Rittal przedstawia prototyp zintegrowanego rozwiązania Szafa sterownicza staje się szafą chłodniczą
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 22.06.2017

W montażu szaf sterowniczych liczy się szybkość. Dlatego komponenty muszą pozwalać na możliwie najłatwiejszy montaż, zgodnie z zasadą plug&play. Im mniej czynności, tym lepiej. Kluczem jest tutaj integracja elementów z jednego źródła. Rittal prezentuje prototyp nowego rozwiązania integracji szafy sterowniczej i systemu chłodzenia. Zintegrowany system chłodzenia sprawia, że czasochłonny montaż klimatyzatorów w częściach bocznych lub dachowych jest już przeszłością. 

 

Firma Rittal zaprezentowała zintegrowane rozwiązanie, które staje się technologicznym przełomem w budowie aparatury sterowniczej i rozdzielczej. Rozwiązanie to jest harmonijnym połączeniem wysokiej jakości szafy sterowniczej i optymalnej techniki klimatyzacji Rittal. Prezentowane są dwie koncepcje zintegrowanej klimatyzacji: 

 

 • pierwsza to poziomy moduł wsuwany do części dachowej, 
 • druga to moduł pionowy wsuwany z boku.

 

 

„Integracja to rozwiązanie przyszłościowe: klimatyzator jest częścią szafy sterowniczej i przestaje być klasycznym komponentem, wymagającym czasochłonnego montażu” – mówi Steffen Wagner, szef działu Climate Control w Rittal. I dodaje: „Analogicznie do konstrukcji zwykłej lodówki, nasi klienci otrzymują jeden produkt z jednego źródła o pojedynczym numerze katalogowym – wartością dodaną jest oszczędność czasu i pieniędzy dzięki możliwości łatwiejszego zamawiania, niższym kosztom montażu i większej dostępności w przypadku serwisu”.

 

 

Poziomy moduł to klimatyzator 2 kW z technologią Blue e+ o wysokości 400 mm, wsuwany na szynach w górnej części szafy – bez kosztownego montażu i wycinania otworów. Podstawę stanowi szafa sterownicza Rittal TS 8 o szerokości 800 mm i głębokości 600 mm. Ponieważ wlot i wylot powietrza przewidziano z przodu urządzenia, nie są wymagane minimalne odległości po bokach lub z tyłu szafy.

 

 

2017 4 36 1

Rys.1. Poziomy moduł to klimatyzator 2 kW z technologią Blue e+ o wysokości

 

 

Koncepcja boczna to wąski moduł wsuwany z klimatyzatorem 2,5 kW i technologią Blue e+, o szerokości 300 mm, przeznaczony do szaf pojedynczych lub szeregów szaf, do chłodzenia z jednej strony. Podstawę stanowi szafa sterownicza TS 8 o wysokości 2000 mm i głębokości 600 mm. Oddalone otwory wentylacyjne zapewniają optymalny przepływ powietrza. Ponieważ wlot i wylot powietrza przewidziano z przodu, nie są wymagane minimalne odległości do boku szafy sterowniczej (przy zamkniętej ścianie bocznej) czy do tyłu. Szeregowanie szaf sterowniczych jest możliwe bez problemu, tak jak w przypadku zwykłych rozwiązań.

 

 

2017 4 37 1

Rys. 2. Koncepcja pionowa boczna to wąski moduł wsuwany z klimatyzatorem Blue e+ o mocy chłodniczej 2,5 kW do szaf pojedynczych lub szeregowych, do chłodzenia z jednej lub z dwóch stron

 

 

Technologia Blue e+ stanowi połączenie klimatyzatora sprężarkowego i ciepłowodu „heat pipe” zapewniającego chłodzenie pasywne. Dzięki technologii inwerterowej umożliwiającej regulowanie obrotów sprężarki i wentylatorów za pomocą napięcia, dostarczona zostaje zawsze dokładnie taka moc chłodnicza, jaka jest w danej chwili potrzebna. Graficzny wyświetlacz dotykowy z przodu zapewnia przegląd wszystkich istotnych informacji i pełni funkcje inteligentnego interfejsu oraz komunikacyjne. Wsuwanie modułów chłodniczych może odbywać się metodą plug & play już u producenta, dzięki czemu konstruktor aparatury sterowniczej i rozdzielczej musi wykonać już tylko montaż elektryczny, co stanowi znaczną oszczędność czasu.

 

 

O Rittal

Firma Rittal z siedzibą w Herborn w Hesji to wiodący światowy dostawca systemowy szaf sterowniczych, systemów rozdziału prądu, klimatyzacji, infrastruktury IT oraz oprogramowania i serwisu. Rozwiązania systemowe Rittal stosowane są w niemal wszystkich branżach, głównie w przemyśle motoryzacyjnym, energetyce, budownictwie maszyn i urządzeń oraz w branży informatyczno- komunikacyjnej (ICT). Zatrudniając 10 000 pracowników i posiadając 58 spółek córek, Rittal działa na całym świecie.

 

Do szerokiego spektrum zastosowań należą rozwiązania infrastruktury dla modułowych i energooszczędnych centrów przetwarzania danych, od innowacyjnych koncepcji bezpieczeństwa, aż po fizyczne zabezpieczanie danych i systemów. Wiodący dostawcy oprogramowania, firmy Eplan i Cideon, uzupełniają łańcuch wartości o interdyscyplinarne rozwiązania inżynieryjne, a Rittal dzięki swoim systemom automatyzacji (w skrócie RAS) – o rozwiązania automatyzacji budowy aparatury sterowniczej i rozdzielczej.

 

Rittal został założony w roku 1961 i jest największym przedsiębiorstwem prowadzonej przez właściciela Friedhelm Loh Group. Grupa jest obecna na całym świecie z 18 fabrykami i 78 międzynarodowymi spółkami córkami. Cała grupa zatrudnia ponad 11 500 pracowników, a jej obroty w 2015 roku wyniosły ok. 2,2 miliarda euro. W 2016 r. to rodzinne przedsiębiorstwo zostało wyróżnione po raz ósmy z rzędu tytułem najlepszego pracodawcy w Niemczech.

 

Pozostałe informacje są dostępne na stronie www.rittal.pl  i www.friedhelm-loh-group.com.

 

 

2017 4 37 2

Rittal Sp. z o.o.
Domaniewska 49
02-672 Warszawa
www.rittal.pl

 

 

 

PODOBNE ARTYKUŁY:

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2024

 • Pompy ciepła 2023-2024

 • Pompy ciepła 2021-2022

 • Pompy ciepła 2022-2023

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

 • Pompy ciepła 2020-2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

 • Pompy ciepła 2019-2020

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.