Reklama
 
 
 
 
GREE to nie tylko urządzenia Split oraz Multi Split – rozmowa na temat systemów GMV5 z Alicją Rusnak, Manager ds. Systemów komercyjnych Free Polska Sp. z o.o. Email
Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
Data dodania: 12.05.2020 

 

Systemy GREE GMV5 cieszą się rosnącą popularnością w Polsce. Jaki jest Pani zdaniem główny argument, który przekonuje instalatorów i inwestorów do skorzystania z oferty GREE w przypadku rozwiązań VRF?

 

20200512 28 Rys 1 Alicja Rusnak - Manager ds. Systemów komercyjnych 1

Alicja Rusnak – Manager ds. Systemów komercyjnych

 

ALICJA RUSNAK: GREE to już od wielu lat jeden z niekwestionowanych liderów branży HVAC&R w Polsce. Marka jest na polskim rynku od ponad 15 lat, dzięki grupie kapitałowej Free Polska. Dotychczas GREE kojarzone było głównie z rozwiązań typu Split oraz Multi Split, które są doskonale znane i chętnie instalowane. Od kilku lat rosnącym zainteresowaniem cieszą się również Systemy GREE GMV5, które możemy spotkać głównie w obiektach komercyjnych, użyteczności publicznej i w dużych obiektach mieszkalnych. Niezaprzeczalnym atutem systemów GMV są między innymi szeroki zakres nominalnej mocy chłodniczej systemu (12÷246 kW), bogaty wybór jednostek wewnętrznych (12 typów) oraz liczne możliwości w zakresie sterowania (indywidualne sterowniki przewodowe i bezprzewodowe, centralne sterowniki przewodowe oraz sterowanie zdalne przez BMS, jak i Wi-Fi).

 

 

GREE już od kilku lat stawia mocno na ekologię. Czy w przypadków systemów GMV5 również tak jest?

A.R.: Tak, oczywiście. Urządzenia GMV5 doceniają ogólnoświatowe organizacje certyfikujące – ISO 9001, CE, TÜV, EMC, GS. Jednostki posiadają certyfikaty Narodowego Instytutu Zdrowia
Publicznego (PZH) oraz EUROVENT.

 


Systemy GMV5 dzielą się na kilka rozwiązań. Czy mogłaby Pani scharakteryzować poszczególne typoszeregi?

A.R.: Zacznijmy więc od najmniejszego GMV5 Mini (12,0÷16,0 kW). Cieszy się on coraz większą popularnością, zastępując stosowane do tej pory rozwiązanie Multi Super Free Match, którego maksymalna nominalna wydajność chłodzenia wynosiła 16 kW. Tym samym systemy GMV5 Mini stały się swojego rodzaju zamiennikiem, który coraz częściej jest wykorzystywany w małych budynkach komercyjnych, jak również w obiektach mieszkalnych, w których nie ma możliwości zainstalowania standardowego systemu Multi Free Match. W przypadku GMV5 Mini długość instalacji może wynosić aż 300 m, przy możliwości podłączenia do 9 jednostek wewnętrznych!

Przechodząc dalej, GREE w zakresie rozwiązań VRF oferuje GMV5 Slim (22,4÷33,5 kW), które cechuje się niewielkimi rozmiarami oraz specjalną konstrukcją, co pozwala na montaż w wielu niedostępnych dla innych jednostek miejscach (szerokość – nawet 32 cm!). Niewątpliwą zaletą agregatów GMV5 Slim jest szeroki zakres pracy zarówno dla chłodzenia (do 52°C), jak i dla grzania (do -20°C). Wysokie parametry pracy wraz z możliwością podłączenia do 20 jednostek wewnętrznych sprawiają, że system ten jest coraz popularniejszy w obiektach komercyjnych, takich jak: banki, biura, małe hotele, hostele oraz obiekty przemysłowe.

 

20200512 28 Rys 2 GMV5 Mini

GMV5 Mini

 

GMV5 to nie tylko rozwiązania do 33,5 kW. Wspominała Pani o możliwości zbudowania systemu o mocy do 246 kW?

A.R.: Oprócz systemów GMV5 Mini oraz Slim, GREE w swojej ofercie ma również systemy modułowe Modular oraz Heat Recovery. Główną cechą dwururowych systemów Modular jest możliwość zbudowania systemu od 22,4 kW do 246,0 kW mocy chłodniczej. Równocześnie system możemy wyposażyć w 80 jednostek wewnętrznych oraz zbudować instalację do 1000 m. Rozwiązanie to sprawdza się szczególnie w przypadku dużych obiektów np. hoteli, biurowców.

 

20200512 29 Rys 3 GMV5 Heat Recovery

GMV5 Heat Recovery


Poza systemami dwururowymi, GREE oferuje również rozwiązanie trójrurowe Heat Recovery umożliwiające połączenie czterech modułów o sumarycznej mocy chłodniczej do 180 kW. Systemy te pozwalają na pracę jednostek wewnętrznych jednocześnie w trybie grzania i chłodzenia. Dzięki technologii odzysku ciepła, praca tych systemów może być nawet o 78% efektywniejsza niż układów GMV5 Modular!

