Unikalne rozwiązanie do najbardziej wymagających lokalizacji VRV IV seria i – system klimatyzacji do instalacji wewnątrz budynków Email
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
Data dodania: 07.10.2015

 

Rynek Europejski, ale również coraz częściej w Polsce, to również nie tylko nowe inwestycje budowlane z nowymi systemami HVAC, ale także adaptacje już istniejących obiektów, często zabytkowych kamienic do nowej funkcji. Projektując system klimatyzacji dla tych obiektów na jakie problemy narażony jest inwestor, projektant, wykonawca?

 

2015 09 12 1

Artur Pezda

 

Artur Pezda: Problem adaptacji budynków do aktualnych warunków i trendów zarówno architektonicznych jak i funkcjonalnych jest dużym problemem, a staje się on jeszcze większym, jeśli budynek jest wpisany na listę zabytków i podlega konserwatorowi. Taka sytuacja to duże wyzwanie, które ogranicza, a w wielu przypadkach uniemożliwia, wprowadzanie jakichkolwiek zmian w bryle zewnętrznej budynku. Z naszego punktu widzenia powstają wówczas problemy związane z zaproponowaniem systemu klimatyzacji, aby nie ingerować w bryłę budynku? Wszyscy specjaliści, którzy kiedykolwiek mieli do czynienia z tego rodzaju obiektami, doskonale znają te ograniczenia. Dodatkowo restrykcyjne wytyczne i obostrzenia nakładane przez konserwatorów zabytków uniemożliwiają montaż agregatów nie tylko na elewacjach zewnętrznych, ale bardzo często również na dachach obiektów. Kolejnym utrudnieniem jest lokalizacja obiektów.

 

 

2015 09 12 2

Przykładowy zabytkowy obiekt z widocznymi jedynie czerpnią i wyrzutnią powietrza

 

 

Często jest to zwarta zabudowa w ścisłym centrum miast, gdzie bardzo trudno jest znaleźć miejsce na agregaty zewnętrzne, ale również utrzymać odpowiednie wymagania akustyczne. Zatem w takich obiektach jakiego typu systemy możemy zastosować?

 

AP: Generalnie w budynkach modernizowanych bardzo dobrym rozwiązaniem są systemy typu VRV. Ich konstrukcja i możliwości techniczne pozwalają na zastosowanie tych systemów w budynkach już istniejących, bez większej ingerencji w ich konstrukcję. Firma Daikin wprowadza coraz to nowsze rozwiązania, aby spełnić oczekiwania inwestorów, projektantów jak również użytkowników końcowych, kładąc nacisk na jakość, komfort użytkownika oraz wymogi środowiskowe. W zależności od charakteru budynku, jego przeznaczenia, lokalizacji i ograniczeń możemy zaproponować wiele rodzajów systemów VRV, począwszy od najmniejszej gamy MINI VRV-S Compact, którą właśnie wprowadzamy do sprzedaży, poprzez systemy MINI VRV-S IV aż do dużych systemów VRV IV. Posiadamy również systemy VRV-W, z agregatami chłodzonymi wodą, które bardzo często stosujemy tam, gdzie niemożliwe jest posadowienie agregatów chłodzonych powietrzem. Jednak za każdym razem musimy mieć do dyspozycji przestrzeń montażową do umieszczenia agregatów skraplających lub dry-coolerów (w przypadku agregatów VRV chłodzonych wodą), o ile wyraża na to zgodę konserwator i oczywiście jeżeli możliwe jest to od strony technicznej – mam tu na myśli odpowiednią długość instalacji, odległość od sąsiednich budynków itd.

 

 

Jednak firma Daikin opracowała specjalny system VRV IV-i. Czym on się różni od powszechnie znanych systemów VRF? 

 

AP: Tak, firma Daikin bardzo wnikliwie analizuje potrzeby rynku w pod względem rozwiązań HVAC i dlatego też od kilkunastu miesięcy prowadzone były prace projektowe nad rozwiązaniem systemów VRV dla budynków o – powiedzmy – trudnym usytuowaniu. Jako Daikin możemy już od września tego roku zaproponować całkowicie innowacyjne rozwiązanie jakim jest system VRV-i (z ang. Invisible – niewidoczny), który w całości, może być zainstalowany wewnątrz budynku. Wierzymy, że to innowacyjne rozwiązanie będzie przełomowe i w bardzo wielu sytuacjach okaże się niezastąpione. Opracowano tu dwuczęściowy skraplacz, aby całkowicie można było zainstalować go wewnątrz budynku i zapewnić pełną funkcjonalność, jaką dają systemy VRV.

