Amoniak (R717) – naturalny czynnik chłodniczy. Pomiar lamelowych wymienników ciepła dla suchego odparowania |
Data dodania: 24.04.2019 |
Obowiązujące regulacje prawne i obostrzenia dotyczące instalacji chłodniczych wymagają zwiększenia nakładów inwestycyjnych, szczególnie w przypadku dużych ilości napełniania czynnikami. Dlatego też, firma thermofin w celu rozbudowy swojego portfolio produktów wymienników do zastosowania przede wszystkim w sektorze wielkoprzemysłowym przeprowadziła szereg badań mających na celu zoptymalizowanie konstrukcji pod kątem ilości czynnika oraz intensyfikacji wymiany ciepła.
Na potrzeby zbadania lamelowych wymienników ciepła, w 2013 roku firma thermofin GmbH stworzyła odpowiednie stanowisko badawcze (patrz rys. 1). Obok różnych czynników chłodniczych możliwe jest również wykonanie na nim pomiarów z wykorzystaniem amoniaku (R717) dla:
Rys.1 .
Ze względu na bardzo wysoką entalpię parowania [kJ/kg,] w porównaniu z innymi powszechnie stosowanymi czynnikami chłodniczymi, dla zapewnienia porównywalnej wydajności parownika potrzebny jest bardzo niski przepływ masowy czynnika. Kolejną szczególną cechą amoniaku jest jego wysoki stosunek gęstości cieczy do gęstości gazu (rys. 3).
Rys. 2.
Rys. 3.
Podczas pracy z bezpośrednim wtryskiem, obydwie te właściwości amoniaku zapewniają, że ilość amoniaku w stanie ciekłym na wlocie do rur wymiennika ciepła jest bardzo niska. W celu zagwarantowania wysokiej wymiany ciepła, wymagane jest całkowite zwilżenie ciekłym amoniakiem wewnętrznej powierzchni rury. Przy nie spełnieniu tego warunku będziemy mieli zakłócenia, których skutki możemy zobaczyć na rys. 4.
Rys. 4.
Rys. 5.
Klasyczna regulacja przegrzania za pomocą czujnika temperatury na wylocie z parownika jest uzupełniona o pomiar zawartości gazu za pomocą czujnika jakości gazu.
Rys. 6.
Rys. 7. Mieszanina amoniaku z olejem na wylocie parownika
Rys. 8.
Eric GERSTENBERGER
thermofin GmbH
|
PODOBNE ARTYKUŁY:
POLECAMY WYDANIA SPECJALNE
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2024
-
Pompy ciepła 2023-2024
-
Pompy ciepła 2021-2022
-
Pompy ciepła 2022-2023
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023
-
Pompy ciepła 2020-2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020
-
Pompy ciepła 2019-2020