W poszukiwaniu energooszczędnych systemów chłodzenia Data Center |
Data dodania: 31.08.2017 |
Systemy chłodnicze centrów danych pochłaniają znaczne ilości energii i muszą występować w układach nadmiarowych, stąd stanowią istotny składnik kosztów budowy oraz eksploatacji tych obiektów. Stąd dla firm prowadzących centra danych niezwykle istotna jest energooszczędność zastosowanych systemów chłodniczych. Jej zapewnienie nie jest łatwym zadaniem, szczególnie, że musi iść w parze z wysokimi parametrami technicznymi, skutecznością i niezawodnością.
Fot. Materiały prasowe Beyond.pl
– W przypadku Data Center chłodzenie jest decydującym elementem w kontekście ilości pobieranej przez obiekt energii, stąd efektywność energetyczna jest tak istotna – wskazuje Bartłomiej Danek, wiceprezes firmy Beyond.pl. – Oczywiście innowacyjność rozwiązań przekłada się na korzyści biznesowe. Im mniej energii pochłania chłodzenie komór, tym korzystniejsze finansowo usługi można oferować klientom.
Aby opisać efektywność energetyczną centrum danych pod kątem zarówno technologicznym, jak i biznesowym, stosowane są następujące wskaźniki:
Eksperci zajmujący się funkcjonowaniem centrów danych wskazują następujące możliwości podwyższenia efektywności energetycznej obiektu:
Schemat układu chłodzenia w Data Center Oktawave, Warszawa
Optymalizacja układu chłodzenia
(...)
Nie ma energooszczędności bez efektywnych urządzeń
Zastosowanie odpowiednio efektywnych urządzeń chłodniczych jest kluczowe do zrealizowania założeń związanych z energooszczędnością. Wśród rozwiązań stosowanych w nowoczesnych urządzeniach efektywnych energetycznie należy wymienić m.in.:
Przykładem może być nowy chiller Cyber Cool 2 z oferty firmy Stulz. Dzięki zastosowaniu wymienników o bardzo dużej powierzchni wymiany ciepła i jej efektywnemu wykorzystaniu, instalacji największych dostępnych na rynku wentylatorów EC oraz wykorzystaniu specjalnej konstrukcji układu chłodniczego, nowy chiller pozwala zredukować zużycie energii elektrycznej aż o 30% w stosunku do innych rozwiązań rynkowych.
Na rynku pojawiają się też ciekawe przykłady dotyczące stosowania nowych czynników chłodniczych o wysokich parametrach termodynamicznych, co przyczynia się do bardziej ekonomicznej pracy urządzeń. W Centrum Badawczym Polskiego Internetu Optycznego, z instalacjami zaprojektowanymi przez firmę Qumak, zastosowano innowacyjny czynnik chłodniczy FREEZIUM (mrówczan potasu), który charakteryzuje się m.in. wysokim ciepłem właściwym. Natomiast Cyber Blue firmy Stulz to chiller, który na razie jako jedyny na rynku wykorzystuje wodę. Stosowanie trzech wysokoobrotowych „wirówek” eliminuje typowe sprężarki. Dzięki temu parametry efektywności energetycznej są wysokie, choć duże nakłady inwestycyjne sprawiają, że stosowanie tych urządzeń jest opłacalne i szczególnie uzasadnione w serwerowniach o zyskach ciepła większych niż 200 kW.
– Najważniejszym parametrem, jaki powinno spełniać centrum danych, jest niezawodność. Ten parametr zawęża producentów do sprawdzonych, solidnych marek, które nie tylko sprzedają urządzenia najwyższej jakości, ale również mają kompetentny i sprawny serwis – podkreślają eksperci firmy Atman.
Takie podejście do wyboru dostawcy urządzeń do serwerowni jest jednym z czynników sprawiających, że koszty inwestycji w „green data centre” pozostają znaczące.
Agregat Liebert AFC ze stuprocentowym free-coolingiem (Fot. Materiały prasowe Beyond.pl)
Stosowanie źródeł odnawialnych
Na razie ciekawostką zarezerwowaną dla gigantów w obszarze przetwarzania danych jest stosowanie na dużą skalę energii odnawialnej – np. centra Facebooka pokrywają zapotrzebowanie na energię elektryczną w 100% z takich źródeł. Niewykluczone jednak, że w obliczu lawinowo rosnącej liczby przetwarzanych danych i powstawaniu kolejnych serwerowni, trend ten dotrze także do Polski. Przykładem źródła tańszej energii elektrycznej mogą być ogniwa fotowoltaiczne, stosowane coraz chętniej dzięki wciąż poprawianej sprawności i niższej cenie. Drugim kierunkiem jest poszukiwanie źródeł chłodu, np. rozpraszania ciepła w gruncie – rozwiązanie chętnie stosowane w krajach, gdzie warunki geologiczne są korzystne, a poziom wód gruntowych niski. Źródłem chłodu mogą być też morza i oceany, jak w przypadku serwerowni Google'a, zbudowanej nad Zatoką Fińską i w pełni chłodzoną z wykorzystaniem wody morskiej.
***
Za pomoc w przygotowaniu artykułu autorka dziękuje ekspertom z firm Atman, Beyond.pl i Qumak.
Joanna RYŃSKA
|
PODOBNE ARTYKUŁY:
POLECAMY WYDANIA SPECJALNE
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2024
-
Pompy ciepła 2023-2024
-
Pompy ciepła 2021-2022
-
Pompy ciepła 2022-2023
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023
-
Pompy ciepła 2020-2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020
-
Pompy ciepła 2019-2020