 

 

2015 09 13 1

Schemat nowego układu klimatyzacji VRV IV-i

 

 

Z czego zatem składa się nowa dwuczęściowa jednostka?

 

AP: Jednostka skraplająca systemu VRV-i została rozdzielona na sekcję sprężarkową oraz na sekcję skraplacza w wykonaniu kanałowym. Moduł ze sprężarką i automatyką sterowniczą został umieszczony w kompaktowej i estetycznej obudowie o wymiarach 55 x 60 cm w podstawie i 70 cm wysokości, którą można posadowić w pomieszczeniu socjalnym, na zapleczu czy też w kuchni. Konstrukcja tego modułu została dokładnie przemyślana, zapewniając odpowiednie chłodzenie elektroniki i łatwy dostęp serwisowy.

 

Z kolei moduł z wymiennikiem ciepła wykonano w formie jednostki kanałowej, w której zastosowano opatentowany przez Daikin specjalny wymiennik V-shape pozwalający na zminimalizowanie wymiarów i poziomu hałasu do absolutnego minimum. Dzięki temu, wymiennik ciepła można zamontować w przestrzeni stropu podwieszonego w dowolnej niemal lokalizacji w pomieszczeniu, a dopuszczalna odległość 30 m miedzy modułem sprężarki a wymiennikiem daje nam wiele swobody w prowadzeniu instalacji.

 

 

2015 09 13 2

Moduł skraplacza w postaci wymiennika V-shape przeznaczonego do montażu w kanale wentylacyjnym

 

 

Czy usytuowanie bloku ze sprężarką np. w pomieszczeniu kuchennym w biurze nie wpływa na dyskomfort – hałas?

 

AP: Moduł sprężarki został zaprojektowany tak, aby spełniał wszystkie normy związane z poziomem hałasu w pomieszczeniach kuchennych. Rozmiary obudowy też nie są przypadkowe, idealnie integrują się ze standardowymi rozmiarami mebli kuchennych, dlatego też użytkownik nie będzie odczuwał ani dyskomfortu estetycznego ani dyskomfortu z powodu pracy urządzenia.

 

 

Czy wielkość wymiennika skraplacza montowanego w kanale jest zestandaryzowana, czy też możemy dobierać go w zależności od wielkości dostępnych kanałów?

 

AP: Jego wielkość jest zestandaryzowana dla całego typoszeregu. Konstruktorzy fi rmy Daikin pomyśleli również o standaryzacji przyłączy kanałów po stronie nawiewu i wywiewu. Ich wymiar jest jednakowy i wynosi 1200 x 300 mm. Biorąc pod uwagę fakt, że spręż dyspozycyjny wentylatora w skraplaczu wynosi 150 Pa, mamy również swobodną możliwość prowadzenia kanałów wentylacyjnych od jednostki do ściany elewacyjnej. 

 

 

2015 09 13 3

Moduł jednostki sekcji sprężarkowej wraz z automatyką

 

 

A co z rozdziałem powietrza? Czy są to dotychczasowe jednostki wewnętrzne, które były dostępne w ofercie Daikin, czy jakaś nowa konstrukcja?

 

AP: System VRV-i ma możliwości podłączenia wszystkich dostępnych jednostek wewnętrznych z typoszeregu dostępnego dla klasycznych systemów VRV IV, co zapewnia dowolną aranżację każdego z pomieszczeń, spełniając tym samym wszystkie wymogi inwestorów oraz bezpośrednich użytkowników. Dodatkowo system pozwala na podłączenie stylowych jednostek wewnętrznych z typoszeregu split jak Daikin Emura i Daikin Nexura. Jednostki te z uwagi na nowoczesny design są bardzo cenione przez architektów, którzy proponują nowoczesne aranżacje w biurach czy mieszkaniach.

 

 

Czy jednostka ta współpracuje również z centralami wentylacyjnymi, czy też kurtynami powietrznymi?

 

AP: Tak, system VRV-i został pomyślany jako kompleksowy system HVAC dla pomieszczeń komercyjnych. Biorąc pod uwagę zalety, o których wspomniałem wcześniej, tj. całkowita zabudowa jednostki skraplającej wewnątrz budynku, podłączenie jednostek wewnętrznych VRV i split oraz to, że system może współpracować z centralami wentylacyjnymi z sekcją chłodzenia i kurtynami powietrznymi, dostarczamy inwestorowi pełen produkt, który może być zainstalowany w budynkach o trudnym usytuowaniu.

