GREE to nie tylko urządzenia Split oraz Multi Split – rozmowa na temat systemów GMV5 z Alicją Rusnak, Manager ds. Systemów komercyjnych Free Polska Sp. z o.o. |
Data dodania: 12.05.2020 |
Systemy GREE GMV5 cieszą się rosnącą popularnością w Polsce. Jaki jest Pani zdaniem główny argument, który przekonuje instalatorów i inwestorów do skorzystania z oferty GREE w przypadku rozwiązań VRF?
Alicja Rusnak – Manager ds. Systemów komercyjnych
ALICJA RUSNAK: GREE to już od wielu lat jeden z niekwestionowanych liderów branży HVAC&R w Polsce. Marka jest na polskim rynku od ponad 15 lat, dzięki grupie kapitałowej Free Polska. Dotychczas GREE kojarzone było głównie z rozwiązań typu Split oraz Multi Split, które są doskonale znane i chętnie instalowane. Od kilku lat rosnącym zainteresowaniem cieszą się również Systemy GREE GMV5, które możemy spotkać głównie w obiektach komercyjnych, użyteczności publicznej i w dużych obiektach mieszkalnych. Niezaprzeczalnym atutem systemów GMV są między innymi szeroki zakres nominalnej mocy chłodniczej systemu (12÷246 kW), bogaty wybór jednostek wewnętrznych (12 typów) oraz liczne możliwości w zakresie sterowania (indywidualne sterowniki przewodowe i bezprzewodowe, centralne sterowniki przewodowe oraz sterowanie zdalne przez BMS, jak i Wi-Fi).
GREE już od kilku lat stawia mocno na ekologię. Czy w przypadków systemów GMV5 również tak jest? A.R.: Tak, oczywiście. Urządzenia GMV5 doceniają ogólnoświatowe organizacje certyfikujące – ISO 9001, CE, TÜV, EMC, GS. Jednostki posiadają certyfikaty Narodowego Instytutu Zdrowia
A.R.: Zacznijmy więc od najmniejszego GMV5 Mini (12,0÷16,0 kW). Cieszy się on coraz większą popularnością, zastępując stosowane do tej pory rozwiązanie Multi Super Free Match, którego maksymalna nominalna wydajność chłodzenia wynosiła 16 kW. Tym samym systemy GMV5 Mini stały się swojego rodzaju zamiennikiem, który coraz częściej jest wykorzystywany w małych budynkach komercyjnych, jak również w obiektach mieszkalnych, w których nie ma możliwości zainstalowania standardowego systemu Multi Free Match. W przypadku GMV5 Mini długość instalacji może wynosić aż 300 m, przy możliwości podłączenia do 9 jednostek wewnętrznych! Przechodząc dalej, GREE w zakresie rozwiązań VRF oferuje GMV5 Slim (22,4÷33,5 kW), które cechuje się niewielkimi rozmiarami oraz specjalną konstrukcją, co pozwala na montaż w wielu niedostępnych dla innych jednostek miejscach (szerokość – nawet 32 cm!). Niewątpliwą zaletą agregatów GMV5 Slim jest szeroki zakres pracy zarówno dla chłodzenia (do 52°C), jak i dla grzania (do -20°C). Wysokie parametry pracy wraz z możliwością podłączenia do 20 jednostek wewnętrznych sprawiają, że system ten jest coraz popularniejszy w obiektach komercyjnych, takich jak: banki, biura, małe hotele, hostele oraz obiekty przemysłowe.
GMV5 Mini
GMV5 to nie tylko rozwiązania do 33,5 kW. Wspominała Pani o możliwości zbudowania systemu o mocy do 246 kW? A.R.: Oprócz systemów GMV5 Mini oraz Slim, GREE w swojej ofercie ma również systemy modułowe Modular oraz Heat Recovery. Główną cechą dwururowych systemów Modular jest możliwość zbudowania systemu od 22,4 kW do 246,0 kW mocy chłodniczej. Równocześnie system możemy wyposażyć w 80 jednostek wewnętrznych oraz zbudować instalację do 1000 m. Rozwiązanie to sprawdza się szczególnie w przypadku dużych obiektów np. hoteli, biurowców.
GMV5 Heat Recovery
Do systemu GMV5 oferują Państwo bogaty wybór jednostek wewnętrznych. Czy może Pani podać więcej szczegółów? A.R.: Systemy GMV5 dają możliwość budowania zarówno niewielkich, jak i rozbudowanych układów od kilku do 80 jednostek dostępnych w 12 klasycznych typach: ścienne, kasetonowe (4-stronne, 2-stronne, 1 stronne oraz 360°), kanałowe (niskiego oraz wysokiego sprężu, serii slim, fresh air), konsole, przypodłogowo-sufitowe oraz rozwiązania AHU kit dedykowane do central wentylacyjnych. Tutaj na uwagę zasługują szczególnie dwie tegoroczne nowości: jednostka kasetonowa 360° oraz nowe rozwiązanie AHU kit. Kaseta dzięki nowoczesnemu panelowi zapewnia wyjątkowo korzystny nawiew powietrza w pomieszczeniu. W standardzie jednostka zawiera pompkę skroplin oraz energooszczędne podzespoły. Jeśli natomiast chodzi o AHU kit, to został on wyposażony w sygnały sterujące, co pozwala ograniczyć koszty inwestycyjne oraz zapewnia łatwiejszy montaż. Nie jest wymagane tutaj stosowanie dodatkowych bramek i płyt komunikacyjnych.
Jednostka ścienna GMV
Konsola GMV
Jednostka kasetonowa 1-stronna GMV
Liczne nowości pojawiły się również w zakresie sterowania. Co nowego na ten sezon przygotowało GREE? A.R.: Na uwagę zasługuje z pewnością system rozliczania zużycia energii elektrycznej, którego głównym zadaniem jest zbieranie danych o pracy jednostek układu VRF GMV5, zużycia energii elektrycznej systemu z licznika oraz rozdział kosztów na poszczególne grupy urządzeń. System ten już spotkał się z dużym entuzjazmem wśród inwestorów, którzy dzięki temu narzędziu mogą w łatwy sposób podzielić koszty między np. najemców obiektu. Dodatkowo poszerzyliśmy swoją ofertę w zakresie sterowania BMS, oferujemy zarówno rozwiązania oparte na protokołach: Modbus, BACnet, jak i KNX.
GREE wspiera również etap projektowania, sprzedaży i instalacji. Czy może nam Pani przybliżyć ten temat? A.R.: GREE posiada dedykowany do systemów GMV5 program doboru GREE VRF Selector Ultimate, który w znacznym stopniu ułatwia zarówno proces projektowania, sprzedaży, jak i instalacji.
Szkolenia autoryzacyjne GREE są jednymi z najchętniej wybieranych przez instalatorów. Jak obecna sytuacja epidemiologiczna wpłynęła na ten zakres Państwa działalności? A.R.: Nasze szkolenia, zarówno te organizowane w Centrum GREE jak i wyjazdowe, cieszą się ogromną popularnością, z czego jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani. Dziękujemy za zaufanie instalatorom, którzy z dużym entuzjazmem w nich uczestniczą, a następnie pozytywnie je opiniują.
Dziękuję za rozmowę.
|
PODOBNE ARTYKUŁY:
POLECAMY WYDANIA SPECJALNE
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2024
-
Pompy ciepła 2023-2024
-
Pompy ciepła 2021-2022
-
Pompy ciepła 2022-2023
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023
-
Pompy ciepła 2020-2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020
-
Pompy ciepła 2019-2020