Najwyższa efektywność systemów VRF. System klimatyzacji V5X marki MIDEA |
Data dodania: 10.04.2017 |
Midea V5X to system umożliwiający wydajne chłodzenie i ogrzewanie pomieszczeń. System pozwala na projektowanie rozległych układów klimatyzacyjnych, składających się nawet z 64 jednostek wewnętrznych, przy całkowitej długości rurociągów dochodzącej do 1000 m.
Seria V5X, dzięki modułowemu rozwiązaniu, oferuje agregaty klimatyzacyjne o łącznej wydajności od 25 do 246 kW. Ogromną zaletą tej serii jest fakt, że do wydajności 61,5 kW dostępne są agregaty jednomodułowe, co przekłada się na znaczną oszczędność przestrzeni w miejscu montażu. Kompaktowe wymiary i stosunkowo niska waga ułatwiają transport i instalację, redukując obciążenie stropów i konstrukcji. Dzięki temu jedynie za pomocą wózka widłowego i windy towarowej można umieścić jednostki na dachu budynku.
Warto podkreślić, że jednostki systemu Midea V5X charakteryzują się jednymi z najwyższych na rynku sezonowymi współczynnikami efektywności energetycznej dla trybu chłodzenia ESEER, których wartości dochodzą do 8,25.
W serii V5X zastosowano wyłącznie sprężarki typu scroll sterowane inwerterem prądu stałego. Rozwiązanie to pozwala na płynną regulację wydajności agregatu w zakresie 30÷100%, dzięki czemu przy częściowym obciążeniu układu (czyli w momencie, kiedy pracuje tylko część jednostek wewnętrznych), zużycie energii elektrycznej jest również znacznie zredukowane, co z kolei obniża koszty eksploatacji całego systemu. Czerpiąc korzyści z zastosowania sprężarki inwerterowej, system może osiągnąć pełne obciążenie w krótkim czasie i skrócić tym samym czas nagrzewania i schładzania pomieszczenia, dla zapewnienia natychmiastowego komfortu.
Rys. 1. Seria V5X – agregaty z wymiennikami o wysokiej sprawności wymiany ciepła
W systemie chłodniczym złożonym z dwóch i więcej agregatów, Midea stosuje balans olejowy, który grawitacyjnie wyrównuje poziom oleju w poszczególnych jednostkach zewnętrznych i utrzymuje jego stały poziom, bez konieczności zatrzymywania urządzenia. W standardowych zastosowaniach, w czasie pracy przy częściowym obciążeniu, olej zbiera się w pracującym agregacie. Urządzenia standardowe co jakiś czas zatrzymują pracę chłodniczą lub grzewczą i pracują w trybie odzysku oleju. Urządzenia Midea V5X, dzięki zastosowaniu balansu olejowego, pracują zawsze w sposób ciągły. Kontrola oleju w układzie jest również uzupełniona o systemy wewnątrz poszczególnych agregatów. Mowa tutaj o zastosowaniu wysokowydajnego odolejacza, o skuteczności do 99%, technologii wyrównania oleju między sprężarkami oraz programu inteligentnego systemu powrotu oleju, który realizowany jest przez oprogramowanie sterujące agregatem.
W urządzeniach V5X zastosowano wysokowydajne wymienniki ciepła typu Sigma, które niestandardowo ukierunkowują przepływ czynnika chłodniczego przez wymiennik ciepła w agregacie. Technologia ta charakteryzuje się wysoką sprawnością wymiany ciepła. Nowa konstrukcja wymienników oraz lamele z powłoką hydrofilową zapewniają najlepsze warunki wymiany ciepła niezależnie od trybu pracy urządzenia. Zwiększenie powierzchni wymiany ciepła poprzez żebrowanie rur wymiennika od strony czynnika chłodniczego, gwarantuje najwyższe sprawności energetyczne. Dla przykładu, wymiennik z tradycyjnym przepływem czynnika pozwala przy temperaturze zewnętrznej +35°C, schłodzić czynnik chłodniczy do temperatury 43°C. Technologia Sigma, w tych samych warunkach schładza czynnik do temperatury 37,1°C, dzięki czemu wentylator skraplacza zużywa mniej energii elektrycznej, a czynnik chłodniczy jest dochłodzony.
Seria V5X to również zaawansowana technologia cichej pracy. Usprawniona kratka wylotu powietrza oraz nowy kształt łopatek wentylatora wpływają na ograniczenie hałasu pracy, zmniejszenie oporów przepływu powietrza i wibracji. Sprężarka inwerterowa z nową izolacją akustyczną oraz silnik wentylatora sterowany inwerterem prądu stałego również wpływają na obniżenie hałasu urządzenia. Dodatkowo można aktywować tryb cichej pracy, który pozwala na zredukowanie emitowanego hałasu nawet o 15 dB(A).
Bardzo ważnym elementem jest też bezpieczeństwo i niezawodność pracy. W układzie pojedynczym i modułowym, dowolna jednostka zewnętrzna może pracować jako urządzenie nadrzędne, przełączające okresowo pracę jednostek zewnętrznych. Zapewnia to równomierną żywotność urządzeń, co w efekcie znacznie podnosi ich trwałość. W momencie wystąpienia usterki w agregacie wielomodułowym, natychmiast system przełącza się na jednostkę sprawną, aby zapewnić ciągłość pracy całego układu.
Marka Midea zapewnia szeroki wybór jednostek wewnętrznych kompatybilnych z agregatami serii V5X. Jednostki ścienne, kasetonowe, kanałowe, podstropowe czy stojące, występujące w szerokim zakresie wydajności, pozwalają dostosować system do każdego obiektu. Jednostki wewnętrzne wyposażone są w nowoczesne silniki wentylatorów zasilane prądem stałym, przez co zredukowany został ich pobór mocy i emitowany hałas w stosunku do jednostek ze standardowym silnikiem. W połączeniu z bardzo dużym wyborem sterowników indywidualnych, centralnych i bramek BMS, system V5X zapewnia kompleksowe rozwiązanie klimatyzacji i ogrzewania budynków.
Rys. 2. Wysokowydajny wymiennik ciepła typu Sigma – patent Midea
Realizacje
System Midea VRF z serii V5X został zastosowany m.in. w nowoczesnym, 4-gwiazdkowym hotelu Villa Verde Montana w Kudowie Zdrój. Obiekt posiada 400 miejsc noclegowych, sale konferencyjne, restaurację oraz strefę SPA z basenem. Zastosowano system o łącznej wydajności 200 kW z wykorzystaniem ściennych i kasetonowych jednostek wewnętrznych i centralnego systemu sterowania.
Zymetric Sp. z o.o.
Marcin Jaworski
|
PODOBNE ARTYKUŁY:
POLECAMY WYDANIA SPECJALNE
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2024
-
Pompy ciepła 2023-2024
-
Pompy ciepła 2021-2022
-
Pompy ciepła 2022-2023
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023
-
Pompy ciepła 2020-2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020
-
Pompy ciepła 2019-2020