Reklama
 
 
 
 
ROZMOWA Z EKSPERTAMI: Rynek Data Center – branża w dobie pandemii, spojrzenie w przyszłość Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 25.08.2021
Spis treści
ROZMOWA Z EKSPERTAMI: Rynek Data Center – branża w dobie pandemii, spojrzenie w przyszłość
Page 2
Page 3
Page 4
Page 5
Page 6
Page 7
Wszystkie strony

 

2021 06 18 1 EKSPERCI zdjęcie zbiorowe

 Pandemia, zmiany regulacji prawnych mające służyć ochronie środowiska, rosnące potrzeby związane z przechowywaniem treści cyfrowych, wdrażanie nowych energooszczędnych rozwiązań – to wszystko sprawia, że specjaliści od chłodzenia centrów danych od dłuższego czasu nie mogą narzekać na nudę. Ostatni rok szczególnie nie był łatwy ze względu na COVID, dlatego poprosiliśmy przedstawicieli firm z branży o tendencje techniczne oraz podsumowanie ostatniego roku pod kątem rynku Data Center w Polsce.

 

Jak sytuacja z COVID wpłynęła na rynek, czy pojawiło się wyraźne zwiększone zapotrzebowanie na rozbudowę obecnej infrastruktury?


2021 06 eksperci czajka
Jan CZAJKA (EKOSTAR)

Pomimo znanej nam sytuacji sanitarnej w kraju, nie zanotowaliśmy znacząco zmniejszonego zapotrzebowania na urządzenia klimatyzacji precyzyjnej. Odczuwamy natomiast większe zainteresowanie chłodzeniem pomieszczeń związanych z infrastrukturą systemu 5G.

 

 

2021 06 eksperci redlich Michał REDLICH (FAST Group)
Rynek Data Center w Polsce rozwija się dynamicznie od wielu lat – czy COVID miał duży wpływ na rozwój rynku? Powiedziałbym, że nie do końca – z jednej strony rok 2020 dla FAST Group zakończył się bardzo dobrym wynikiem, mimo wielu wyzwań i niepewności, z drugiej strony w tym roku widzimy zmniejszenie liczby projektów, zwłaszcza w sektorze publicznym. Ten rok należy głównie do sektora prywatnego i dużych inwestycji, jakie w Polsce do tej pory nie miały miejsca.

 


2021 06 eksperci kulik Tomasz KULIK (RITTAL)
Poprzedni rok był bardzo trudny ze względu na sytuację związaną z pandemią. Część projektów zostało wstrzymanych, realizacja kolejnych znacząco spowolniła. Najlepiej w tej sytuacji radzili sobie globalni gracze rynku kolokacyjnego, których projekty toczyły się swoim tempem, nie bacząc na jakiekolwiek zawirowania. Z kolei konieczność pracy zdalnej spowodowała przeniesienie się znaczącej części operacji biznesowych i firm do sieci. Stąd rosnące zapotrzebowanie na usługi chmurowe, ale również bardzo gwałtowny rozwój lokalnej infrastruktury IT, która nie zawsze odpowiadała potrzebom funkcjonowania biznesu w formie zdalnej.

 

 

2021 06 eksperci dermont Gerard DERMONT (VERTIV)
Pandemia COVID-19 zwiększyła popyt na dane. Zmusiła wielu z nas do pracy z domu, ograniczenia spotkań osobistych i korzystania z wideokonferencji oraz konsumpcji większej ilości strumieniowanych treści rozrywkowych. Podczas konferencji Virtual Kickstart Europe 2021 padło stwierdzenie, że pandemia „skonsolidowała” infrastrukturę cyfrową, a ta stała się „głównym obiektem inwestycji”. Branża centrów danych, zaspokajająca nienasycony apetyt firm i użytkowników indywidualnych na
dane przetwarzane w chmurze i strumieniowane, przeżywa obecnie boom inwestycyjny. Duże centra danych hiperskali wciąż rozbudowują się, by sprostać rosnącemu na nie zapotrzebowaniu. Ale obserwujemy również inwestycje w centra danych małych mocy, do 100 kW. Rynek był i wciąż jest mocno spolaryzowany na duże i małe obiekty Data Center, brakuje inwestycji średniej wielkości (100÷500 kW).

 

  

PODOBNE ARTYKUŁY:

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.