Skuteczne chłodzenie serwerowni bez użycia klimatyzacji
Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
Data dodania: 12.08.2021

Pandemia Koronawirusa wywołała prawdziwą rewolucję na rynku data center, który nie tylko na tym nie stracił, ale wręcz nabrał jeszcze większej dynamiki. Cyfryzacja wielu procesów, która jeszcze do niedawna była traktowana jako przyszłość, nagle stała się niezbędną teraźniejszością. Jednocześnie, data center muszą mierzyć się z wieloma wyzwaniami, żeby zapewnić nieprzerwany dostęp do naszych codziennych usług. Jednym z kluczowych elementów gwarantujących niezawodność pracy serwerów jest właściwe chłodzenie.

 

 

Zetabajty, czyli biliony gigabajtów
Wzrost ilości danych, gromadzonych na serwerach przedsiębiorstw działających w Internecie, nieustannie postępuje. W ciągu kilku ostatnich lat, ich przetwarzanie odbywało się w 80 proc. w chmurze. Według marcowego raportu IDC „Worldwide Global DataSphere Forecast”,  w 2025 roku, na świecie będzie już 180 zettabajtów danych (jeden zettabajt to bilion gigabajtów). Dla porównania, pierwszy zetabajt został osiągnięty zaledwie w 2016 roku. Ilość gromadzonych danych rośnie średnio o 23 proc. rocznie, przy czym firmy produkują je w szybszym tempie (28 proc.) niż konsumenci. Ilość danych w chmurze, rośnie średnio  o 36 proc. w skali roku.

 

Z biznesem w chmurach
180 ZB to ilość informacji, która wkrótce przewyższy wszystko to, co ludzkość zdołała zapisać od początku swojego istnienia. Tak dynamiczny wzrost, wymusza na przedsiębiorstwach poszukiwanie funkcjonalnych, a przy tym korzystnych finansowo systemów informatycznych. Jednym z nich jest chmura obliczeniowa (z ang. Cloud Computing), czyli model organizacji pracy przedsiębiorstwa, który polega na korzystaniu z usług dostarczonych przez wybranego, zewnętrznego dostawcę, w ramach opłaty licencyjnej. Według raportu firmy PMR, to właśnie znaczny wzrost popularności „chmury”, będzie w Polsce jednym z najważniejszych trendów w outsourcingu usług IT w najbliższej przyszłości.


Kolokacja, czyli przeprowadzka serwerów
Jedną z usług Cloud Computingu jest tzw. Kolokacja, czyli udostępnienie klientom wydzielonej powierzchni technicznej serwerowni wraz z niezbędną infrastrukturą telekomunikacyjną. Klienci korzystający z rozwiązań tego typu mają zapewniony szybki dostęp do swoich danych oraz stałą opiekę techniczną dystrybutora. Przenosząc serwery do profesjonalnego data center, przedsiębiorcy mogą liczyć na spore oszczędności (nawet 30 proc. budżetu przeznaczanego na IT), a także na gwarancję bezpieczeństwa i nieograniczony dostęp do swoich danych.

 

Chłodzenie gwarantem bezpieczeństwa informacji
Pracujące 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu serwery stanowią swoisty „mózg” współczesnego przedsiębiorstwa. To właśnie na nich przechowywane są informacje, dotyczące najważniejszych sfer działalności firmy. Ich utrata lub brak dostępności, może doprowadzić do sytuacji kryzysowej, dużych strat finansowych lub wizerunkowych. Gwarancja bezpieczeństwa dla sprzętu sieciowo-serwerowego, jest absolutnym priorytetem dla każdego data center. Chodzi tu nie tylko o fizyczne bezpieczeństwo serwerów, zapewnione przez ochronę budynku, w którym się znajdują, ale również o zagwarantowanie optymalnej pracy urządzeń, w tym przede wszystkim o właściwe chłodzenie serwerów.

 

Klimatyzacja vs. chłodzenie cieczą
Duża ilość ciepła wydzielanego przez pracujące serwery, może znacząco obniżyć ich sprawność, w skrajnych przypadkach doprowadzając do awarii. Niezbędne jest zatem stosowanie instalacji chłodniczych zdolnych temu zapobiegać. W chwili obecnej, najpopularniejszym sposobem na chłodzenie serwerów, są konwencjonalne systemy klimatyzacyjne, które zapewniają stały dopływ schłodzonego powietrza o temperaturze rzędu 18°C. Biorąc pod uwagę, że każde z takich urządzeń musi pracować przez 365 dni w ciągu roku, zużycie energii elektrycznej generuje gigantyczne koszty. Mało tego, przy wykorzystaniu klimatyzatorów, konieczne jest dodatkowe osuszanie powietrza z wilgoci. Mając na uwadze powyższe, firma Polcom, lider rynku IT w zakresie przechowywania danych, postawiła na nowoczesne rozwiązanie DLC. Polega ono na chłodzeniu serwerów cieczą. System ten sprawdził się w ośrodku przetwarzania danych w Skawinie, dlatego Polcom, zdecydował się zastosować go również w wybudowanym niedawno data center w Alwernii. Obiekt ten jest jednym z największych ośrodków przetwarzania danych w Europie.

