IV Warsztaty Amoniakalne |
Data dodania: 19.12.2014 |
W dniach 23-24 października 2014 r. w Solcu Kujawskim już po raz czwarty odbyły się warsztaty poświęcone instalacjom amoniakalnym. W tym roku osoby sprawujące nadzór nad amoniakalnymi instalacjami chłodniczymi, w tym dyrektorzy pionów technicznych, główni mechanicy, energetycy, mistrzowie maszynowni chłodniczych oraz specjaliści firm branżowych dyskutowali nt.: Teraźniejszości i przyszłości amoniakalnych instalacji chłodniczych.
Organizatorem spotkania było Kujawsko-Pomorskie Centrum Szkoleń i Certyfikacji, które prowadzi swoją działalność szkoleniową w ramach firmy METALKO Sp. z. o.o. Honorowy patronat nad IV Warsztatami objęli: Prezes Urzędu Dozoru Technicznego, Kujawsko-Pomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej oraz Krajowe Forum Chłodnictwa Związek Pracodawców.
Arkadiusz Krajka
Szerokie grono audytorium powitali Arkadiusz Krajka, Dyrektor Zakładu Maszyn Wirowych METALKO Sp. z o.o. oraz w imieniu Prezesa Urzędu Dozoru Technicznego pan Marek Matusiak Dyrektor UDT w Bydgoszczy. Przed przystąpieniem do obrad,w imieniu KFCh, pan Prezes Robert Grejcz wręczył obecnym na sali specjalistom nominacje na Ekspertów KFCh Związku Pracodawców w zakresie szkoleń i egzaminów personelu z dziedziny techniki chłodniczej, klimatyzacyjnej i pomp ciepła. Na ręce Pana Arkadiusza Krajki przekazana została również Licencja dla Kujawsko-Pomorskiego Centrum Szkoleń i Certyfikacji w zakresie szkoleń personelu z dziedziny techniki chłodniczej, klimatyzacyjnej i pomp ciepła do działania pod egidą Krajowego Forum Chłodnictwa.
Od lewej: Grzegorz Starszak, Robert Grejcz, Arkadiusz Krajka, Mateusz Lisewski
Krzysztof Waligórski
Następnie Pan Sławomir Sulkowski z wydziału Kontrolno-Rozpoznawczego KW PSP Toruniu omówił rolę prowadzącego instalację amoniakalną oraz organów PSP w zakresie przeciwdziałania poważnym awariom przemysłowym na przykładzie emisji czynnika chłodniczego. W kontekście tej współpracy ciekawe przypadki wycieku amoniaku przytoczył Pan Włodzimierz Nekanda-Trepka – biegły sądowy w zakresie chłodnictwa, wskazując przy tym na zagrożenia nie tylko dla osób bezpośrednio mających styczność z instalacją, ale również dla środowiska.
Włodzimierz Nekanda-Trepka
Podczas spotkania Pani Anna Ograbek, inspektor Państwowej Inspekcji Pracy, przedstawiła projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 12 maja 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze amoniakalnych instalacji chłodniczych w zakładach przetwórstwa rolno-spożywczego (Dz. U. Nr 98, poz. 902). W projekcie tym zawarto m.in. zagadnienia takie jak:
Anna Ograbek
Przedstawione szczegóły wzbudziły wśród uczestników lawinę krytyki, zarzucając niespójność zaprezentowanej nowelizacji, ogólnikowe sformułowania, a także nieznajomość branży i problemów.
Arkadiusz Baczewski
Z kolei Pan Piotr Weroński z Johnson Controls International omówił optymalizację pracy amoniakalnych sprężarek śrubowych przez zastosowanie napędów o zmiennej prędkości obrotowej (VSD). Rregulacja wydajności odbywa się tutaj poprzez regulację prędkości obrotowej kompresora, co przynosi znaczący wzrost efektywności sprężarki w częściowych obciążeniach, a to wpływa na redukcję w zużyciu energii elektrycznej przez sprężarki. Korzyści z zastosowania VSD w sprężarkach śrubowych to m.in.:
Piotr Weroński
W warsztatach amoniakalnych po raz pierwszy czynny udział wzięła firma LNS, będąca przedstawicielem rozwiązań J&E Hall International. Pan Maciej Galiński w swojej prezentacji omówił budowę, zasadę działania i sposób regulacji sprężarek jedno śrubowych HallScrew. Wykazał jej zalety porównując do konstrukcji sprężarek tłokowych oraz dwuśrubowych.
Maciej Galiński
Posumowaniem dnia było wystąpienie Pana Mirosława Danieluka, Dyrektora pionu Likwidacji Szkód i Oceny Ryzyka Alfa Brokers, który omówił ocenę ryzyka ubezpieczeniowego w obiektach typu chłodnia, przechowalnia z instalacjami amoniakalnymi. Zwrócił uwagę na podstawy prawne przeprowadzania oceny ryzyka, wybrane uwagi ubezpieczycieli do poziomu bezpieczeństwa chłodni oraz konsekwencje niestosowania się do powinności ubezpieczeniowych na likwidację szkody. Należy podkreślić, iż stan techniki i bezpieczeństwa urządzeń wpływa na decyzję co do udzielenia ubezpieczenia oraz na wysokość składki.
Grzegorz Grzelka
Mikołaj Klenkiewicz
Podczas warsztatów nie zabrakło również przybliżenia doświadczeń z pracujących chłodni. Pan Andrzej Nowakowski z Sokołów-Service przedstawił rozwiązanie zastosowane w zakładzie mające na celu intensyfikację procesu wymiany ciepła i zmniejszenie ubytku masy mięsa na przykładzie instalacji chłodniczej dla tunelu wychładzania owiewowego półtusz wołowych. W wyniku tej modernizacji proces wychładzania półtusz wołowych w przedstawionej technologii do uzyskania temperatury w udźcu wołowym +7°C został skrócony o 12 h, zaś ubytki masy mięsa w stosunku do wcześniej stosowanych technologii zostały zmniejszone o 1,8%.
Andrzej Nowakowski
Edmund Syrocki
Swoim doświadczeniem w zakresie usterek pracy agregatów amoniakalnych, a także wpływem standardów projektowych na eksploatację instalacji chłodniczej podzielił się Pan Albert Depta z firmy COLDEX Przemysłowe Instalacje Chłodnicze.
Albert Depta
Na zakończenie obrad Pan Arkadiusz Krajka Dyrektor Zakładu Maszyn Wirowych METALKO podsumował postęp w technice sprężania w aspekcie warunków obsługi, serwisowania i napraw instalacji. Zwrócił uwagę na wady i zalety sprężarek tłokowych i śrubowych, wybrane tendencje zmian w przemyśle chłodniczym oraz ważniejsze przepisy dotyczące obsługi, remontów urządzeń i instalacji chłodniczych.
W imieniu organizatorów uczestnikom warsztatów podziękował za aktywny udział pan Piotr Kamecki Dyrektor Zakładu Pinguin Foods Polska w Dąbrowie Chełmińskiej. Wskazał również nad czym należy popracować, by kolejne warsztaty były jeszcze ciekawsze.
Więcej zdjęć znajda Państwo w anszej galerii >>>> Więcej Fotoreportaży >>>> |
PODOBNE ARTYKUŁY:
POLECAMY WYDANIA SPECJALNE
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2024
-
Pompy ciepła 2023-2024
-
Pompy ciepła 2021-2022
-
Pompy ciepła 2022-2023
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023
-
Pompy ciepła 2020-2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020
-
Pompy ciepła 2019-2020