CASE STUDY Mrożone świeżo po złowieniu
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Data dodania: 31.08.2017

Chłodzeniem i zamrażaniem świeżo złowionych sardynek i sardeli z Morza Śródziemnego przeznaczonych na cały rynek europejski zajmuje się m.in. przedsiębiorstwo handlu rybami Arbacommerce d.o.o. Zadar w chorwackim mieście Labin. Ta nowoczesna przetwórnia ryb przetwarza 4000 ton ryb rocznie – zarówno w jakości IQF, jak i w blokach. Niezawodną pracę instalacji chłodniczych zapewniają skraplacze i chłodnice powietrza firmy Güntner w połączeniu z agregatami zespolonymi. 

 

Kamieniste dno morskie, krystalicznie czysta woda – na otwartym Adriatyku w pobliżu wysp znajdują się najlepsze rejony połowu sardynek i sardeli na całym Morzu Śródziemnym. Dla chorwackiej firmy Arbacommerce d.o.o. Zadar priorytetem jest zapewnienie konsumentom europejskim najwyższej jakości dostarczanych produktów.

 

 

2017 6 87 2

Rys. 1. Arbacommerce d.o.o. Zadar w chorwackim mieście Labin

 

 

W nowoczesnej przetwórni ryb w Labinie, we wschodniej części Półwyspu Istryjskiego, w odległości jedynie pięciu kilometrów od portu Plomin, służą do tego celu zbudowane na łącznej powierzchni produkcyjnej 3500 m² dwa tunele zamrażalnicze do wózków kratowych, jedna zamrażalnia spiralna IQF (Individually Quick Frozen) oraz dwie wytwornice lodu łuskowego. Do chłodzenia i składowania przeznaczonych jest w całym kompleksie 18 chłodni plusowych (185 m², 100 ton pojemności) z temperaturami składowania od 0 do 4°C i sześć mroźni (650 m², 520 ton pojemności) z temperaturą sięgającą do -25°C. Licząca około 2600 m² powierzchnia produkcyjna obejmuje pomieszczenia robocze oraz solenia o temperaturach od 6 do 10°C. Poza mrożonkami, firma Arbacommerce dostarcza także ryby marynowane i solone.

 

 

2017 6 87 1

 

 

Duża szybkość mrożenia W celu zabezpieczenia ryb, świeży połów jeszcze na statku konserwowany jest w mieszance zimnej wody morskiej i lodu. W dalszym etapie chłodzona w sposób ciągły ryba jest transportowana samochodami ciężarowymi do przetwórni. Aby zapewnić wysoką jakość ryby, wymagana jest duża szybkość w procesie mrożenia. Zastosowane oba tunele mroźnicze na wózki kratowe mają pojemność po 25 ton na 12 godzin. Każda skrzynia może pomieścić 8,5 kg ryby, a wózki kratowe mieszczą po 54 skrzynie lub 459 kg ryby. Tunel z kolei może pomieścić 27 wózków kratowych. Prędkość przepływu powietrza między skrzyniami z rybą musi wynosić co najmniej 5 m na sekundę, aby zapewnić równomierną wymianę temperatury. Ostatni wózek kratowy jest wyposażony w czujnik, który jest umieszczony bezpośrednio między sardynkami. Z chwilą osiągnięcia zadanej temperatury -20°C proces mrożenia zostaje zakończony. Zamrażalnia spiralna IQF ma natomiast zdolność mrożenia 550 kg sardynek i sardeli na godzinę.

 

 

2017 6 88 1

Rys. 2. W zakładzie, o powierzchni produkcyjnej 2600 m², temperatura w pomieszczeniach pracy i solenia wynosi od 6 do 10°C

 

 

2017 6 88 2

Rys. 3. Jeden tunel na wózki kratowe obejmuje 54 skrzyń, z których każda mieści po 8,5 kg ryby

 

 

Decentralne dostarczanie chłodu

 

Dla austriackiej firmy Frigopol Kälteanlagenbau GmbH z siedzibą we Frauental, dużym wyzwaniem podczas projektowania instalacji chłodniczych było różne zapotrzebowanie chłodu w części produkcyjnej i magazynowej, w związku z czym dostarczanie chłodu zostało zaprojektowane decentralnie, a sprężarki – zoptymalizowane dokładnie pod kątem lokalnie potrzebnej mocy chłodniczej. Cały montaż wykonała chorwacka firma Terma H.G.H d.o.o., Sesvete w Zagrzebiu.