 20210812 Budmech 1


Chłodzenie ciepłą wodą
Wspomniany system DLC zakłada, że nic nie chłodzi tak skutecznie jak… ciepła woda. Proces chłodzenia polega bowiem, na bezpośrednim odprowadzaniu ciepła wytwarzanego przez urządzenia elektroniczne, przez płynącą rurociągiem ciecz.  Do schłodzenia cieczy nie są wykorzystywane jedynie agregaty chłodnicze, a przede wszystkim powietrze zewnętrzne chłodzące wymienniki ciepła. Dzięki temu, system chłodzenia, jest w stanie przez dłuższy czas pracować w trybie „freecooling”, czyli trybie ekonomicznym, oszczędzając prąd. Jednocześnie jest to bardzo skuteczny mechanizm chłodzenia – pozwala on utrzymywać temperaturę w serwerowni niższą o ok. 6°C w porównaniu do tradycyjnego systemu chłodzenia powietrzem. Warto zaznaczyć, że za chłodzenie wody w Alwernii odpowiedzialne są agregaty Turbo Core, które poruszają się na łożyskach magnetycznych. Uzyskuje się w ten sposób efekt lewitacji, wpływający na redukcję tarcia, a co za tym idzie na zmniejszenie energii zużywanej przez agregaty. Zastosowanie chłodzenia w systemie DLC pozwoliło nam obniżyć współczynnik PUE z poziomu 1,5 do około 1,2. Dla przykładu współczynnik PUE koncernu Google wynosi ok. 1,08 Bardzo ważny jest również fakt, że dzięki chłodzeniu serwerowni cieczą warunki pracy dla personelu obsługującego sprzęt są dużo bardziej komfortowe. Mniejszy przepływ powietrza powoduje, że w pomieszczeniu jest znacznie ciszej – tłumaczy Mateusz Borkowski z Polcomu.


Budmech dostarcza elementy do instalacji
Kluczowym elementem tej nowoczesnej instalacji, jest sieć rurociągów, które umożliwiają m.in. doprowadzenie czynnika chłodniczego do serwerów. Do zbudowania tak zaawansowanej instalacji chłodniczej, firma Polcom postawiła na elementy wykonane z PVC-U, które, w przeciwieństwie do tych ze stali czy miedzi, są odporne na korozję, lekkie i łatwe montażu. Tym, co wyróżnia instalację Polcomu na tle większości standardowych rurociągów z tworzyw sztucznych, wykorzystywanych m.in. w przemyśle, rolnictwie, oczyszczalniach ścieków czy basenach kąpielowych, jest zastosowanie innowacyjnego Netvitc System.

 

20210812 Budmech 4

 

20210812 Budmech 5

 

20210812 Budmech 6

 

20210812 Budmech 7

 

Netvitc System – maksymalna szczelność
Jest to modułowy system łączenia elementów instalacji, za pomocą specjalnych opasek dociskowych wykonanych z tworzywa sztucznego, mocowanych za pomocą zaledwie dwóch śrub. Nowatorska konstrukcja opaski, zapewnia łatwe pozycjonowanie armatury (obrót o 360 stopni) oraz możliwość bezpośredniego połączenia np. kolana z zaworem. Opaska Netvitc, wykorzystując stopniowy wzrost ciśnienia, zapewnia maksymalną szczelność systemu. Prosty montaż pozwala na odkręcenie/dokręcenie śrub w zaledwie kilka sekund, dzięki czemu montaż i demontaż staje się łatwy i szybki, a sama instalacja, dzięki eliminacji dodatkowych spawów czy spoin klejonych, staje się bardziej zwarta i niezwykle lekka. Poprowadzenie w instalacji pod podłogą, pozwala na znaczne oszczędności przestrzeni, a dodatkowo umożliwia szybki i łatwy dostęp do dowolnego miejsca rurociągu. To znaczna przewaga nad standardowymi instalacjami kanałów chłodzących.

 

20210812 Budmech 2

 

Duża wytrzymałość ciśnieniowa i odporność na korozję oraz występowanie prądów błądzących sprawiają, że oferowane przez nas rozwiązania, w tym innowacyjny Netvitc System®, idealnie nadają się do transportu cieczy, w tym używanego w Alwerni glikolu. Cieszymy się, że mogliśmy dostarczyć firmie Polcom elementy niezbędne do budowy tak nowoczesnej instalacji chłodniczej. Jesteśmy przekonani, że pomogą one utrzymywać właściwą temperaturę w pomieszczeniu serwerowni przez wiele długich lat – tłumaczy Łukasz Różański, przedstawiciel Budmech odpowiedzialny za współpracę z Polcom S.A.

 

 

 

Logo Budmech Systemy Cisnieniowe

 

 

Budmech Sp. z o.o Sp. k.
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
tel.: +48 724 240 202
www.budmech.pl 

 

PODOBNE ARTYKUŁY:

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.