 

 

2015 09 14 1

Elastyczne rozwiązanie z prostą instalacją

 

 

Znamy już najważniejsze zalety tego systemu, warto zatem zapytać o wydajności jednostek i sprawność. Czy system ten również wyróżnia się na tym polu?

 

AP: System VRV-i czerpie wszystko co najlepsze z systemów VRV-IV. Zastosowano tu również technologię zmiennej temperatury czynnika chłodniczego VRT. Możliwość pracy systemu VRV-i ze zmienną temperaturą odparowania czynnika chłodniczego VRT umożliwia użytkownikowi zoptymalizowanie i dostosowanie pracy systemu do jego własnych potrzeb, co zapewnia mu pełen komfort w pomieszczeniach oraz największą możliwą efektywność energetyczną, a co za tym idzie, znaczne obniżenie kosztów zużycia energii – o ok. 25% w skali roku w porównaniu z urządzeniami o stałej temperaturze odparowania czynnika chłodniczego.

 

Z uwagi na to, że system ten jest przeznaczony do unikalnego zastosowania, Daikin opracował jednostkę uniwersalną o mocy 14 kW z możliwością podłączenia do 10 jednostek wewnętrznych. Daje to możliwość schłodzenia ok. 120÷150 m2 powierzchni komercyjnej, co w pełni odpowiada pomieszczeniom usytuowanym w najbardziej prestiżowych lokalizacjach w budynkach zabytkowych. Warto podkreślić, iż system ma charakter modułowy, dzięki czemu można swobodnie planować i etapować inwestycję. Umożliwia to tym samym podłączenie kolejnych systemów dopiero w momencie znalezienia najemcy na daną powierzchnię oraz rozłożyć fi nansowanie inwestycji w czasie.

 

 

Każdy system wymaga odpowiedniego zarządzania. Czy dla tego systemu przygotowany został jakiś dedykowany system sterowania, wizualizacji, rozliczania kosztów?

 

AP: Dla systemu VRV-i został przewidziany sterownik centralny Intelligent Touch Manager II z ekranem dotykowym, który zapewnia możliwość wizualizacji grafi cznej pomieszczeń, zarządzanie i sterowanie wszystkimi jednostkami w obiekcie. Dodatkowo se serownik ITM daje możliwość indywidualnego rozliczenia kosztów zużycia energii na wielu najemców w danym budynku. Jest to standardowe rozwiązanie, które fi rma Daikin stosuje w swoich systemach VRV od wielu lat. Jest to bardzo przydatna funkcja ciesząca się dużym zainteresowaniem.

 

Dzięki ITM możemy również zdalnie zarządzać i wizualizować zużycie energii za pomocą usługi i-Net, która monitoruje system 24 godz. na dobę, co pozwala użytkownikowi sprawować pełną kontrolę nad kosztami eksploatacji.

 

 

2015 09 14 2

 

 

Na koniec spytałbym Pana w jakich obiektach w Polsce widziałby Pan możliwość zaimplementowania systemu VRV-i?

 

AP: System VRV-i jest przez nas bardzo wyczekiwanym produktem. Od wielu miesięcy prowadziliśmy rozmowy z potencjalnymi inwestorami, konsultantami, architektami i projektantami o możliwości zastosowania tego systemu na rynku Polskim. Podobnie jak w całej Europie rynek polski potrzebuje tego rozwiązania. Wystarczy spojrzeć na wygląd naszych zabytkowych części miast, gdzie w obrębie starówek mają swoje prestiżowe biura instytucje fi nansowe, banki, kancelarie prawnicze i znane na całym świecie firmy. Dla tych fi rm to wielki prestiż mieć lokalizację w centrum miast, a dla nas jako firmy Daikin możliwość zapewnienia użytkownikom idealnego komfortu wewnątrz ich biur.

 

Drugim aspektem pozostaje również strona wizualna tych pięknych miejsc. Wprowadzając system VRV-i na rynek, nie tylko przyczynimy się do spełnienia oczekiwań klientów, ale również przyczynimy się do poprawy wizerunku i estetyki naszych pięknych miast…

 

 

Dziękuję za rozmowę

 

AP: Dziękuję i zachęcam wszystkie osoby mające do czynienia z obiektami zabytkowymi do zapoznania się ze szczegółami technicznymi tego systemu.

 

PODOBNE ARTYKUŁY:

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.