 

 

Do systemu GMV5 oferują Państwo bogaty wybór jednostek wewnętrznych. Czy może Pani podać więcej szczegółów?

A.R.: Systemy GMV5 dają możliwość budowania zarówno niewielkich, jak i rozbudowanych układów od kilku do 80 jednostek dostępnych w 12 klasycznych typach: ścienne, kasetonowe (4-stronne, 2-stronne, 1 stronne oraz 360°), kanałowe (niskiego oraz wysokiego sprężu, serii slim, fresh air), konsole, przypodłogowo-sufitowe oraz rozwiązania AHU kit dedykowane do central wentylacyjnych. Tutaj na uwagę zasługują szczególnie dwie tegoroczne nowości: jednostka kasetonowa 360° oraz nowe rozwiązanie AHU kit. Kaseta dzięki nowoczesnemu panelowi zapewnia wyjątkowo korzystny nawiew powietrza w pomieszczeniu. W standardzie jednostka zawiera pompkę skroplin oraz energooszczędne podzespoły. Jeśli natomiast chodzi o AHU kit, to został on wyposażony w sygnały sterujące, co pozwala ograniczyć koszty inwestycyjne oraz zapewnia łatwiejszy montaż. Nie jest wymagane tutaj stosowanie dodatkowych bramek i płyt komunikacyjnych.

 

 20200512 29 Rys 4 Jednostka ścienna GMV

Jednostka ścienna GMV

 

 

20200512 29 Rys 6 Konsola GMV

Konsola GMV

 

 

20200512 29 Rys 5 Jednostka kasetonowa 1-stronna GMV

Jednostka kasetonowa 1-stronna GMV

 

 

 

Liczne nowości pojawiły się również w zakresie sterowania. Co nowego na ten sezon przygotowało GREE?

A.R.: Na uwagę zasługuje z pewnością system rozliczania zużycia energii elektrycznej, którego głównym zadaniem jest zbieranie danych o pracy jednostek układu VRF GMV5, zużycia energii elektrycznej systemu z licznika oraz rozdział kosztów na poszczególne grupy urządzeń. System ten już spotkał się z dużym entuzjazmem wśród inwestorów, którzy dzięki temu narzędziu mogą w łatwy sposób podzielić koszty między np. najemców obiektu. Dodatkowo poszerzyliśmy swoją ofertę w zakresie sterowania BMS, oferujemy zarówno rozwiązania oparte na protokołach: Modbus, BACnet, jak i KNX.

 

 

GREE wspiera również etap projektowania, sprzedaży i instalacji. Czy może nam Pani przybliżyć ten temat?

A.R.: GREE posiada dedykowany do systemów GMV5 program doboru GREE VRF Selector Ultimate, który w znacznym stopniu ułatwia zarówno proces projektowania, sprzedaży, jak i instalacji.
System sprzedaży oparty jest na naszej sieci dystrybucji, a systemy GREE GMV5 mogą zostać zainstalowane tylko przez autoryzowanego instalatora, co zapewnia prawidłowe wykonanie wszystkich etapów instalacji oraz 5 lat gwarancji na urządzenia.


Dodatkowo GREE w swojej ofercie posiada narzędzia wspomagające instalatorów oraz serwisantów podczas eksploatacji – stworzone do systemów VRF debuggery, które ułatwiają monitorowanie, kontrolę oraz usuwanie ewentualnych usterek.

 

 

Szkolenia autoryzacyjne GREE są jednymi z najchętniej wybieranych przez instalatorów. Jak obecna sytuacja epidemiologiczna wpłynęła na ten zakres Państwa działalności?

A.R.: Nasze szkolenia, zarówno te organizowane w Centrum GREE jak i wyjazdowe, cieszą się ogromną popularnością, z czego jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani. Dziękujemy za zaufanie instalatorom, którzy z dużym entuzjazmem w nich uczestniczą, a następnie pozytywnie je opiniują.
W związku z obecną sytuacją w Polsce wprowadziliśmy szkolenia on-line, które odbywają się na żywo w formie webinaru i w pełni pokrywają się z zakresem tych stacjonarnych. Instalatorzy mają możliwość czynnego udziału, zadawania pytań i zdobywanie wiedzy, bez narażania swojego zdrowia, w komfortowych warunkach – nie wymagana jest instalacja żadnych dodatkowych programów, czy aplikacji. Więcej informacji o naszych szkoleniach on-line można znaleźć na naszej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych.

 

 

Dziękuję za rozmowę.
A.R.: Dziękuję za możliwość rozmowy na temat VRF GREE.

 

 

PODOBNE ARTYKUŁY:

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.