu danych obliczeniowych program przenosi użytkownika do okna, w którym zgromadzone są podstawowe dane. W tym kroku również można wybrać dodatkowe opcje, takie jak: odszranianie gorącymi gazami, odszranianie elektryczne oraz wodne, izolowana taca ociekowa, stopy do montażu na ziemi oraz grzałki wentylatorów. Program pozwala na wydruk obszernej karty doborowej, na której znajdują się rysunki oraz dane projektowe.

 

Firma LNS SP. z o.o. jest jedynym dystrybutorem fi rmy Onda na terenie Polski, dlatego serdecznie zapraszamy do współpracy. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania oraz wątpliwości. Wszystkie dodatkowe informacje dostępne są w katalogach, które można pobrać z naszej strony internetowej www.lns.com.pl.

 

 

Bartosz JAGIEŁA
Doradca techniczno-handlowy,
LNS Sp. z o.o.

 


LNS Sp. z o.o.
ul. Żernicka 9
55-010 Święta Katarzyna
tel: +48 71 716 44 50
fax: +48 71 716 44 51
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
www.lns.com.pl

 

PODOBNE ARTYKUŁY:

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

 • Pompy ciepła 2023-2024

 • Pompy ciepła 2021-2022

 • Pompy ciepła 2022-2023

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

 • Pompy ciepła 2020-2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

 • Pompy ciepła 2019-2020

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.