Cereminia ropoczęcia budowy pierwszej w Polsce fabryki pomp ciepła Daikin Europe PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 05.04.2023

Firma Daikin Europe N.V. tradycyjną ceremonią zainaugurowała rozpoczęcie budowy nowej fabryki pomp ciepła w Łodzi. Jest to pierwszy zakład produkcyjny Daikin w Polsce. Inwestycja o wartości 300 milionów euro, to największa inwestycja zagraniczna w Polsce w ostatnich latach. Do 2030 roku pozwoli na stworzenie 3 000 nowych miejsc pracy. Zakończenie budowy planowane jest na kwiecień 2024 roku, a nowa fabryka rozpocznie działalność w lipcu 2024 roku.

 


Ceremonia rozpoczęcia budowy z udziałem wysokiej rangi urzędników


W Ksawerowie koło Łodzi w dniu 4 kwietnia odbyła się uroczystość inaugurująca budowę fabryki pomp ciepła firmy Daikin. Gospodarzami ceremonii, która odbyła się według tradycyjnego japońskiego rytuału, byli przedstawiciele zarządu Daikin Europe, a uczestniczyli w niej przedstawiciele rządu i inni wysokiej rangi urzędnicy państwowi oraz ambasador Japonii w Polsce.

 

 

20230405 Daikin Lodz grounbreaking ceremony 0


Na działce o powierzchni 320 000 m2 powstanie nowy zakład produkcyjny firmy Daikin, w którym do 2030 r. zatrudnienie znajdzie 3000 osób. Ta znacząca inwestycja, której wartość szacowana jest na 300 milionów euro, wzmacnia pozycję firmy Daikin w obszarze produkcji pomp ciepła na szybko rozwijającym się rynku europejskim. Decyzja o ulokowaniu nowej fabryki w Polsce wiąże się z wieloma korzyściami: pozwoli firmie Daikin na dostęp do największych zasobów wykwalifikowanych pracowników w Europie Środkowo-Wschodniej, da jej dostęp do innych rynków oraz możliwość korzystania ze stabilnych łańcuchów dostaw. Nowa fabryka wpisuje się w strategię „bliskości” firmy Daikin, zgodnie z którą wszystkie produkty sprzedawane w Europie są także tutaj opracowywane i wytwarzane, by zaspokajać lokalne potrzeby. Ten zakład produkcyjny, wraz z istniejącymi europejskimi fabrykami w Belgii, Czechach i Niemczech, będzie wytwarzał największą liczbę pomp ciepła Daikin w Europie

 

20230405 Daikin Lodz grounbreaking ceremony 2

Na zdjęciu od lewej: Akio Miyajima, Ambasador Japonii w Polsce; Waldemar Buda, Minister Rozwoju i Technologii; Corine Vyncke, Director Legal Daikin Erope N.V.; Masatsugu Minaka, Prezes Zarządu Daikin Europe N.V.; Paweł Kurtasz, prezes PAIH; Adam Topolski, Burmistrz Ksawerowa; Masayuki Takinami, Takenaka Europe GmBH.

 


Inwestycja o wartości 300 mln euro wyrazem strategii „bliskości” firmy
„Daikin Europe świętuje w tym roku doniosły kamień milowy: naszą 50. rocznicę działalności w Europie. Działamy na rynku europejskim od momentu rozpoczęcia produkcji w 1973 roku w naszej pierwszej europejskiej fabryce w Ostendzie, w Belgii. W oparciu o naszą "Strategię bliskości" mamy lokalnie ugruntowaną pozycję i produkujemy blisko rynków, na których sprzedajemy. Dzięki inwestycji 300 milionów euro tutaj w Polsce, zobowiązujemy się do stworzenia 3 000 miejsc pracy do 2030 roku i rozwijania współpracy z lokalnymi dostawcami w Polsce przez wiele kolejnych lat” - powiedział Masatsugu Minaka, Prezes Zarządu Daikin Europe N.V. i Senior Executive Officer, Daikin Industries, Ltd.

 

20230405 Daikin Lodz grounbreaking ceremony 3

 


Największa inwestycja zagraniczna w Polsce ostatnich latach
„Na początku lipca ubiegłego roku ogłaszaliśmy wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim i kierownictwem firmy Daikin jej nową inwestycję w Ksawerowie koło Łodzi. Cieszę się, że już dziś rozpoczynamy realizację tego ważnego dla regionu i kraju przedsięwzięcia. To największa w ostatnich latach inwestycja zagranicznej firmy w Polsce i największa w historii Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej,”  podkreśla minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

 

20230405 Daikin Lodz grounbreaking ceremony 5

 

„Ostatnie lata są rekordowe pod względem napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski. Atrakcyjność inwestycyjna Polski jest potwierdzona w różnego rodzaju rankingach eksperckich, a także ma odzwierciedlenie w ratingach polskiej gospodarki. Nasze atuty to przede wszystkim atrakcyjne położenie geograficzne, wielkość rynku, wysoko wykwalifikowane kadry, sieć uczelni czy zachęty skierowane do inwestorów. Polska gospodarka wielokrotnie udowodniła swoją siłę i stabilność. Nowa inwestycja Daikin w Polsce jest tego potwierdzeniem,” dodaje minister Buda.

 


Ceremonia rozpoczęcia budowy
Daikin, jako odpowiedzialny, szybko rozwijający się lider rynku, na pierwszym miejscu stawia potrzeby społeczności w których działa, swoich pracowników, klientów i partnerów.
Ceremonia inauguracji budowy (w języku japońskim: „tokoshizume no matsuri”) odbywa się tuż przed rozpoczęciem prac budowlanych. Jest to religijna ceremonia oparta na japońskiej tradycji i polega na uspokojeniu bogów ziemi, oddaniu im czci, poproszeniu o zgodę na budowę oraz modlitwie o zapewnienie  bezpieczeństwa personelowi i budynkom powstającym w czasie budowy.

 

20230405 Daikin Lodz grounbreaking ceremony 4
 


Wzrost popytu na energooszczędne pompy ciepła
Daikin, jedna z najszybciej rozwijających się firm w Europie i lider rynku systemów pomp ciepła i klimatyzacji, a także filtracji powietrza, zwiększa produkcję energooszczędnych pomp ciepła, aby zaspokoić rosnący popyt na rozwiązania oparte na czystej energii w ramach transformacji energetycznej w Europie. Oczekuje się, że do roku 2025 rocznie w Europie będzie instalowanych co najmniej 3,5 miliona pomp ciepła, co oznacza wzrost o około 30% w skali roku.

 

20230405 Daikin Lodz grounbreaking ceremony 1

 

 

Więcej informacji na stronie www.daikin.eu  i www.daikin.com

 

 

PODOBNE ARTYKUŁY:

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.