Reklama
 
 
 
 
Nowoczesne systemy HVAC w budynku biurowym. Nowa europejska centrala Mitsubishi Electric
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 10.04.2017

W 2016 roku firma Mitsubishi Electric otworzyła swoją nową centralę europejską. Mieści się ona w niemieckim mieście Ratingen, położonym tuż obok Dusseldorfu. Budynek wyposażony został w szereg najnowocześniejszych rozwiązań z zakresu techniki klimatyzacyjnej i grzewczej z obszaru biznesowego Living Environment Systems (LES). Zastosowane technologie pozwalają na pokrycie całego zapotrzebowania na ciepło i zimno kompleksowego budynku biurowego w oparciu o odnawialne nośniki energii.

 

2017 02 26 1

 

 

W nowej, pięciopiętrowej centrali Mitsubishi Electric w Ratingen, na 16 000 m2 powierzchni biurowej, szkoleniowej i wystawienniczej, jest dostatecznie dużo miejsca na stworzenie nowoczesnego środowiska biurowego i komunikacyjnego. Centralę przewidziano na 750 pracowników. Podczas planowania i realizacji tego budynku firma Mitsubishi Electric szczególną uwagę przywiązywała do dobrego bilansu energetycznego i dbałości o zasoby naturalne. Za cel postawiono inżynierom pokrycie całości zapotrzebowania na ciepło i zimno z odnawialnych źródeł energii przez zastosowanie odpowiednich technik klimatyzacji

 

 

– Nowa siedziba europejska Mitsubishi Electric, znajdująca się w Ratingen w pobliżu Düsseldorfu, to modelowy budynek referencyjny Mitsubishi Electric. Z całą pewnością będziemy odwiedzać go z naszymi klientami z Polski – powiedział Piotr Gęśla, Department Manager Living Environment Systems w Mitsubishi Electric w Polsce.

 

 

 

 Symultaniczne grzanie i chłodzenie

 

Już na etapie planowania firma Mitsubishi Electric zweryfikowała dostępne technologie, wybierając m.in. system VRF R2, który w nowej siedzibie zapewnia symultaniczne grzanie i chłodzenie. System VRF R2, dzięki funkcji odzysku ciepła, bardzo dobrze sprawdza się podczas ogrzewania budynków. Energia cieplna, która jest odbierana z chłodzonego pomieszczenia, trafia do innego pomieszczenia, gdzie aktualnie występuje zapotrzebowanie na ciepło. Jeśli w danej chwili nie ma takiego zapotrzebowania, to energię cieplną można alternatywnie wykorzystać do przygotowania ciepłej wody użytkowej. 

 

W konwencjonalnych instalacjach klimatyzacyjnych niewykorzystane ciepło z chłodzonego pomieszczenia jest oddawane do otoczenia, a tym samym tracone. Indywidualne ustawianie wartości zadanej w trybie grzania i chłodzenia umożliwia funkcja Dual Setpoint.

 

 

W komplecie: inne grupy produktowe

 

W nowej centrali Mitsubishi Electric zastosowano również technologie z innych grup produktowych firmy, np. do klimatyzowania sal szkoleniowych wykorzystano nowy system Hybrid VRF R2 – montując kontroler HBC z ośmioma urządzeniami kasetonowymi PLFY-WP32. HVRF R2 łączy w sobie zalety systemu z bezpośrednim wymiennikiem ciepła i systemu z cyrkulacją wody, gwarantując przy tym dużą niezawodność działania, maksimum komfortu i efektywności energetycznej.

 

W wielu przypadkach wybór technologii R2 zmniejsza zużycie energii nawet o 40%, a koszty inwestycji o 25% w stosunku do porównywalnych systemów wody lodowej. Ponadto klimatyzatory serii Mr. Slim zaopatrują wymienniki ciepła centralnej wentylacji w ciepło lub chłód do odpowiedniego przygotowania świeżego powietrza. Urządzenia zewnętrzne z opatentowaną technologią Zubadan zapewniają całkowitą niezawodność systemu i optymalne parametry pracy przy temperaturze zewnętrznej do -28°C.

 

2017 02 27 1

 

2017 02 27 2

 

2017 02 27 3

 

 

 

 • Stosowane technologie pokrywają całe zapotrzebowanie budynku na ciepło i zimno;
 • System VRF R2 wykorzystuje odzysk ciepła do oszczędzania energii;
 • HVRF łączy zalety dwóch systemów;
 • Pozostałe technologie zapewniają maksimum komfortu i efektywność energetyczną, funkcja Dual Setpoint umożliwia indywidualne ustawianie wartości zadanej w trybie grzania i chłodzenia;

 

 

 

W holu wejściowym centrali, wokół punktu informacyjnego, zostało ułożone ogrzewanie podłogowe. Ciepło na potrzeby tej instalacji wytwarzane jest przez pompę ciepła typu powietrzewoda Ecodan, której praca sterowana jest inwerterem, co pozwala na dopasowanie trybu pracy pompy do rzeczywistego zapotrzebowania na ciepło i stałą optymalizację poboru prądu.

 

Dodatkowy potencjał oszczędności w zakresie kosztów eksploatacyjnych budynku zapewnia pełna integracja instalacji klimatyzacyjnej z wielofunkcyjnym oprogramowaniem sterującym TG-2000A, które ma m.in. funkcję Optimize Starter. Jest to inteligentna funkcja programatora czasowego. Na podstawie informacji o temperaturze zewnętrznej, aktualnej i wymaganej temperaturze wewnętrznej, o konstrukcji budynku oraz, oczywiście, zgodnie z żądaną porą włączenia systemu, funkcja ta decyduje, kiedy system musi zacząć regulować temperaturę w pomieszczeniach w celu uzyskania wymaganych parametrów wewnętrznych w określonym czasie. W ten sposób zapewniane są optymalne warunki osobom przebywającym w budynku. Pakiet wyposażenia nowej siedziby uzupełnia 50 suszarek do rąk Jet Towel umieszczonych w pomieszczeniach sanitarnych.

 

 

 2017 02 27 4

MITSUBISHI ELECTRIC
EUROPE B.V. (Sp. z o.o.)
Oddział w Polsce
ul. Łopuszańska 38C
02-232 Warszawa
tel.: +48 22 468 27 50
e-mail: kontakt-les@mpl.mee.com
www.mitsubishi-les.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PODOBNE ARTYKUŁY:

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

 • Pompy ciepła 2023-2024

 • Pompy ciepła 2021-2022

 • Pompy ciepła 2022-2023

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

 • Pompy ciepła 2020-2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

 • Pompy ciepła 2019-2020

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.