 

Ryby, które są jeszcze żywe, są dostarczane do Labin w interwałach oraz w różnych ilościach różniących się co dziennie. Średni czas produkcji w okresie szczytowego obciążenia chłodniczego wynosi około dziesięciu godzin. Urządzenia chłodnicze zapewniają do mrożenia temperaturę czynnika chłodniczego na zasilaniu -35°C, a do chłodzenia plusowego -8°C; obie wytwornice lodu łuskowego wymagają natomiast temperatury -32°C, a zarówno tunele zamrażalnicze na wózki kratowe, jak i zamrażalnia spiralna są zasilane chłodem -40°C. Aby utrzymać jak najniższe koszty konserwacji, użytkownicy zdecydowali się na zastosowanie czynnika chłodniczego R404A.

 

Cała zakładowa technika chłodnicza jest wyposażona w system odzysku ciepła. I tak na przykład ciepło odpadowe ze sprężarek jest przenoszone do instalacji zaopatrzenia w ciepłą wodę i tam gromadzone. Zakładając średni czas pracy maszyn wynoszący 10 godzin dziennie, odzysk ciepła pozwala zaoszczędzić rocznie około 434 000 kWh energii.

 

 

2017 6 88 3

Rys. 4. Tunel na wózki kratowe wraz z wózkami kratowymi

 

 

Skraplacze i chłodnice powietrza Güntner

 

Firma Güntner wspiera swoimi komponentami zarówno „ciepłą”, jak i „chłodną” stronę procesu chłodniczego. Wszystkie potrzebne urządzenia systemu dla przetwórni rybnej zostały zaprojektowane przy użyciu programu doboru Güntner Product Calculator.

 

Przeważająca część skraplaczy Güntner, w celu lepszego rozprowadzania powietrza, została ustawiona na konstrukcji stalowej obok maszynowni. Urządzenia te, to jeden skraplacz S-GVH 090 z dwoma zintegrowanymi obiegami, jeden skraplacz GVH 065, dwa skraplacze S-GVH 090 z dochładzaczem i dwa skraplacze GVH 080. Pod każdym skraplaczem zainstalowano zbiornik czynnika chłodniczego. Wentylatory wyposażone są w bezstopniowy system regulacji prędkości obrotowej, sterowanej w zależności od ciśnienia skraplania.

 

Łącznie 31 wysokowydajnych chłodnic powietrza Güntner zasila różne strefy chłodnicze i klimatyczne w budynku. Wszystkie zastosowane urządzenia serii Vario GHN i DHN oraz serii Compact CUBIC GHF, FLAT GDF i DUAL DHF posiadają odporne na korozję powłoki z żywicy epoksydowej.

 

 

2017 6 88 4

Rys. 5. Skraplacz Güntner typu S-GVH z dochładzaczem na dachu maszynowni

 

 

2017 6 89 1

Rys. 6. Skraplacze ustawione na konstrukcji stalowej obok maszynowni.

 

 

Równomierny, poziomy strumień powietrza przez wózki kratowe w każdym z obu tuneli zapewnia chłodnica szokowa Güntner typu BLAST S-GFN. Urządzenie to odznacza się szczególnie sprawnymi wentylatorami tłoczącymi o wysokim sprężu zewnętrznym. W przypadku chłodni spiralnej IQF przewidziano zastosowanie chłodnicy powietrza firmy Güntner z lamelami AlMg3. Parowniki-chłodnice powietrza dla obu systemów zamrażania są zasilane za pomocą elektronicznych termostatycznych zaworów rozprężnych.

 

 

2017 6 89 2

Rys. 7. Zimne powietrze z chłodnic powietrznych trzeciego stopnia Güntner GHN przepływa przez kanały tekstylne do pomieszczeń pracy

 

 

Klimatyzacja bez przeciągów

 

Aby uzyskać rozprowadzanie powietrza w pomieszczeniach pracy bez przeciągów, czyli w warunkach bardziej komfortowych dla pracowników, zainstalowane chłodnice powietrza trzeciego stopnia wyposażono w kanał tekstylny, który jednolicie rozdziela powietrze. System protokołowania centralnie monitoruje i dokumentuje dane eksploatacyjne różnych regulatorów i sterowników (np. ciśnienie parowania, przegrzanie, ciśnienie skraplania i temperaturę produktu lub pomieszczenia), porównując wartości zadane z rzeczywistymi. Zespolony układ sterowania steruje sprężarkami i łączy miejsca chłodzenia.

 

 

Chłodnictwo przemysłowe: Przetwórstwo rybne

Lokalizacja: Chorwacja, Labin

Czynnik: R404A

Urządzenia: Skraplacz GVH, chłodnice powietrza VARIO typu GHN i DHN oraz chłodnice powietrza Compact serii CUBIC GHF, FLAT GDF i DUAL DHF

 

 

 

 

PODOBNE ARTYKUŁY:

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.